Rozwijamy portfolio i ekosystem innowacyjny. Podsumowanie roku INNOventure

Dodane:

Marcin Bielówka Marcin Molo Marcin Bielówka Marcin Molo

Rozwijamy portfolio i ekosystem innowacyjny. Podsumowanie roku INNOventure

Udostępnij:

W 2020 roku będziemy domykać portfel inwestycji INNOventure i jednocześnie rozpoczynać proces wyjść inwestycyjnych. Jeszcze w styczniu dokonamy pierwszych dwóch wyjść i tym samym zainicjujemy proces zwrotu zaangażowanych środków inwestorom prywatnym.

Nasza działalność skupia się na pomnażaniu środków powierzonych nam przez inwestorów poprzez angażowanie ich w perspektywiczne startupy we wczesnych fazach rozwoju. Robimy to poprzez fundusz typu Bridge Alfa, sieć współpracujących z nami aniołów biznesu i funduszy oraz na inne sposoby, których paletę stale rozbudowujemy. Nie boimy się ambitnych przedsięwzięć mających swoją genezę w pracach naukowych i na uczelniach, o czym świadczy szereg projektów w które zainwestowaliśmy i tych, które na inwestycje jeszcze czekają. Oferujemy im wsparcie merytoryczne w budowaniu biznesu i długą ścieżkę finansowania. Nasze aktualne portfolio obejmuje czternaście startupów, głównie w obszarze technologii medycznych i IoT.

Nasze inwestycje w roku 2019

Zeszły rok był bardzo owocny, jeśli chodzi o przeprowadzone inwestycje. Już w styczniu zainwestowaliśmy w dwie spółki: Open Routing – rozwijającą oparty na sztucznej inteligencji system planowania dostaw w e-commerce, oraz Up Close budujący rozwiązanie reklamowe, na które składają się ekrany umieszczone w supermarketach, system zarządzania treściami wyświetlanymi na ekranach oraz oparty na AI system zanonimizowanej identyfikacji cech demograficznych klientów i dostosowywania wyświetlanych treści.

Kolejnymi inwestycjami INNOventure zostały SGPR.Tech – startup opracowujący georadar szerokopasmowy w technologii FMCW z liniową modulacją częstotliwości, umożliwiający badanie struktur pod powierzchnią ziemi, oraz Misje 3000, tworzący platformę tłumaczeniową z rozbudowanym mechanizmem społecznościowego trenowania translacyjnej AI.

W kwietniu nabyliśmy udziały w Ara Hub – spółce tworzącej narzędzie do analizy widowni, pozwalające na personalizację treści w cyfrowej reklamie zewnętrznej (DOOH). Drugą połowę roku zaczęliśmy inwestycją w Cardiomatics –  działający w chmurze, oparty o algorytmy uczenia maszynowego, system do automatycznej analizy i interpretacji sygnału EKG, rok zakończyliśmy inwestycją w Amorphis Pharma Development – spółkę założoną z Uniwersytetem Śląskim, a rozwijającą procesy efektywnego stabilizowania substancji amorficznych, co umożliwi modyfikację leków do formy lepiej przyswajalnej przez ludzki organizm.

Spółki portfelowe

Rok 2019 był również bardzo pozytywny jeśli chodzi o rozwój spółek, w które zainwestowaliśmy wcześniej. Optimo Light pozyskuje kolejnych dużych klientów. Terapia cukrzycy opracowywana przez Poltreg wchodzi w trzecią fazę testów klinicznych, jak również w ramach procedury wyjątku klinicznego jest oferowana komercyjnie. Do tego przedsiębiorstwo prowadzi badania nad wykorzystaniem terapii TREG w innych schorzeniach: stwardnieniu rozsianym, reumatoidalnym zapaleniu stawów, nieswoistym zapaleniu jelit.

SiDLY osiągnęło cele przychodowe na rok 2019, wprowadza swój system telemedyczny do użycia w szpitalnych oddziałach ratunkowych i rozwija go w sposób tak atrakcyjny biznesowo, że przyciągnęło dwóch kolejnych inwestorów. SDS Optic zmieniło formę prawną na spółkę akcyjną i zmierza ku ofercie publicznej, po drodze m. in. biorąc udział, jako jedyna firma z Polski, w programie Euronext. Open Routing podpisał dwa duże kontrakty na wykorzystanie swojego silnika optymalizacyjnego: z Frisco S.A. oraz z operatorem logistycznym dla rynku eCommerce w Polsce.

SGPR.Tech pozyskał kolejne środki na rozwój: grant z EIT Raw Materials Start-up & SME Booster Program, grant Komisji Europejskiej oraz został zakwalifikowany do Future Space Accelerator. Cardiomatics rozwija współpracę z polskimi uczelniami medycznymi, tworząc narzędzia szkoleniowe dla studentów i biorąc udział, jako partner technologiczny, w projekcie badawczym „OVERCOME – ECG Algorithms for CRT Response Evaluation” realizowanym w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a  wskaźnik powtarzalnego przychodu miesięcznego (MRR) w drugim półroczu 2019 roku rósł w tempie około 20% miesiąc do miesiąca.

Rozwój ekosystemu inwestycyjnego

INNOventure był tworzony jako kluczowego elementu szerokiego ekosystemu innowacyjnego. W tym obszarze rozwoju rok 2019 był dla nas udany – szczególnie zadowoleni jesteśmy z zaangażowania w KPT ScaleUp oraz Unicorn Hub. KPT ScaleUp stawia sobie za zadanie wyszukiwanie i rozwój zaawansowanych startupów dysponujących rozwiązaniami konkretnych problemów, z którymi borykają się duże przedsiębiorstwa. Udział w projekcie pozwala startupom przetestować prototypy w warunkach rzeczywistych i zdobyć pierwszych dużych klientów.

Z kolei projekt Unicorn Hub, którego działanie zainicjowaliśmy początkiem roku 2019, jest platformą startową oferującą startupom program inkubacyjny doprowadzający je do etapu gotowości inwestycyjnej. Umożliwia im również pozyskanie środków w konkursie „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” organizowanym przez PARP. Do tej pory zamknęliśmy jedną rundę projektu i jej wyniki były imponujące: startupy z Unicorn Hub zdominowały konkurs, zgarniając ponad połowę puli dofinansowania.

Zajęcie pozycji w centrum rozległej sieci współpracy zapewnia nam kontakt z ciekawymi, dobrze rokującymi startupami, stwarzając okazje inwestycyjne, a nasza oferta długiej ścieżki finansowania i istotnej pomocy merytorycznej w budowaniu biznesu stanowi o naszej przewadze na rynku inwestycyjnym.

Co planujemy na rok 2020

W 2020 roku będziemy domykać portfel inwestycji INNOventure i jednocześnie rozpoczynać proces wyjść inwestycyjnych. Jeszcze w styczniu dokonamy pierwszych dwóch wyjść i tym samym zainicjujemy proces zwrotu zaangażowanych środków inwestorom prywatnym. Przewidywane wyjścia kapitałowe w połączeniu z zeszłorocznym znacznym rozszerzeniem portfolio inwestycyjnego oraz z napływającymi dobrymi wieściami z przedsiębiorstw, w które wcześniej zainwestowaliśmy, skłaniają nas do optymizmu. Intensyfikujemy również prace nad kolejnymi elementami ekosystemu inwestycyjnego.

Autorzy:

Marcin Bielówka, Marcin Molo – partnerzy zarządzający, INNOventure sp. z o.o.