Polskie startupy łatwiej zdobędą finansowanie. Podsumowanie roku PFR Ventures

Dodane:

Maciej Ćwikiewicz Maciej Ćwikiewicz

pfr

Udostępnij:

Mamy nadzieję, że w tym roku utrzyma się dobre tempo inwestycji VC z 2019. Nie wiem, czy uda się powtórzyć miliardowy wynik – prawdopodobnie przyjdzie czas na drobną „korektę”. Ale z pewnością na tle poprzednich lat, wciąż będziemy mówić o trendzie wzrostowym. To bardzo dobra wiadomość dla startupów – będzie łatwiej zdobyć finansowanie w Polsce.

Wśród 24 zespołów, w które zainwestowaliśmy, są zarówno takie, które poszukują innowacji w szerokich grupach od sektora healthcare, przez quantum computing aż po przemysł 4.0. W naszym portfolio znajdują się również tzw. zespoły specjalistyczne, które chcą inwestować np. tylko w fintech. Wg danych EIF to właśnie ten ostatni model przynosi wyższe zyski inwestorom.

2,7 mld PLN, którymi dysponuje PFR Ventures, podzieliliśmy na 5 programów. Każdy z nich poszukuje innego typu funduszy VC.

Programy PFR

W programie Starter zależy nam na zespołach, które będą podejmowały największe ryzyko inwestycyjne, zapewniając finansowanie dla  przedsiębiorstw w najwcześniejszej fazie rozwoju, które najczęściej dopiero budują lub testują swój produkt/usługę.

Biznes to z kolei rozwiązanie, dzięki któremu chcemy pobudzić aktywność aniołów biznesu na rynku.

W ramach programów KOFFI i Otwarte Innowacje wybieramy zespoły, które mają doświadczenie w inwestowaniu na późniejszych etapach. To właśnie te fundusze podniosły w tym roku poprzeczkę średniej wysokości rundy na naszym rynku, dokonując transakcji na kilkanaście milionów złotych.

Nasz piąty program – CVC – realizujemy razem z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wspólnie poszukujemy dużych firm, które zdecydują się powierzyć kapitał zespołowi, działając w ramach wspólnie wypracowanej strategii, ale niezależnie od samej korporacji. To zupełna nowość na naszym rynku, więc musimy włożyć sporo pracy w przekonanie zarządów firm, że takie rozwiązanie sprawdza się na świecie i warto je rozwijać też u nas.

Ile funduszy z kapitałem PFR działa obecnie rynku?

Obecnie na rynku funkcjonuje blisko 50 funduszy utworzone w ramach Grupy PFR. Wraz z nowym rokiem, PFR Ventures przejęło także zadania Krajowego Funduszu Kapitałowego. Dzięki temu strukturalnemu połączeniu, wszystkie fundusze VC uruchomione z publicznych środków będą funkcjonować w ramach jednej spójnej organizacji.

Co zmieniło się w 2019 roku?

2019 rok oznaczał dla naszych funduszy pełną aktywizację. Utorowaliśmy drogę w UOKiK i KNF, gdzie udało się sformalizować wszystkie zespoły. Teraz możemy skupić się na wspieraniu Komitetów Inwestycyjnych i przeznaczaniu środków do funduszy na inwestycje. To chyba najprzyjemniejsza część całego procesu.

Sprowadziliśmy do Polski 8 zagranicznych funduszy

Z pewnością, dużym sukcesem było ściągnięcie do naszego kraju 8 międzynarodowych zespołów. Bardzo cieszy nas obecność funduszy takich jak Sunfish Partners (Niemcy), Fincha (Holandia) czy Atmos VC (Dolina Krzemowa). To dowód, że potencjał naszego kraju to nie tylko zachwyt przed lustrem, ale wiarygodna wartość dostrzegana przez innych. Międzynarodowe doświadczenie partnerów i inwestorów pomoże budować nasz rynek VC, ale zapewni też transfer know-how do samych startupów.

Cieszą też pierwsze koinwestycje funduszy z firmami (nie korporacjami). Oznacza to, że zaczynają tworzyć się podwaliny polskiego segmentu corporate venturing. Przykładem jest transakcja Montis Capital, które zaangażowało Zibi do inwestycji w Talkin’ Things. To spółka, która realnie może wzmocnić biznes tego dystrybutora.

29 umów, ale na koncie 24 fundusze

Choć podpisaliśmy 29 umów, to na koncie, na koniec listopada, mieliśmy 24 fundusze uruchomione w ramach PFR Ventures. Niestety, część z zespołów się rozpadła lub nie była w stanie spełnić zobowiązań wynikających z naszych umów inwestycyjnych. Biorąc pod uwagę doświadczenia naszego rynku i ilość zespołów, które tworzą swój pierwszy fundusz, wskaźnik ten wydaje się być wciąż na akceptowalnym poziomie. Jednocześnie, jesteśmy bardzo selektywni – nasze inwestycje w fundusze VC to efekt analizy ponad 200 ofert. Chcemy pracować z najlepszymi graczami na rynku, choć dopuszczamy też „first time teams”, jeżeli są wystarczająco przekonujący.

 

Autor:

Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures

 

Redakcja: Kasia Krogulec