Na szczycie zestawienia jak się okazuje najwięcej jest Chińczyków. Natomiast pierwsze miejsce zajęła firma CATL, założona przez czterech mieszkańców Chin, którzy na swoim produkcie zarobili już 17 miliardów dolarów. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym natomiast nazwiskiem w rankingu jest Elon Musk, jednocześnie posiada on największy majątek przypadający jednej osobie ze wszystkich zielonych miliarderów.
Obecnie na liście znajduje się 10 ekologicznych bogaczy. Ich biznesy skutecznie przyczyniają się do wali z globalnym problemem. Natomiast ich produkty, to cały wachlarz zielonych rozwiązań od paneli fotowoltaicznych, przez samochody elektryczne, po elementy do ich produkcji. Wszyscy miliarderzy z listy zarobili wspólnie 61 mld dolarów (stan na koniec 2019 roku).
Aby być dokładnym Bloomberg w swoim rankingu podaje informacje o dokładnej kwocie, jaką biznesmeni zarobili na zielonym przedsięwzięciu, a jaką na innych działalnościach. Natomiast aby móc być nominowanym do tego przeglądu większość majątku kandydata musiała pochodzić właśnie z ekologicznego biznesu.
Trzech największych zielonych miliarderów:
Miejsce pierwsze
Zeng Yuqun, Huang Shilin, Pei Zhenhua, Li Ping, właściciele CATL
- Majątek: 16,7 mld dolarów
- Zielony majątek: 16,7 mld dolarów
CATL to lider na chińskim rynku w branży baterii do pojazdów elektrycznych. Z jego rozwiązań korzystają między innymi Toyota, BMW, czy Volvo. Firma została załozona w 2011 roku, a w 2018 weszła na giełdę w chińskim Shenzen. Kapitalizacja firmy na ten moment to blisko 41 mld dolarów.
Miejsce drugie
Elon Musk, CEO Tesli
- Majątek: 27,6 mld dolarów
- Zielony majątek: 14,6 mld dolarów
Elon Musk jest właścicielem blisko jednej piątej udziałów w Tesli. I właśnie ten fakt zapewnił mu pozycję na liście wśród zielonych miliarderów. Ostatnia wycena Tesli sięgała ponad 100 mliardów dolarów, a akcje firmy, to zdecydowana większość majątku biznesmena.
Miejsce trzecie
Aloys Wobben, właściciel firmy Enercon
- Majątek: 7,3 mld dolarów
- Zielony majątek: 7,3 mld dolarów
Aloys Wobben z Nimeiec jest założycielem i właścicielem Enerconu firmy, która jest jednym z największych producentów turbin wiatrowych na świecie i istnieje od 1984 roku. W 2018 roku firma obejmowała 6 proc. globalnego rynku w tej branży. Jednocześnie biznesmen jest najbogatszym człowiekiem związanym z branżą OZE.
Na kolejnych miejscach znajdują się:
- Anthony Pratt z Australii (zielony majątek: 6,8 mld dolarów) – Pratt prowadzi firmę produkującą pudełka z tektury falistej, którą jego rodzina rozpoczęła w 1948 roku. Stoi za firmą Visy Industries z Melbourne i Pratt Industries z Gruzji, która jest największą na świecie prywatną firmą produkującą w 100 proc. z papieru i opakowań z recyklingu. Grupa posiada również zakłady produkujące czystą energię, które pomagają zasilać jej zakłady.
- Li Zhenguo, Li Chunan, Li Xiyan z Chin (zielony majątek: 3,4 mld dolarów) – Longi Green Energy Technology jest największym na świecie producentem wysokiej klasy monokrystalicznych produktów solarnych. Założona w 2000 roku, dostarcza rocznie ponad 30 gigawatów wafli i modułów słonecznych na cały świat, co stanowi około jednej czwartej światowego zapotrzebowania.
- Jose Manuel Entrecanales z Hiszpanii (zielony majątek: 2,9 mld dolarów) – Firma energetyczna Acciona wykorzystuje energię wiatrową, słoneczną, fotowoltaiczną, hydroelektryczną, biomasę i ciepło słoneczne do produkcji energii elektrycznej wystarczającej dla ponad 6 milionów domów. Entrecanales zdywersyfikował grupę budowlaną założoną przez swojego dziadka na odnawialne źródła energii po przejęciu funkcji prezesa w 2004 roku.
- Lin Jianhua z Chin (zielony majątek: 2,9 mld dolarów) – Założona w 2003 roku firma Hangzhou First Applied Material produkuje głównie folie do paneli słonecznych, co według jej strony internetowej stanowi ponad połowę światowego rynku.
- Wang Chuanfu z Chin (zielony majątek: 2,4 mld dolarów) – Wang Chuanfu założył BYD w 1995 roku i jest obecnie największym producentem pojazdów elektrycznych w Chinach z dochodem 122 mld juanów (18 mld dolarów) w 2018 roku. Przekształca on całą flotę autobusów, taksówek i samochodów ciężarowych Shenzhen w pojazdy elektryczne.
- Somphote Ahunai z Tajlandii (zielony majątek: 2,4 mld dolarów) – Somphote Ahunai rozpoczął produkcję oleju palmowego w 2006 roku. W 2011 roku rozszerzył swoją działalność na produkcję biodiesla, a następnie na energię odnawialną. Wprowadza Mine Mobility, pierwszy w historii elektryczny pojazd zaprojektowany i produkowany w kraju.
- Trevor Milton z USA (zielony majątek: 1,3 mld dolarów) – Amerykański startup Nikola Motor opracowuje samochody ciężarowe napędzane wodorem, których koszty paliwa będą od 20 proc. do 30 proc. tańsze od oleju napędowego. Jego technologia wykorzystuje energię słoneczną do podziału wody na wodór, który może być wykorzystany do transportu paliwa.
Wyżej wymienieni biznesmeni dorobili się fortuny na biznesie ekologicznym. I nie ma w tym nic złego, takich przedsiębiorców-wizjonerów potrzeba nam więcej, bo tylko dzięki ich pomysłom i produktom możemy skutecznie walczyć z globalnymi zmianami klimatu. Według specjalistów takich zielonych miliarderów będzie coraz więcej, bo oczy przedsiębiorców coraz częściej skierowane są w zieloną stronę.