Startup stworzył platformę edukacyjną Fundamental Surgery. To system do symulacji chirurgicznych wykorzystujący HapticVR — narzędzie łączące wirtualną rzeczywistość (VR) z technologią haptyczną (dotykową). Symulator ćwiczeń dla studentów medycyny i wykwalifikowanych chirurgów umożliwia im nabieranie doświadczenia oraz nawigację w zakresie wizualizacji, dźwięków i odczuć dotykowych, które mogą napotkać w czasie rzeczywistego zabiegu chirurgicznego.
Tern zainwestował w FundamentalVR
Al Sisto, CEO Tern (jednej z firm, która zainwestowała w startup) powiedział, że oferta szkoleń i analizy danych od FundamentalVR, może zrewolucjonizować praktykę chirurgiczną, i jednocześnie pomóc stworzyć bazę danych o dużym znaczeniu dla całej branży HealthTech. Obecnie FundamentalVR wyceniania się na 14,5 mln dolarów. Firma jest warta o 27% więcej niż wtedy, gdy 2018 r. zebrała 2,4 mln dolarów. Po aktualnej rundzie firma Tern będzie właścicielem 26,9% udziałów w FundamentalVR.
Rękawice chirurgiczne VR od FundamentalVR
FundamentalVR zaprezentował w marcu tego roku rękawice HaptX na platformie Fundamental Surgery. Rękawice chirurgiczne HaptX pozwalają chirurgom na symulację zabiegu w wirtualnej rzeczywistości. Takie rozwiązanie będzie mieć zastosowanie do celów edukacyjnych.
W zeszłym roku firma pokazała wersję demo rękawic. Testujący uznali, że przy kontakcie z wirtualnym obiektem, jest odczuwalny rzeczywisty dotyk i jego natężenie.
Wersja demonstracyjna ujrzała światło dzienne na dorocznym walnym zgromadzeniu American Association of Orthopaedic Surgeons (AAOS). Magazyn Time nazwał HaptX „jednym z najlepszych wynalazków 2018 r.”.
Rzeczywistość wirtualna staje się coraz popularniejsza i może podnosić jakość szkoleń medycznych, umiejętności chirurgów, a w przyszłości zmniejszyć koszty opieki zdrowotnej.
Inny startup, MediView XR niedawno zebrał także 4,5 miliona dolarów, na narzędzie, które daje rentgenowski podgląd przy użyciu okularów rzeczywistości rozszerzonej i danych MRI. Takie okulary będą wykorzystywane przez chirurgów.
W medycynie nie tylko VR, ale także roboty
Technologia medyczna rozwija się coraz bardziej. Oprócz wirtualnej rzeczywistości medycy zaczynają używać specjalnie przystosowane roboty. Przykładem takiego robota, jest maszyna firmy ABB, która zajmie się powtarzalnymi i czasochłonnymi czynnościami, takimi jak: odmierzanie dawek, mieszanie i pipetowanie. Poza tym automaty przygotują sterylne instrumenty oraz załadunek i rozładunek wirówek.
Firma ABB zapowiedziała wprowadzenie robotów współpracujących do laboratoriów medycznych w październiku tego roku.
Placówka przy kampusie Texas Medical Center (TMC) w Houston jest pierwszym centrum badań ABB w dziedzinie opieki zdrowotnej. Firma ma zamiar współpracować z personelem medycznym, naukowcami i inżynierami TMC nad budową niechirurgicznych zrobotyzowanych systemów medycznych, wykorzystywanych w logistyce oraz zautomatyzowanych technologiach laboratoryjnych nowej generacji.
Wprowadzenie automatyzacji do medycyny, oprócz poprawy jakości leczenia, zwiększa wydajność w opiece zdrowotnej. Firma ABB szacuje, że zapotrzebowanie rynku na niechirurgiczne roboty medyczne osiągnie prawie 60 000 do 2025 r., co oznacza niemal czterokrotny wzrost w stosunku do 2018 r.
Roboty współpracujące z ABB działają już na całym świecie w laboratoriach badających żywność i napoje. Sprawdzą się również w placówkach medycznych, ponieważ mogą pracować bezpiecznie i wydajnie obok ludzi.
fot. mat. pras. FundamentalVR