20 naszych spółek jest wycenianych na ponad 175 mln zł. Podsumowanie roku AIP Seed

Dodane:

Dariusz Żuk Dariusz Żuk

aip seed

Udostępnij:

Dotychczas sprzedaliśmy udziały o łącznej wartości przekraczającej 5 mln PLN (sprzedane spółki są obecnie wyceniane na ok.125 mln PLN). Posiadamy nadal w portfelu 57 spółek, z których TOP 20 jest wycenianych na ponad 175 mln PLN. AIP Seed podsumowuje mijający rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne, akceleratory i fundusze venture capital podsumowują 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Kluczowym kryterium, jakim kierujemy się podczas selekcji startupów, jest potencjał do ponadprzeciętnych wzrostów. Jesteśmy otwarci na wszystkie branże. Poszukujemy projektów na wczesnym etapie, ale z gotowym produktem i kompletnym zespołem.

Ważne, aby biznes miał globalny potencjał

Zależy nam na bliskiej współpracy ze założycielami projektów (szczególnie do czasu pozyskania kolejnych rund inwestycyjnych kiedy naszą rolę wspierają inne fundusze), dlatego obecnie wszystkie nasze spółki portfelowe mają siedzibę w Polsce.

Preferujemy biznesy, które mają globalny potencjał i wyrażają gotowość do relokacji. Docelowo planujemy rozszerzyć obszar naszej aktywności na całą CEE. Oceniając projekt, szukamy wartości, którą wnosi do otoczenia, jaki problem rozwiązuje i czy to rozwiązanie jest spójne z naszą wizją rozwoju świata.

Nowa inwestycja z coinwestorami

Obecnie finalizujemy inwestycję, która zostanie ogłoszona w najbliższych dniach. Nie możemy ujawnić kwoty inwestycji, ale mieści się ona w przedziale typowym dla inwestycji seedowych (czyli 100 000 do 400 000 PLN za 10% do 30% udziałów w spółce). Jest ona realizowana w nowym modelu inwestycji AIP Seed, czyli z coinwestorami, wnoszącymi oprócz kapitału ogromną wartość dodaną do projektu.

Naszą ideą jest angażowanie oprócz kapitału, wartości mentoringowo-doradczej AIP Seed (wynikającej z kilkunastoletniej historii funduszu i ponad 110 projektów w portfelu), coinwestorów — liderów poszczególnych kompetencji, którzy osiągnęli już często globalne sukcesy.

Mamy na koncie już 50 wyjść z inwestycji

Mamy na koncie już ponad 50 zakończonych projektów. Największe wyjścia wygenerowały zwroty kapitału na poziomie od x10 do nawet x22. Najciekawsze z nich to m.in. Callpage, Qpony (Blix), Soti, LangLion (Primeon).

Zgodnie z założeniami poziomu ryzyka inwestycji na poziomie pre-seed/seed, spora część z wyjść zakończyła się zwrotem zainwestowanego kapitału lub likwidacją spółki.  

Finalizacja kolejnego dużego exitu (powyżej 1 mln PLN)

MamStartup byÅ‚ jednym z pierwszych portali w Polsce, który informowaÅ‚ o tej transakcji. ByÅ‚o to nietypowe wyjÅ›cie z inwestycji pod wieloma wzglÄ™dami. PrzejmujÄ…cym 100% kontroli nad spółkÄ… nie byÅ‚ kolejny fundusz lub gracz branżowy (oprócz tych dwóch wariantów, najczÄ™stszÄ… drogÄ… wyjść z inwestycji inwestora finansowego – jest debiut gieÅ‚dowy spółki), a pomysÅ‚odawcy startupu, którzy jednoczeÅ›nie podjÄ™li siÄ™ wykupu dwóch funduszy.

Negocjacje cenowe były prowadzone od grudnia do kwietnia, a następnie rozpoczęły się ustalenia pomiędzy prawnikami wszystkich stron. Ostatecznie sprzedaż została ogłoszona do publicznej wiadomości pod koniec sierpnia.

Mimo okresu wakacyjnego transakcja wywołała duże zainteresowanie na rynku. Odnotowaliśmy kilkadziesiąt tysięcy odsłon na naszych portalach społecznościowych. Zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie ze strony funduszy/akceleratorów (również zagranicznych m.in. z Anglii, Hiszpanii czy Francji), które wyraziły chęć współpracy z nami (w tym wspólnych inwestycji w wybrane projekty). Pokazuje to, że polski rynek jest coraz bardziej dojrzały, chociaż wyjść i tego typu transakcji jest wciąż bardzo mało.

Rok 2020 będzie kluczowy dla AIP Seed

Oczywiście naszym celem jest rozwiązywanie lokalnych, ale też coraz mocniej globalnych problemów poprzez produkty startupów z naszego portfela. Poprzez rozwiązywanie problemów liczymy na wzrosty wartości i kolejne rundy, a może nawet na 2 duże częściowe wyjścia w 2020 roku. To pozwoli na zwiększenie zakresu inwestycji i wzmacnianie zaplecza AIP Seed.

Na pewno chcielibyśmy do końca 2020 roku pokazać 3 globalne projekty, które wyrosły z naszego ekosystemu i jesteśmy przekonani, że AIP Seed się do tego przyczyni. 2020 rok to będzie rok pracy na pewno z 5-7 naszymi projektami z portfela, które mają szansę na bardzo szybkie wzrosty.

Pracujemy nad 2 projektami, które po planowanych udanych rundach mają szansę w perspektywie 4-5 lat stać się globalnymi liderami w swoich obszarach. Mamy również nadzieję na organizację 3-4 rund seedowych-naborów inwestycyjnych w nowe projekty.

Chcemy w przyszłym roku inwestować w projekty z całego regionu CEE, a w następnych latach tworzyć model akceleracji na poziomie paneuropejskim. 2020 rok to właśnie będzie również rok tworzenia AIP Seed jako europejskiego programu akceleracyjnego. W tym celu tworzymy nowy model seedowej inwestycji macierzowej, z jednej strony wyposażając startupy w wiedzę od mentorów i specjalistycznych firm, a z drugiej angażując coinwestorów wspólnie z nami, którzy wnoszą smart money, ale na najwyższym poziomie w naszej części Europy.

Modelujemy też każdą inwestycję seedową, zapewniając niezbędne, tylko dla niej narzędzia, odchodząc od pracy w dużych grupach i dawaniu wiedzy na zasadzie push. Jesteśmy przekonani, że będzie to część naszego USP na europejskim rynku seedowym i akceleracyjnym. Uważamy, że powinniśmy go ożywiać i szybko rozwijać, aby gonić (i mamy nadzieję wyprzedzać) ekosystemy USA, Chin czy Izraela. W 2020 r. przyłączymy do AIP Seed nowych inwestorów.

 AIP Seed wciąż poszerza zakres działania

Szukamy niestandardowych rozwiązań dla startupów z naszego portfela inwestycyjnego, które przyczynią się do ich dynamicznego wzrostu. W ostatnich 12 miesiącach wysłaliśmy, chociażby (wspólnie z ambasadą RP w Tajlandii) reprezentantów 2 naszych spółek na Innovation Thailand Week.

Dzięki naszej inicjatywie, trzy inne spółki miały możliwość zaprezentować się na wydarzeniu organizowanym przez Bank of China (Oddział w Polsce) oraz Shenzhen Stock Exchange (transmisja video live dla grupy wyselekcjonowanych inwestorów z Chin).

Podejmujemy też kilkadziesiąt podobnych działań rocznie, które mają na celu wymianę kontaktów, ułatwiających dotarcie do największych korporacji i inwestorów. Zamierzamy te działania również w 2020 roku rozwijać.

Spółki, w których udziałowcem jest AIP Seed, pozyskują jako klientów światowe marki  i zawierają partnerstwa biznesowe z liderami branż na danych rynkach, m.in.: Runspiration (Techland, WWF, Deloitte, Livechat, Royal Bank of Scotland) Reservise (Benefit Systems-operator kart Multisport) Synati/Exon (Nike, Adidas, SAMSUNG, ABFoto), Sidly, (PZU), Kangur (Jerónimo Martins), GLOV (Douglas, Rossmann), LOFI (Centrum Nauki Kopernik, CDT, Fundacja ORANGE).

W najbliższych tygodniach ogłosimy też duże newsy na temat Emenago czy Audiomagic.

Równie ważnym elementem działalności naszych spółek są relacje z funduszami inwestycyjnymi. Wśród co/follow-inwestorów mamy m.in. podmioty z grupy MCI Capital, TDJ Pitango, Innovation Nest, Market One Capital, Inovo Partners.

Nasze spółki coraz częściej otrzymują też zapytania od czołowych zagranicznych funduszy, które nie były do tej pory aktywne w Europie. Naturalnymi rundami follow on naszego seedowego funduszu jest fundusz bValue, w którym AIP jest cofounderem i znaczącym udziałowcem. Planujemy w 2020 roku współpracę z bValue przy kolejnych po m.in.Call Page’u startupach z portfela AIP Seed.

Jakie mamy plany na 2020 rok?

Wierzymy, że rok 2020 będzie też rokiem dużej aktywności crowdfundingu. Chcemy wspierać nasze spółki w pozyskiwaniu kapitału tą drogą. Prowadzimy rozmowy bezpośrednio z zarządzającymi największymi platformami. Dążymy do wypracowania specjalnej oferty i najlepszych warunków cenowych dla spółek z naszej grupy.

Planujemy wprowadzić nową jakość na polskim rynku. Spółki, które zarekomendujemy do crowdfundingu, nie tylko będą uwiarygodnione przez sam fakt posiadania inwestora finansowego, ale będą też dodatkowo przez nas przygotowane do całego procesu i zweryfikowane pod względem kondycji finansowej.

Naszym celem jest doprowadzenie do emisji spółek, które wzniosą się dzięki temu na wyższy poziom (również poprzez budowanie społeczności klientów i zwiększenie zaangażowania obecnych) i w długim terminie pozwolą na realizację ponadprzeciętnych zwrotów z inwestycji.

Pierwsza emisja jest już na zaawansowanym etapie przygotowawczym i zostanie wkrótce ogłoszona. Przez ten model umożliwimy szerszej grupie osób inwestycje w najciekawsze polskie i europejskie startupy, a startupom szybszy rozwój i dostęp do dodatkowego finansowania.

Niestety nie udało nam się w tym roku stworzyć 3 unicornów. Ale tak jak obiecaliśmy mamy jeszcze na to czas do końca 2020 roku.

 

Na zdjęciu: Dariusz Żuk, CEO AIP Seed