Z naszego rozwiązania zaczęli korzystać klienci banków. Podsumowanie roku BanqUP

Dodane:

Anna Ciesielska Anna Ciesielska

Z naszego rozwiązania zaczęli korzystać klienci banków. Podsumowanie roku BanqUP

Udostępnij:

Postawiliśmy przed sobą ambitne założenia i sami jesteśmy nieco zaskoczeni, że udało się nam zrealizować je wszystkie! Z optymizmem patrzymy na przyszły rok i wierzymy, że pozwoli nam w pełni wykorzystać dotychczasowe rozwiązania i dynamicznie rozwijać działalność. BanqUP podsumowuje 2019 rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne podsumowują 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

BanqUP to platforma, która pozwala bankom i innym firmom (tzw. TPP) na wygodny i szybki dostęp do szeregu bankowych API. Jest jakby “API na bankowe API”. Po pierwsze uspójnia sposób pobierania danych, który często wygląda bardzo różnie w zależności od wspieranego przez bank standardu, a po drugie uspójnia same dane, oferując jednolite informacje, bez względu na to z jakiego banku i jakiego API pochodzą. Umożliwia też ich szybką analizę.

System umożliwia obecnie dostęp do banków z sześciu europejskich rynków – Belgii, Irlandii, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Polski. W ten sposób platforma oferuje dostęp do wszystkich najważniejszych europejskich standardów bankowych API.

Czwarty TPP z licencją w Polsce

W 2019 roku większość naszych wdrożeń została uruchomiona produkcyjnie dla klientów banków. Zawsze ogromną satysfakcję daje możliwość skorzystania samodzielnie z rozwiązania, które się tworzyło. Szczególnie, że stanowi ono pewną rewolucję w świecie bankowości.

Głównym wyzwaniem w minionym roku było przygotowanie i złożenie wniosku do KNF o uzyskanie wpisu jako TPP. Jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne, spełniamy najwyższe standardy, które stawiają przed nami banki w Polsce i za granicą.

Wyzwaniem było przygotowanie dokumentów i procedur, które są bardzo wymagające i nie do końca naszym zdaniem dostosowane do realiów i skali przeciętnego FinTechu, małej organizacji. Jednak nasze starania i na tym polu przyniosły skutek – zostaliśmy czwartą w Polsce firmą z licencją – drugą, która wcześniej nie była instytucją płatniczą.

Postawiliśmy przed sobą ambitne założenia i sami jesteśmy nieco zaskoczeni, że udało się nam zrealizować je wszystkie! Z optymizmem patrzymy na przyszły rok i wierzymy, że pozwoli nam w pełni wykorzystać dotychczasowe rozwiązania i dynamicznie rozwijać działalność.

Otwarta bankowość naprawdę ruszyła

Nie tylko z powodu europejskiej legislacji, ale też potrzeb rynku. Banki czują na karku oddech “wielkiej czwórki” GAFA i poszukują nowych rozwiązań – zarówno swoich, jak we współpracy z fintechami.

Polskie banki są w światowej czołówce jeśli chodzi o innowacyjność, dlatego do otwartej bankowości podchodzą z pewną ostrożnością, za to patrząc na np. Wielką Brytanię czy Irlandię – widać znaczące ruchy.

Na przeszkodzie części banków i fintechów staje mnogość dostępnych API – chcemy z naszą platformą rozwiązać ten problem. Rok 2020 będzie na pewno ciekawy i czekamy na kolejne pojawiające się rozwiązania.

W przyszłym roku planujemy po pierwsze wejście w obszar płatności internetowych, a także rozważamy wprowadzenie usługi “TPP-as-a-service” – znacząco przyspieszając fintechom dostęp do infrastruktury bankowej. Technologicznie już jesteśmy gotowi. Zapraszamy więc do współpracy.

Ekosystem startupowy w Polsce

Z perspektywy czasu zdecydowanie widać profesjonalizację. Coraz więcej startupów, zwłaszcza w branży fintech, ale oczywiście nie tylko, zakładają osoby o dużym doświadczeniu, coraz mniej projektów powstaje “w piwnicy”. Cieszy też to, że coraz więcej firm działa nie tylko na polskim rynku, ale wychodzi ze swoimi rozwiązaniami na szersze, europejskie lub globalne wody.

Autor: Anna Ciesielska, COO i współzałożycielka banqUP