SPINAKER alfa inwestuje w kompozytowy siłownik

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

SPINAKER alfa inwestuje w kompozytowy siłownik

Udostępnij:

WM Engineering S.A. (WME) otrzymał ponad 1 milion złotych finansowania od Funduszu SPINAKER alfa. Spółka pracuje nad autorską technologią stworzenia nowego rodzaju siłownika hydraulicznego, zbudowanego z wykorzystaniem materiałów kompozytowych, wraz z urządzeniem pomiarowym dedykowanym do testów siłowników w środowisku macierzystym.

Celem jest stworzenie nowego siłownika o konstrukcji modułowej, z materiałów kompozytowych, o istotnie zredukowanej masie oraz zwiększonej wytrzymałości. Niewątpliwą innowacją i cechą szczególną projektu będzie stworzenie unikalnej aparatury pomiarowej, która będzie zbierać z badanego układu (w różnych miejscach) wartości ciśnienia i temperatury medium wpływającego i wypływającego z siłowników, z częstotliwością pomiarów co 0,1 sekundy. Planowane jest zastosowanie przetworników ciśnienia oraz przetworników temperatury, z dodatkową możliwością dodania i budowy czujnika do pomiaru czystości oleju, który monitorowałby jakość oleju wypływającego z takiego siłownika.

– Projekt siłownika hydraulicznego z wykorzystaniem materiałów kompozytowych oraz urządzenia pomiarowego (rejestratora danych), to kolejny projekt, który został wyróżniony w portfelu naszej spółki, zyskując finansowanie funduszu. Kluczem do sukcesu są prowadzone prace badawczo-rozwojowe  przy ścisłej współpracy z przemysłem, jak i docelowymi odbiorcami” – zapowiada Prezes Zarządu WME, Łukasz Moraś.  „Taka współpraca pozwala na prowadzenia prac w sposób efektywny, mając na celu zaprojektowanie i stworzenie innowacyjnego siłownika. Na każdym etapie projektu począwszy od prac inżynierskich, powstania prototypu, testów laboratoryjnych, czy testów w warunkach macierzystych jesteśmy w stanie korygować docelowy produkt, aby w końcowej fazie uzyskać produkt „uszyty na miarę”. WME wyrasta na specjalistę w realizacji R&D, według koncepcji od pomysłu do przemysłu – podkreśla Prezes Moraś.

Gotowy produkt przysłuży się branży i przemysłowi ciężkiemu, w szczególności będzie mógł być użyty przez producentów maszyn, urządzeń i pojazdów specjalistycznych wykorzystujących w swoim działaniu układy hydrauliczne. Patrząc na rynek, to elementy hydrauliczne posiadają kluczowe znaczenie dla zachowania niezawodności oraz precyzji funkcjonowania maszyn i urządzeń. Siłowniki są powszechnie wykorzystywane w przemyśle ciężkim (w górnictwie i hutnictwie), maszynowym, energetycznym, samochodowym, rolniczym, czy transporcie. Co istotne, WME planuje stworzyć siłownik modułowy, zbudowany z materiałów kompozytowych, wraz z wbudowanymi czujnikami monitorującymi jego pracę. Nowa konstrukcja siłownika pozwoli na zmniejszenie jego masy oraz wzrost wytrzymałości. Cechami wyróżniającymi będzie również stworzenie unikalnej aparatury pomiarowej, która pozwoli na dokładne przetestowanie siłowników w warunkach rzeczywistych, co umożliwi przyszłe modyfikacje i innowacje, zgodne z zapotrzebowaniem branży przemysłowej. Oczekiwaniem spółki, jest to aby kompozytowy siłownik przyczynił się do poprawy wykorzystania energii, wzrostu ochrony środowiska, jak i usprawnienia procesów produkcji, poprzez zmniejszenie kosztów eksploatacji siłownika.

– Z perspektywy Funduszu zdecydowaliśmy się wesprzeć rozwiązanie inżynieryjne, które docelowo spowoduje zwiększenie efektywności rozwiązań dla przemysłu. Warto finansować innowacje, za którymi idzie myśl technologiczna. Mamy nadzieje, że nowe rozwiązanie może zaadoptować się szerzej, i w innych branżach, nie tylko na rzecz przemysłu ciężkiego. Równocześnie stać się konkurencyjnym dla rozwiązań i liderów branży hydraulicznej, jak Bosch Rexroth AG, czy Parker Hannifin Corporation – mówi Tomasz Marczuk, Członek Zarządu Funduszu SPINAKER alfa.

Warto dodać, że rozwiązanie spółki zostało nominowane do tytułu Polskiej Nagrody Innowacyjności 2019 w kategorii: Innowacyjna Technologia,  przyznawanej przez Polską Agencję Przedsiębiorczości na Polskim Kongresie Przedsiębiorczości.

Inwestycja została przeprowadzona w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.