Czytasz właśnie cykl artykułów pt. „Podsumowania roku”, w którym polskie akceleratory oraz fundusze opowiadają, jak minął im 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.
W sferze zainteresowań Akceleratora znajdują się między innymi projekty z branż: Smart City, Przemysłowy Internet Rzeczy oraz Biogospodarka, i inne wpisujące się w działy tematyczne Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Do uczestnictwa w IndustryLab zapraszane są zarówno już funkcjonujące startupy, jak również zespoły badawcze oraz innowatorzy, posiadający nowatorskie rozwiązania we wskazanych obszarach.
Dzięki opracowanemu przez DGA S.A. programowi akceleracyjnemu (w ramach całego projektu do grudnia 2021 roku zaplanowano 4 rundy, każda trwająca od 3 do 6 miesięcy) każdy z zakwalifikowanych do udziału w IndustryLab startupów ma możliwość skorzystania ze wsparcia w formie grantu (do 200.000 zł), doradztwa eksperckiego (do 50.000 zł) a także wsparcia merytorycznego i technologicznego u wybranego Odbiorcy Technologii, niezbędnych do opracowania, testowania i wdrożenia swoich rozwiązań.
Każdy z zespołów otrzymuje również pomoc ze strony przydzielonego doradcy – Opiekuna Startupu, który prowadzi go przez cały okres akceleracji. Niezwykle cenny dla uczestników jest też dostęp do infrastruktury Odbiorcy Technologii, jak również wiedzy i doświadczenia jego pracowników. W kwestii komercjalizacji opracowywanych innowacyjnych rozwiązań IndustryLab oferuje natomiast możliwość uczestnictwa w warsztatach i szkoleniach w zakresie tworzenia profesjonalnych prezentacji biznesowych (w tym przygotowania do przedstawiania pomysłu inwestorom), rozwoju modelu biznesowego i weryfikowania założeń biznesowych z klientem. Dodatkowo startup uzyskuje możliwość zaprezentowania swojego rozwiązania przed potencjalnymi klientami bądź partnerami biznesowymi w ramach wydarzeń organizowanych przez Akcelerator (DemoDay), jak również pozostałych imprez czy też targów, w których uczestniczą przedstawiciele zespołu IndustryLab.
Udane partnerstwa ze startupami w 2019 roku
W ramach pierwszej rundy programu, która odbyła się w 2019 roku Partnerami Technologicznymi były spółki: H.Cegielski-Poznań S.A., Solaris Bus&Coach S.A., Rosomak S.A. oraz Grupa Unimax S.A.
– Pierwsza runda akceleracji dopiero zmierza ku końcowi, a przed Akceleratorem działania postakceleracyjne, niemniej jednak według stanu wiedzy na ten moment możemy zdradzić, że większość rozwiązań oferowanych przez nasze startupy ma szansę w bliższej bądź dalszej perspektywie czasowej na wdrożenie u wybranych przez siebie Parterów Technologicznych – komentuje Joanna Juszczyszyn-Klimek, kierownik projektu akceleracyjnego z DGA S.A.
Oto startupy, które wzięły udział w akceleracji w tym roku:
Sense Monitoring – firma działająca w obszarze PropTech, która w ramach współpracy z Solaris Bus&Coach S.A. opracowała rozwiązanie rejestrujące spiętrzenia wody na dachach wielkopowierzchniowych. Sensory DSW (detekcji spiętrzenia wody), rozkładane są tuż przy wpustach dachowych i nie wymagają okablowania (zasilane są panelami solarnymi i bateriami). Zapewniają one pomiary odbywające się co 5 minut z dokładnością do +/- 1cm, a ich wyniki przesyłane są bezpośrednio do chmury. Za pomocą dedykowanej aplikacji możliwa jest prezentacja widoku dachu budynku z dokładnym rozmieszczeniem punktów pomiarowych, ich bieżącym statusem, możliwością analizy archiwalnych pomiarów i generowaniem raportów. W sytuacjach kryzysowych, czyli w przypadkach przekroczenia zdefiniowanych progów bezpieczeństwa, użytkownik otrzymuje powiadomienia SMS lub e-mail.
Digital Engineering Solutions (DES) – przy współpracy z Grupą Unimax S.A. możliwe stało się opracowanie technologii będącej pierwszym na świecie rozwiązaniem wykorzystującym zaawansowaną analizę obrazu (przy wykorzystaniu AI) oraz smartfony w celu usprawnienia procesów w budownictwie i zarządzaniu majątkiem (asset management). Wystarczy wykonać zdjęcie lub film telefonem, wysłać go do chmury a zwrotnie otrzymuje się raport. W ten prosty sposób można np. szybko wykonać pomiary, które dotychczas wymagały nakładów nawet 10-krotnie większych. Podkreślić należy też, że główny ekspert DES otrzymał indywidualną nagrodę International Association for Bridge and Structural Engineering Award 2019 za vision based monitoring. O tym, że rozwiązania oferowane przez DES są wyjątkowe niech świadczy to, że znalazł się on w TOP25 (spośród 1.600) startupów działających w branży contech w ramach Global Construction Innovation Contest 2019, organizowanego przez Buildworld, light+building oraz PwC.
SOLHOTAIR – wraz z H.Cegielski-Poznań testował wysokowydajny solarny panel grzewczy oparty na własnej innowacyjnej technologii, umożliwiającej efektywne wytwarzanie ciepła na drodze konwersji (bezpośredniej!) energii słonecznej na energię cieplną w kolektorach powietrznych. Panel podgrzewa pomieszczenia użytkowe oraz dostarcza ciepło niezbędne w procesach przemysłowych. Montowany będzie na ścianach lub dachach budynków bądź też jako element autonomicznych suszarni solarnych do wytwarzania biomasy, a także zbóż, chmielu, owoców, pieczarek, ziół, kawy. Panel solarny SOLHOTAIR osiąga sprawność 83% tj. o 20% więcej niż najlepsze rozwiązania na rynku. SOLHOTAIR współpracuje z Urzędem miasta st. Warszawy w ramach platformy „Partnerstwo dla Klimatu”, a w październiku zakwalifikował się do udziału w trzeciej edycji programu inCredibles Sebastiana Kulczyka.
Byotta – firma z Trójmiasta specjalizująca się w układach wymiany ciepła i technologiach bateryjnych. Jej zespół opracował i wybudował prototyp modułu bateryjnego z autorskim układem chłodzenia, który jest aktualnie testowany wraz z Solaris Bus&Coach S.A. Rozwiązanie umożliwia ładowanie baterii w zaledwie 6 minut, czyli niewiele więcej niż pojazdów spalinowych. Byotta stosuje nowatorskie podejście w projektowaniu swoich układów. Wykorzystanie termoprzewodzących materiałów kompozytowych pozwala produkować płyty chłodzące, które nie przewodzą prądu. Zmniejsza to liczbę elementów baterii oraz zwiększa jej bezpieczeństwo. Rozwijana technologia zapewni wydłużanie życia baterii oraz jej bezpieczną prace.
1000 REALITIES Studio – jeden z czołowych producentów zastosowania technologii immersyjnych (AR – rozszerzonej i VR – wirtualnej rzeczywistości) jako narzędzia wsparcia dla pracowników przemysłowych głównie w szkoleniu i wsparciu serwisu na odległość. W ramach akceleracji zespół startupu pracował nad Szkoleniem BHP w wirtualnej rzeczywistości dla Rosomak S.A. Rozwiązanie składa się z trzech części: identyfikacji zagrożeń pożarowych, ewakuacji z budynku, gdy wybuchnie pożar oraz z gaszenia pożaru. Aplikacja zawiera trzy typy obiektów: biura, magazynu oraz linii produkcyjnej. Na początku szkolenia, osoba szkoląca wybiera prawdopodobieństwa pojawienia się danych sytuacji, a następnie weryfikuje wiedzę uczestnika szkolenia w trybie szkoleniowym oraz egzaminacyjnym. Pod koniec doświadczenia generowany jest raport, dzięki czemu szkolący może monitorować wiedzę uczestników szkolenia. Aplikacja przygotowana została w wersji angielskiej i polskiej.
– Niestety bardzo odczuwalny staje się dla nas limit zespołów, które jesteśmy w stanie przyjąć w ramach jednej rundy akceleracji. Z tej przyczyny staramy się pozyskać dodatkowych Partnerów Technologicznych z terenu całej Polski, co pozwoliłoby nam na zwiększenie tej liczby. Do kolejnej rundy akceleracji zaprosiliśmy już H. Cegielski Fabrykę Pojazdów Szynowych sp. z o.o. z Poznania oraz Hutę Celsa z Ostrowca Świętokrzyskiego. Równocześnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z kolejnymi dużymi i średnimi przedsiębiorstwami branży przemysłowej, zainteresowanymi wdrożeniem u siebie innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych bądź organizacyjnych. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy mieli okazję powiedzieć w tym względzie więcej – tłumaczy Joanna Juszczyszyn-Klimek
Startupy z IndustryLab licznie nagradzane
– Cieszymy się z sukcesów osiąganych przez Startupy uczestniczące w IndustryLab. Wciąż otrzymujemy informacje o znaczących nagrodach i wyróżnieniach (jest ich naprawdę sporo, w tym m.in.: Business Woman Roku w Sukces Pisany Szminką, Startuj z Mazowsza, zaproszenie do inCredibles, Startupy w Pałacu, Najlepszy Startup podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego itp.) otrzymywanych przez poszczególne Zespoły. Warto wspomnieć, iż są to również konkursy i wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, jak Global Construction Innovation Contest 2019 czy też British Construction Industry Awards 2019 – komentuje Joanna Juszczyszyn-Klimek.
Przedstawiciele IndustryLab przyznają, że mają wielką satysfakcję z osiągnięcia wysokiej efektywności współpracy z uczestnikami programu poprzez dobrze zorganizowaną pracę podczas całej akceleracji. Niektóre z zespołów przystępowały do akceleracji z dużą ostrożnością co do możliwości realizacji ich projektu w stosunkowo krótkim, zaledwie sześciomiesięcznym okresie czasu. Doskonała jednakże organizacja pracy startupów i ich pracowitość doprowadziła do pełnej gotowości tych zespołów do testowania rozwiązania z swoimi Odbiorcami Technologii. W jednym z takich przypadków odbyło się to na aż miesiąc przed wyznaczonym terminem zakończenia akceleracji. Taki sukces to wielki argument do uwiarygodnienia się przed potencjalnymi klientami.
– Bardzo cieszy nas również zainteresowanie naszym Akceleratorem, czego najlepiej dowodzi ilość zgłoszeń, które otrzymaliśmy w ramach dwóch zakończonych naborów. W obu przypadkach ich liczba znacząco przewyższyła nasze oczekiwania, również pod względem innowacyjnego potencjału oferowanych rozwiązań (prototypów) – komentuje Joanna Juszczyszyn-Klimek.
Przedstawiciele IndustryLab podsumowując 2019 rok analizują zebrane doświadczenie w tym okresie. Natomiast ich optymizm i zadowolenie z tego co udało im się osiągnąć przez ten czas, napędza w nich energię na działania w kolejnym roku i wskazuje na to, że będzie się działo. – Zebrane w mijającym roku doświadczenie pozwala nam spoglądać z optymizmem w rok 2020. Najbardziej zależy nam na rozszerzaniu oferty IndustryLab dla środowiska startupowego o kolejnych Partnerów Technologicznych, u których te mogłyby wdrażać swoje rozwiązania oraz wymieniać się wiedzą i doświadczeniem z pracownikami tychże przedsiębiorstw, co bardzo często stanowi korzyść o ogromnej wartości dla (często) młodych jeszcze zespołów – dodaje na koniec Joanna Juszczyszyn-Klimek.