15 proc. founderów wierzy, że zbuduje jednorożca. Tak wynika z raportu Startup Poland

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

15 proc. founderów wierzy, że zbuduje jednorożca. Tak wynika z raportu Startup Poland

Udostępnij:

Fundacja Startup Poland zaprezentowała najnowszy raport na temat polskiego ekosystemu startupowego. To już piąta edycja rocznego raportu. W badaniu udział wzięło 1235 firm technologicznych.

Jak wynika z badania, nad Wisłą istnieje od 4300 do 4700 startupów technologicznych. Z czego większość, bo 60 proc., to firmy związane z branżą IT/CT. Co może być dla niektórych zaskoczeniem, największa liczba startupów działa nie w Warszawie, czy ogólnie w woj. Mazowieckim, ale we Wrocławiu i okolicach Dolnego Śląska. Połączenie nauki z biznesem również ma się dobrze w tym regionie, bo to właśnie dwie wrocławskie uczelnie zostały najlepiej ocenianymi instytucjami akademickimi, które współpracują ze startupami.

Poza Dolnym Śląskiem w branży startupowej najlepiej działają kolejno: Warszawa, Wrocław, Kraków, Lublin i Trójmiasto. To właśnie w tych miastach (łącznie z Wrocławiem) znajduje się ponad połowa wszystkich polskich firm technologicznych. Jednocześnie twórcy raportu wskazują, że w polskim ekosystemie startupowym znaczenie takich miast jak Poznań, Łódź i Katowice już od kilku lat maleje.

Problem z wyceną swoich usług i ekspansją

Jak wynika z raportu polskie firmy technologiczne wciąż są bardzo tanie. Według specjalistów powodem może być brak umiejętności wyceniania swoich usług lub zaniżanie swoich dochodów. Jak wynika z danych wśród 70 zespołów, które zajmują się doradztwem technicznym (deweloperzy), ponad 60 proc. zarabia maksymalnie 25 tys. euro miesięcznie. Twórcy raportu podkreślają, że nawet jeśli firma jest prowadzona przez jedną osobę, to wychodzi 156 euro za godzinę – co nadal jest zdecydowanie zaniżoną stawką w porównaniu do zarobków deweloperów z USA i Europy Zachodniej.

Jednocześnie wyniki raportu wskazują, że 60 proc. polskich firm technologicznych wciąż nie posiada klientów zagranicznych. 39 proc. badanych powiedziało, że prowadzi działalność dla klientów zagranicznych – jest to wynik o 7 proc. słabszy niż w ubiegłym roku i o 18 proc. słabszy niż 5 lat temu.

Dofinansowania

Dobrą informacją jest fakt, że 69 proc. wniosków o przyznaniu dotacji publicznych kończy się sukcesem. Jednak twórcy raportu nieco studzą radość, ponieważ połowa z tych dotacji nie przekracza wartości 125 tys. euro, co nie jest oszałamiająca kwotą, jeśli firma potrzebuje wykonać badania na poziomie światowym.

Jednocześnie 10 proc. startupów w Polsce zostało wspartych dofinansowaniem od VC w wysokości ponad 2,5 mln euro. Takie kwoty jeszcze do niedawna był rzadkością. Jednak dotyczy to 10 proc. firm technologicznych, reszta uzyskuje zazwyczaj (75 proc. przypadków) kwotę poniżej 1 mln euro.

Brak wiary w siebie

50 proc. startupów nie wierzy, że ich firma może kiedykolwiek zostać przejęta, a 40 proc., że ma szansę na wyjście na giełdę. Założyciele startupów w kwestii tego, w co wierzą najczęściej wskazywali to, że staną się kluczowym graczem na rynku, rozwiną się na arenie międzynarodowej i że pozostaną z firmą jako jej założyciele.

Na koniec pozytywna informacja: 15 proc. founderów wierzy, że uda im się zbudować jednorożca.

Pełny raport do pobrania tutaj.