Samoniszczący robot będzie czyścił kosmiczne śmieci

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Samoniszczący robot będzie czyścił kosmiczne śmieci

Udostępnij:

Szwajcarski startup ClearSpace opracował robota-kamikadze, który posprząta ziemską orbitę z kosmicznego złomu. Rozpoczęcie misji ClearSpace-1 jest przewidziane na 2025 r.

Specjaliści zaczną pięcioletnią pracę nad budową robota w 2020 r. Projekt ma kosztować 120 mln euro. Zapłaci za niego Europejska Agencja Kosmiczna.

Najpierw zniknie Vespa

Na początek samoniszczący się robot zostanie wystrzelony w kosmos w celu usunięcia 100-kilogramowego obiektu zwanego Vespa. Ów obiekt naukowcy umieścili na orbicie za pomocą wyrzutni Vega ok. 800 km nad Ziemią.

Później, czyszczące roboty mają być wysyłane w kosmos, by stopniowo usuwać inne śmieci krążące po orbicie wokół Ziemi.

Vespa ma prosty kształt. Inżynierowie uważają, że są małe szanse na to by obiekt rozerwał się, gdy zostanie złapany przez robota. Dlatego będzie pierwszym celem kosmicznej łapanki.

Podczas wchodzenia w ziemską atmosferę, zarówno robot, jak i Vespa ulegną spaleniu.

Skąd się biorą kosmiczne śmieci?

Kosmiczne śmieci pochodzą z wojskowych i komercyjnych misji. Obecnie na orbicie ziemskiej znajduje się ok. 3,5 tys. nieczynnych satelitów, stare rakiety oraz 750 tys. fragmentów różnych urządzeń. Dryfujące z ogromną prędkością obiekty stanowią zagrożenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, satelitów telekomunikacyjnych i obserwacyjnych oraz załogowych statków kosmicznych.

EAG podaje, że wokół Ziemi porusza się teraz 170 mln kawałków różnej wielkości kosmicznego gruzu.

Zaśmiecenie ziemskiej orbity zwizualizował doktor Stuart Grey z University College London. Efekty jego pracy możecie zobaczyć na filmie poniżej:

Badacze dbają o Ziemię z pomocą zdjęć satelitów

Okazuje się, że znaczenie ekologii wzrasta w niesamowitym tempie. Już nie tylko sprzątamy Ziemię, ale także jej orbitę.

Naukowcy wykorzystują także dane z satelitów do monitoringu naszej planety, aby ochronić środowisko.

Zdjęcia satelitarne dostarczają aktualnych i dokładnych raportów o stanie zdrowia Ziemi, pomagają lepiej zrozumieć zachodzące procesy oraz znaleźć rozwiązania potrzebne do powstrzymania degradacji środowiska.

Dane z satelitów mogą być wykorzystywane do śledzenia m.in. wycieków ropy, szkód spowodowanych nadmiernym wylesianiem i urbanizacją, negatywnego wpływu technik wydobywania minerałów, czystości powietrza i wody oraz zanieczyszczenia gleby.