Cyberbezpieczeństwo dziś, robotyzacja i komunikacja maszyn w przyszłości

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Cyberbezpieczeństwo dziś, robotyzacja i komunikacja maszyn w przyszłości

Udostępnij:

Cyberbezpieczeństwo i automatyzacja procesów biznesowych to najczęściej stosowane obecnie w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce rozwiązania i technologie Przemysłu 4.0. Według badania przeprowadzonego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów w najbliższych trzech latach firmy stawiać będą głównie na robotyzację produkcji. W dłuższej perspektywie czasu będą to komunikacja między maszynami oraz wykorzystanie Big Data.

Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów (GFKM) zapytała zarządzających małymi i średnimi firmami w Polsce (większość badanych to podmioty zatrudniające więcej niż 249 pracowników) o to, jakie rozwiązania zaliczane do Przemysłu 4.0 wykorzystują obecnie i jakie planują wdrażać w najbliższych trzech latach oraz w perspektywie dłuższej niż trzyletnia.

Zdecydowana większość badanych (78,4%) stosuje rozwiązania związane z zapewnieniem szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa.

– Zarządzający firmami doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych, Internetu, baz danych. Nie ma właściwie tygodnia, by media nie donosiły o wyciekach, próbach wyłudzenia informacji wrażliwych lub stosowaniu oprogramowania szpiegującego. Nie dziwi więc wysoka pozycja rozwiązań zapewniających cyberbezpieczeństwo w odpowiedziach naszych respondentów – mówi Dominik Pieczewski, współautor badania GFKM.

Automatyzację procesów biznesowych jako stosowany w firmach element Przemysłu 4.0 wskazało 70,3% uczestników badania.– Nowoczesne narzędzia umożliwiające zautomatyzowanie wielu czynności, zwłaszcza w sprzedaży i marketingu, są chętnie wdrażane w firmach, bo pozwalają lepiej wykorzystać zasoby, zaoszczędzić czas i pieniądze, tym samym podnieść efektywność działań – komentuje ekspert GFKM.

Pytane o to, jakie rozwiązania Przemysłu 4.0 planują wdrożyć w najbliższych trzech latach, firmy wskazywały najczęściej: robotyzację produkcji (37,8%), integrację (pionową i poziomą) systemów IT (32,4%) oraz przemysłowy Internet rzeczy – IoT (29,7%). Jeżeli chodzi o technologie, których firmy nie planują wdrażać w najbliższych latach są to: autonomiczne pojazdy, rozszerzona rzeczywistość oraz wytwarzanie przyrostowe (druk 3D).

W odleglejszej przyszłości firmy myślą głównie o wykorzystywaniu komunikacji między maszynami (21,6%) i Big Data (21,6%). We wskazaniach 16,2% ankietowanych pojawiły się również Cognitive Computing – AI (rozpoznawanie obrazu, przetwarzanie sygnałów), chmura obliczeniowa i autonomiczne pojazdy.

– Firmy póki co nie widzą korzyści z wdrażania rozwiązań, takich jak autonomiczne pojazdy, rozszerzona rzeczywistość oraz wytwarzanie przyrostowe (druk 3D). W wynikach badania widać wyraźnie, że firmy w Polsce skupiają się przede wszystkim na elementach najpilniejszych (np. cyberbezpieczeństwie), w drugiej kolejności patrzą na rozwiązania przynoszące zyski w bardziej długoterminowej, niepewnej perspektywie czasowej – podsumowuje Dominik Pieczewski z GFKM.