Znamy zwycięzców drugiej edycji Szkoły Pionierów PFR

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Znamy zwycięzców drugiej edycji Szkoły Pionierów PFR

Udostępnij:

29 stycznia w Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbył się finał drugiej edycji programu Szkoła Pionierów PFR. Zwycięzcą został projekt Unicorn VR World, który wykorzystuje wirtualną rzeczywistości do terapii dzieci z autyzmem.

Na finale Szkoły Pionierów spotkało się 50 początkujących przedsiębiorców, którzy przez ostatnie 21 pracowało nad swoimi pomysłami. W efekcie powstało 15 projektów w fazie pre-seed oraz seed. Na finale pojawili się również przedstawiciele 13 funduszy PFR Ventures, którzy są zainteresowani zainwestowaniem w innowacyjne rozwiązania. Mają na ten cel łącznie ponad 2 mld złotych.

– Jestem pod wrażeniem uniwersalności projektów rozwijanych w tej edycji Szkoły Pionierów PFR. Przeważająca większość z nich może znaleźć zastosowanie globalne, nie ograniczone tylko do jednego rynku. Tematyka projektów, które powstały w ramach tej edycji Szkoły Pionierów, jest bardzo zróżnicowana – na radarach uczestników znalazły się nie tylko kwestie biznesowe, ale także istotne w szerszym kontekście: społecznym czy kulturowym – powiedział Damian Zapłata, członek zarządu Allegro, członek Rady Programowej Szkoły Pionierów PFR

Zapłata dodał, że organizatorom udało się wspólnie osiągnąć także inną ważną rzecz: uczestnicy mogli spojrzeć na swoje projekty z innej niż lokalnej perspektywy. Przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego jak jest to istotne, bowiem w Allegro wciąż tworzone są nowe rozwiązania, które nieustannie wymagają świeżego spojrzenia na handel, obsługę klienta, dostawy. To kluczowe, żeby czerpać zarówno z własnego doświadczenia, jak i umieć spoglądać na projekty zewnętrznymi oczami.

Wyróżnione projekty 

Oprócz jury swoją nagrodę przyznała publiczność, dla której najbardziej ciekawym projektem okazał się projekt inkubatora dla nasion rolniczych GrainER. Dzięki rozwiązaniu rośliny mogą wyrosnąć nawet 30 proc. szybciej niż w tradycyjnej uprawie, a przy tym wymagają o 50 proc. mniej oprysków.

Poza główną nagrodą zostały wręczone również dwa wyróżnienia. Jedno powędrowało w ręce zespołu WakeUpGuru, stworzonego przez cztery kobiety, które zaprojektowały inteligentną poduszkę, wyposażoną w specjalne sensory, umożliwiające efektywniejszy wypoczynek. Drugim wyróżnionym projektem został Wirtualny Nauczyciel, czyli asystent do nauki matematyki. Urządzenie potrafi odczytywać pismo ręczne i na podstawie tego co napisał uczeń, prowadzi go w taki sposób, by samodzielnie znalazł rozwiązanie zadania.

Unicorn VR World

Twórcy projektu Unicorn VR World od kilku lat prowadzą szkołę dla dzieci z autyzmem. Przez ten czas wykorzystywali różne metody pracy z dziećmi, a ponieważ są miłośnikami nowych technologii wpadli na pomysł, by wykorzystać wirtualna rzeczywistą do wspomagania procesu terapii.

Dzieci cierpiące na autyzm są bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Zespół Unicorn VR World tworząc dla nich wirtualną rzeczywistość przenosi je w bezpieczny świat, na który mają wpływ. – Dziecko ma wpływ na ilość i poziom bodźców, które się pojawiają. Każde dziecko samo tworzy swój bezpieczny pokój. Na początku maksymalnie prosty, dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb i tego, co lubi. Z każdą sesją pokój staje się coraz bogatszy w magiczne przedmioty, tajemnicze zabawki, ale także w różne nowe wyzwania, bodźce i wiedzę, do których dziecko powoli się przyzwyczaja – czytamy na stronie projektu.

W wirtualnym świecie dziecko może liczyć na przyjaciela, który pomoże mu postawić pierwsze kroki w nowej rzeczywistości. A co najważniejsze, przez cały czas trwania terapii rodzice oraz terapeuci mogą w czasie rzeczywistym widzieć co się dzieje w wirtualnej przestrzeni i za pośrednictwem komputera lub tabletu wpływać na przebieg ćwiczeń.

Szkoła Pionierów PFR

Pierwsza edycja Szkoły Pionierów PFR obyła się rok temu. Szkoła Pionierów PFR to program skierowany do młodych osób, które posiadają pomysł na innowacyjne rozwiązanie, różne doświadczenie biznesowe, różne wykształcenie i są z różnych części naszego kraju.

Program jest organizowany przez PFR i Allegro. Podczas jego trwania uczestnicy biorą udział przez kilka tygodni w różnych warsztatach biznesowych, a zdobytą podczas nich wiedzę przekładają na rozwój swoich pomysłów. Program jest tak skonstruowany, że każdy z uczestników ma szansę przejść pełną drogę procesu budowania i rozwijania projektu technologicznego.

Zajęcia są tak zaplanowane, by dostarczały kompleksowej biznesowej wiedzy. Od zajęć z rozwoju osobistego i budowania zespołu założycieli, przez omówienie narzędzi biznesowych i cyfrowych, które pomagają kontrolować proces rozwoju projektu, po niezbędny do skalowania rozwiązania marketing.

– Polski Fundusz Rozwoju wspiera nowe pokolenie polskich przedsiębiorców technologicznych, umożliwiając im profesjonalne przygotowanie innowacyjnego produktu lub usługi do inwestycji z PFR Ventures. Wierzymy, że poprzez cykliczne programy edukacyjne, takie jak Szkoła Pionierów PFR, kształtujemy nową jakość polskiego ekosystemu innowacji i młodych innowatorów – dobrze wyedukowanych, świadomych i coraz odważniej patrzących na ekspansję zagraniczną – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Rok po pierwszej edycji programu nadal rozwijanych jest kilkanaście projektów. Trzy z nich poszukują obecnie inwestora, a osiem zespołów wzięło udział w innych programach PFR skierowanych do innowatorów.

Zwycięzcom tegorocznej edycji gratulujemy i czekamy na informacje o dalszych sukcesach. Jesteśmy również ciekawi, czym zaskoczą nas uczestnicy kolejnej edycji Szkoły Pionierów PFR.