Startują nowe programy edukacyjne i akceleracyjne EIT Health dla studentów, startupów medycznych i technologicznych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Startują nowe programy edukacyjne i akceleracyjne EIT Health dla studentów, startupów medycznych i technologicznych

Udostępnij:

2019 był rekordowy pod względem liczby zgłoszeń z Europy Środkowo-Wschodniej do europejskich programów akceleracyjnych i edukacyjnych EIT Health – największej organizacji europejskiej z obszaru innowacji w sektorze healthcare. Z roku na rok coraz więcej uczestników, startupów, zespołów badawczych czy studentów, pochodzi z Polski. Właśnie ruszają nowe edycje programów akceleracyjnych EIT Health.

W 2019 w inicjatywach EIT Health wzięło udział ponad 1500 uczestników indywidualnych oraz 50 startupów technologicznych i medycznych z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Beneficjenci otrzymali nie tylko pomoc finansową, ale przede wszystkim, dostęp do szkoleń i wsparcie mentoringowe. Dla niektórych startupów, np. dla polskiej spółki UVera, zwycięstwo w konkursie EIT Health InnoStars Awards zakończyło się serią spotkań z inwestorami zainteresowanymi opracowaną przez UVera ekologiczną, bezpieczną i naturalną substancją chroniącą przed promieniowaniem UV. Inna polska firma, SensoriumLab, twórca Plefind, mobilnego urządzenia służącego do nieinwazyjnej diagnostyki chorób płuc, otrzymała dofinansowanie na dalszy rozwój innowacji w programie EIT Health Headstart 2019.

– Sektory digital health, medtech i biotech rozwijają się coraz dynamiczniej. Nie tylko w Zachodniej Europie, USA czy Azji. Coraz więcej projektów z tego obszaru powstaje w Polsce i szerzej Europie Środkowo-Wschodniej. W zeszłym roku polskie startupy znalazły się przede wszystkim w finałach kilku najważniejszych europejskich programów EIT Health. Otrzymały nie tylko dostęp do finansowania, ale przede wszystkim do know-how dotyczącego modelu biznesowego, benchmarkingu, walidacji oraz dostęp do funduszy, globalnych firm czy centrów R&D – mówi Mikołaj Gurdała, Regional Manager EIT Health w Polsce.

Rok 2020 to kolejne możliwości dla innowatorów. Dzięki współpracy z EIT Health mogą oni pozyskać wsparcie na każdym etapie rozwoju swojego pomysłu. Najważniejsze inicjatywy EIT Health na ten rok to:

  1. StarShip: termin składania aplikacji – 31 stycznia 2020

StarShip to wyjątkowy, 9-miesięczny program edukacyjno-mentoringowy. Uczestnicy uczą się podstaw biznesu i łączenia dwóch perspektyw – sfery innowacji z realiami rynku. Ważnym elementem kursu jest nauka dopasowania pomysłu (lub produktu) do realnych wyzwań medycznych i regulacyjnych, a także do oczekiwań pacjentów (użytkowników). Kurs prowadzony jest przez mentorów EIT Health i StarShip, we współpracy z Oxford University, IESE Business School, Karolinska Institute, RISE Research Institutes of Sweden, GE Healthcare, Atos Spain, Glintt, Bluepharma, Essilor oraz z Uniwersytetem w Coimbrze. Najlepsi uczestnicy programu otrzymują refundację poniesionych kosztów oraz granty finansowe.

Aplikacje do programu można składać na stronie.

  1. Wild Card: termin składania aplikacji – 9 lutego 2020

Wild Card to inicjatywa skupiająca się na innowacjach medycznych w obszarze zdrowia kobiet i terapii cyfrowych (digital therapeutics). Przez trzy lata istnienia programu, spod jego skrzydeł wyszły cztery startupy, które obecnie samodzielnie działają na rynku. Program Wild Card polega na selekcji najlepszych uczestników, utworzeniu zespołów pracujących nad konkretnymi rozwiązaniami oraz wsparciu finansowym. W 2020 roku EIT Health zainwestuje w sumie do 4 mln euro w dwa wybrane przełomowe przedsięwzięcia.

– Program Wild Card pozwolił nam na lepsze zrozumienie otoczenia rynkowego. Bez tego nie bylibyśmy w stanie stworzyć narzędzi niezbędnych do zaprojektowania procesu diagnostyki Alzheimera – powiedział Luís Valente, jeden ze współzałożycieli iLof, zwycięzcy Wild Card w 2019 r.

Aplikacje można składać tutaj.

  1. EIT Jumpstarter: termin składania aplikacji – 15 marca 2020

EIT Jumpstarter to pre-akcelerator skierowany między innymi do branży ochrony zdrowia. Skupia się na wsparciu rozwoju podstawowych umiejętności potrzebnych startupom na początkowej fazie rozwoju tj. umiejętności przygotowania tzw. pitch deck, biznesplanu i strategii go-to-market. Program jest jednocześnie konkursem – najlepsi uczestnicy mają szansę na nagrody pieniężne, które wspomogą rozwój ich innowacyjnych przedsięwzięć.

Oprócz branży ochrony zdrowia EIT Jumpstarter jest także otwarty na nowe talenty i pomysły w dziedzinie żywności, energii, klimatu czy mobilności.

By zgłosić się do EIT Jumpstarter, należy wejść na stronę.

  1. InnoStars Awards: termin składania aplikacji – 27 marca 2020

InnoStars Awards to jeden z ważniejszych konkursów w Europie dla startupów które rozwijają produkty lub usługi dla branży ochrony zdrowia i posiadają przynajmniej prototyp lub tzw. MVP (minimum viable product). Czwarta edycja programu skierowana jest (podobnie jak poprzednia) do innowatorów z krajów, w których według danych UE, tempo innowacji jest średnie i są objęte tzw. europejskim programem EIT Regional Innovation Scheme. Najlepszy zespół otrzyma 25 tys. euro, cztery miesiące indywidualnego mentoringu i możliwość uczestniczenia w dwóch europejskich bootcampach. Nagrody pieniężne otrzymają także finaliści konkursu. Wynoszą one 10 i 15 tys. euro.

Więcej informacji: tutaj oraz [email protected]

  1. Start-ups Meet Pharma: termin składania aplikacji – 29 marca 2020

Druga edycja programu EIT Health Start-ups Meet Pharma skupi się na jednym z największych wyzwań ochrony zdrowia – chorobach przewlekłych. Program powstał, by stymulować innowacyjne pomysły ich leczenia, wypracowywane z partnerami z europejskiej branży farmaceutycznej. EIT Health Start-ups Meet Pharma skierowany jest do firm, które już mają funkcjonujący produkt, bądź prototyp gotowy do komercjalizacji i są zainteresowane współpracą z branżą farmaceutyczną, która wykracza poza rozwój i produkcję nowych leków.

Tegoroczne wyzwania, jakich podjąć się mają uczestnicy programu, zostaną opublikowane 10 lutego. Więcej informacji można uzyskać wysyłając e-mail na adres: [email protected]

  1. Smart-Up Lab: termin składania aplikacji – marzec 2020

Smart-Up Lab 2020 to czwarta edycja 3-miesięcznego programu e-Lab, skierowanego do przyszłych liderów ochrony zdrowia. Program dzieli się na dwie części: wiosenną (marzec – czerwiec) i jesienną (wrzesień – grudzień). Smart-Up Lab 2020 będzie odbywał się jednocześnie w Łodzi, Neapolu i Tartu.

Program skierowany jest do studentów, doktorantów, przedsiębiorców i badaczy zajmujących się medycyną, ochroną zdrowia, life science, a także ekonomią, IT i dziedzinami pokrewnymi. Uczestnicy będą uczyli się przedsiębiorczości, przekuwania innowacyjnych pomysłów w prototypy, finansowania, badania rynku i tworzenia wartości dodanej dla pacjentów.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie.