Z sukcesem zakończyliśmy pilotaż i przygotowujemy się do komercjalizacji. Podsumowanie roku StethoMe

Dodane:

Wojciech Radomski Wojciech Radomski

Z sukcesem zakończyliśmy pilotaż i przygotowujemy się do komercjalizacji. Podsumowanie roku StethoMe

Udostępnij:

Rok 2019 był dla nas bardzo intensywny. Przeprowadziliśmy pierwsze telemedyczne badania pilotażowe w Polsce z wykorzystaniem StethoMe. Naszym partnerem było Nationale-Nederlanden oraz firma Telemedico. Pilotaż uznajemy za udany.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne, podsumowują 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

StethoMe to pierwszy system wykrywający nieprawidłowości w płucach i sercu. Nasze rozwiązanie opiera się na medycznych algorytmach AI współpracujących z bezprzewodowym stetoskopem i dedykowaną aplikacją.

StethoMe przeznaczony jest do codziennego użytku. Mogą z niego korzystać profesjonaliści w swoich gabinetach, a także pacjenci w swoich domach. Wykonanie zdalnego badania płuc i serca jest możliwe dzięki wykorzystaniu w StethoMe unikalnych technologii zapewniających kontrolę jakości badania.

Z perspektywy pacjenta najważniejsze jest dla nas to, aby mógł w łatwy i szybki sposób rozwiać swoje wątpliwości, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze niepokojące sygnały związane ze zdrowiem. To wszystko bez potrzeby odbywania tradycyjnej wizyty w przychodni.

Istotne dla nas jest również wsparcie osób z chorobami przewlekłymi, dając im możliwość precyzyjnego monitorowania. Chcemy też wspierać lekarzy w procesie diagnostycznym, rozwiewać ich wątpliwości związane z oceną badania osłuchowego. Dlatego tak ważnym elementem naszego rozwiązania są algorytmy sztucznej inteligencji. To właśnie one odpowiadają za wykrywanie i klasyfikację nieprawidłowych dźwięków płuc oraz szmerów sercowych.

Pilotaż zakończony sukcesem

Rok 2019 był dla nas bardzo intensywny. Przeprowadziliśmy pierwsze telemedyczne badania pilotażowe w Polsce z wykorzystaniem StethoMe. Naszym partnerem było Nationale-Nederlanden, jedna z największych grup ubezpieczeniowych w Europie, oraz firma Telemedico, twórca platformy telemedycznej.

W ramach projektu pracownicy warszawskiego biura Nationale-Nederlanden mogli zabrać StethoMe do domu, jeśli u ich dzieci pojawiły się pierwsze niepokojące objawy związane z ich zdrowiem oraz sprawdzić stan zdrowia swoich pociech po przebytej chorobie. Dzięki zaangażowaniu w projekt firmy Telemedico, rodzice mogli skonsultować wyniki z lekarzem, m. in. poprzez czat czy wideo.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów pilotów. Osoby testujące nasze rozwiązanie oceniły je bardzo wysoko. 87% z nich zarekomendowałoby je swoim bliskim/znajomym, a wskaźnik NPS wyniósł 78.

Wynik NPS jest wartością z przedziału -100 do 100, gdzie wartości dodatnie uznawane są za wynik dobry, a te powyżej 50 za doskonały. Biorąc pod uwagę te dwie wartości badania pilotażowe zdecydowanie możemy zaliczyć do naszych sukcesów.

Pozyskujemy partnerów w Europie

W tym roku udało nam się również nawiązać relacje z wieloma firmami telemedycznymi, ośrodkami medycznymi i ubezpieczycielami. Jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów oraz integracji z partnerami z Francji, Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii oraz Polski.

Wiele zmieniło się też po uzyskaniu przez nas certyfikacji medycznej (CE 2274). Jakość naszego rozwiązania została potwierdzona certyfikatem – stetoskop oraz algorytmy AI posiadają certyfikat kategorii 2a, który jest przyznawany urządzeniom medycznym. To pierwsza taka certyfikacja na świecie. Obecnie pracujemy nad rozszerzeniem certyfikacji. Jesteśmy właśnie w trakcie certyfikacji dla algorytmów sztucznej inteligencji wykrywających patologiczne szmery serca.

Co ważne, rozpoczęliśmy również badania kliniczne. Badania będą prowadzone równolegle w 3 ośrodkach: w Polsce, Hiszpanii i USA. Głównym celem badań jest ocena zgodności między złotym standardem, algorytmami AI oraz lekarzami rodzinnymi/internistami i pulmonologami. Nasze rozwiązanie ocenią również użytkownicy, którzy będą z niego korzystać podczas badania.

W StethoMe przykładamy olbrzymią wartość do nauki, która stoi za naszymi rozwiązaniami. Dzielimy się wiedzą, publikując wyniki naszych badań w najlepszych naukowych czasopismach. W tym roku pojawiły się 4 bardzo ważne prace naukowe dotyczące naszej technologii m. in. w PLoS ONE czy European Journal of Pediatrics. Nasze rozwiązanie prezentowaliśmy także podczas specjalistycznych konferencji takich jak ERS, HIMSS czy AIME.

Przygotowujemy się do komercjalizacji

Cały czas przygotowujemy się do komercjalizacji naszego rozwiązania, które zaplanowaliśmy na 2020. To jedno z największych wyzwań.

Chcemy udostępnić StethoMe w sprzedaży poprzez partnerów telemedycznych, firmy ubezpieczeniowe czy jednostki medyczne. Pracujemy też nad kolejnymi rozwiązaniami, m. in. algorytmami AI wykrywającymi nieprawidłowości w płucach u osób dorosłych oraz algorytmami AI wykrywającymi patologiczne szmery serca. W planach jest także przygotowanie rozwiązania skierowanego do profesjonalistów – StethoMe Pro.

Podsumowanie branży i ekosystemu startupowego

Rok 2019 to przede wszystkim nowe otwarcie dla telemedycyny w Europie.

Obserwujemy zarówno rosnące potrzeby zdrowotne w europejskiej populacji, jak i coraz większą akceptację dla samej technologii. Telemedycyna staje się wartością nie tylko dla pacjenta czy świadczeniodawcy, ale także dla ubezpieczycieli oraz innych biznesów, które szukają wartości dodanej dla swojego klienta bądź pracownika.

Rok 2020 będzie z pewnością kontynuował te trendy, co definitywnie wpłynie na zwiększenie skali implementacji telemedycyny i sztucznej inteligencji w naszą codzienność. Dobrym przykładem są tutaj Niemcy, którzy zmieniają swoje ustawodawstwo. Nowe przepisy pozwolą m. in. na refundację kosztów aplikacji z obszaru zdrowia czy konsultacji online.

Uważam, że w Polsce jest bardzo duży potencjał.

Mamy wspaniałych inżynierów i doskonałych liderów. To sprawia, że istnieje bardzo wiele ciekawych projektów. Cały czas jednak mamy ogromną przepaść w porównaniu do krajów zachodnich, jeśli chodzi o finansowanie projektów wysokiego ryzyka.

Widać jednak, że dzięki wsparciu inwestorów takich jak TDJ Pitango granica pomiędzy wschodnią a zachodnią Europą powoli się zaciera i polskie firmy zyskują potencjał inwestycyjny, który pozwoli im zaistnieć jako międzynarodowe unicorny.

Autor: Wojciech Radomski, CEO StethoMe