– Technologia w świecie finansów sama w sobie nie jest rozwiązaniem wyzwań i problemów. Pytanie, czy jej rola będzie dla społeczeństw pozytywna lub negatywna, jest wciąż otwarte. Największe firmy technologiczne świata muszą codziennie pytać się, czy stoją po właściwej stronie tej historii czy może jednak piszą ponurą fabułę. Kluczem do właściwych strategii jest tu cyfrowe zaufanie – to odważna i zmuszająca do refleksji teza, którą głosi Dele Atanda, otwierający swoim wystąpieniem tegoroczny Impact fintech w Katowicach, odbywający się 4 i 5 grudnia.
Atanda to założyciel i prezes metaMe, od lat forsujący ideę budowania zaufania cyfrowego. Jako jedna z gwiazd głównej sceny Impact fintech’19 udowodni, że rozwiązaniem kwestii zaufania może być np. bezpieczne i szybkie przekazanie wrażliwych danych w ręce osób, których dotyczą a które mogą nimi…handlować.
Banki kontra Bill Gates
Dwudniowe wydarzenie w Katowicach corocznie przyciąga tuzy kalibru Atandy – to najgorętsze globalnie nazwiska z branży na styku finansów i technologii. A jednocześnie, w erze boomu fintechu, Impact zyskuje nową dynamikę i świeżość. W tym roku to właśnie kwestie dotyczące całych społeczeństw jak i kwestii etycznych wysuwają się tu na pierwszy plan. Na ponad 2000 uczestników Impact fintech’19 czekają na 3 scenach dyskusje oraz prezentacje w rytmie 8 ścieżek, w których weźmie udział ponad 200 speakerów a dominować będą takie tematy jak m.in. digital trust, zrównoważony fintech, regtech. Nie zabraknie także dyskusji o transformacji w bankowości (także dzięki chmurze) czy ścieżek pokazujących najnowsze, cyfrowe trendy w płatnościach i pożyczkach alternatywnych.
– Wbrew zapowiedziom Billa Gatesa sprzed ponad ćwierć wieku, banki wciąż rosną wraz z nowymi możliwościami technologicznymi w bankowości. Na naszych oczach wykluwa się, spod palców młodych programistów, przyszłość banków. Dlaczego JPMorgan Chase ma więcej deweloperów niż Facebook i Twitter razem wzięci? Bo to już jest firma technologiczna, która rozwija bankowość. Tym śladem idą inni, nie oddając łatwo pola młodym fintechom – podkreśla Chris Skinner, kolejna gwiazda Impact fintech’19.
Stare, nowe, wielkie
Skinner to jeden z najbardziej wpływowych mówców i wizjonerów na scenie fintechowej, doradca wielu „starych” i „nowych” banków – a przedstawicieli tych obu frakcji nie zabraknie w Katowicach. Obok nich głos zabiorą czołowi gracze ekosystemu fintechu m.in. politycy (m.in. Jadwiga Emilewicz, Teresa Czerwińska i Jarosław Gowin), wysocy rangą reprezentanci brytyjskiego regulatora (Financial Conduct Authority) oraz liderzy z takich potentatów jak Mastercard, BNP Paribas, PKO BP czy Google. Nie zabraknie również świeżej fali europejskich startupów, kwestionujących obecne modele biznesowe. Tu prym wiodą m.in. Niemcy, stąd nie dziwi obecność na scenach Impact fintech’19 kluczowych menedżerów z N26, Penty, Mambu, Wefox czy Auxmoney. Część z tych firm ma ambicję i potencjał awansować do grona jednorożców jeszcze w 2020 r.
– Fintech, także w polskim wydaniu, ma olbrzymi potencjał wzrostu. To właśnie z tej branży może rekrutować się pierwszy biało-czerwony „unicorn” – podkreśla minister Jadwiga Emilewicz, obecna w Katowicach.
Dwudniowe wydarzenie przyciągnie także liczną delegację brytyjskich firm, urzędników i startupów, gotowych zdradzić wyspiarski przepis na jednorożcowy sukces na styku finansów i technologii. Tego typu inspiracji będzie w Katowicach dużo więcej, stawią się tam bowiem m.in. liderzy banków narodowych lub nadzoru bankowego nie tylko z Polski (KNF, NBP) ale i z Litwy, Estonii, Czech, Rumunii czy Singapuru. W końcu w sferze regulacyjnej open banking to w dużym stopniu praca zbiorowa.
Premiery, raporty, kuluary
Impact fintech’19 to także wydarzenie pełne premier i unikalnej wiedzy, koncentrujące uwagę mediów i dostarczające najświeższych danych oraz analiz o pędzącej scenie fintechu. Stąd w Katowicach swoje nowe inwestycje w polskim świecie finansów ogłoszą działające tu fundusze inwestycyjne, zaś globalne fintechy zapowiedzą premierę swoich usług i operacji nad Wisłą. Tu brylować będzie m.in. Lidya, startup z nigeryjskimi korzeniami, w którego przyszłość uwierzyli inwestorzy z całego świata. To Lidya planuje wypłacić 1,1 mld USD w ciągu najbliższych pięciu lat małym firmom, które nie mogą uzyskać pożyczek bankowych – także tym z Polski. Impact fintech to również potężna dawka raportów, odsłaniających tajniki tej branży. W tej edycji, efekty swojej pracy zaprezentują np. autorzy raportu „Chmura nad Polską” jak i analitycy z Cashless.pl z publikacją „Mobile Banking and Mobile Payments in Poland 2019” oraz autorzy zestawienia „Polish Tech Scene 2019” czyli piątej edycji raportu Startup Poland.
Impact fintech’19 przyniesie również liczne spotkania liderów w formule roundtable, kuluarowych dyskusji i warsztatów. W tym ostatnim przypadku tłumy spodziewane są m.in. podczas warsztatu o roli neobanków w świecie “starej” bankowości, poprowadzi je Nicolo Petrone, szef Medici na Europę. I właśnie taka unikalna mieszanka gwarantuje, że to w Katowicach finansowo-technologiczna rewolucja nabierze właściwej dynamiki.