Farma powstanie w ciagu kilku tygodni na zbiorniku powyrobiskowym w Holandii. Wybór miejsca jest podyktowany tym, że grunty są drogie. Projekt składa się z 73 tys. paneli słonecznych o mocy ponad 27 MW.
Dotychczas niemieckie przedsiębiorstwo oddało do użytku farmy o łącznej mocy około 25 MW. Jeszcze w tym roku BayWa chce w Europie postawić instalacje o mocy 100 MW. Instalowanie farm na wodzie wiąże się jednak z wyższymi kosztami. Agencja Bloomberg podaje, że 1 MW mocy z pływającej farmy jest droższy o ok. 100 tys. dolarów niż konstrukcja lądowa.
Na razie nie wiadomo, jak woda będzie wpływać na wytrzymałość paneli w dłuższym czasie.
Panele słoneczne będą wszędzie
Innowacje w dziedzinie fotowoltaiki mogą sprawić, że nowoczesne ogniwa są niewidoczne dla ludzkiego oka. Panele konwertujące promienie słoneczne na energię elektryczną będą mogły być stosowane na każdej przeszklonej powierzchni. Panele są coraz lżejsze i bardziej wydajne. Pokrycie ich zabarwioną lub niewidoczną warstwą nie obniża w żaden sposób efektywności ich działania.
– W przyszłości innowacje technologiczne w branży fotowoltaiki zawitają wszędzie. Będą na przeszkleniach samochodów, pociągów czy jachtów. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze szkłem, z lekkimi dużymi powierzchniami wystawionymi na słońce i na działanie temperatury, będziemy mieli do czynienia z fotowoltaiką, z darmową energią. W dobie elektromobilności samochody stojąc na parkingach, będą się ładować z szyb fotowoltaicznych zamiast prądu z wtyczki – mówi Dawid Cycoń, prezes zarządu ML System.
Ogniwa fotowoltaiczne na fasadach
Ogniwa fotowoltaiczne są obecnie wykorzystywane do generowania energii elektrycznej potrzebnej do zasilania budynków. Można je montować nie tylko na dachach, ale także na fasadach. Do tego celu służą np. ogniwa kolorowe, które nie oddziaływają negatywnie na estetykę budynków.
Warstwa z barwą jest bardzo cienka, dzięki czemu nie tracą one na wydajności. Tego rodzaju rozwiązanie zostało wykorzystane m.in. w siedzibie firmy Pol-Lab w Wilkowicach, Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie czy krytej pływalni w Niepołomicach. Ogniwa mogą również znajdować się w szybach okiennych. Warstwa aktywna jest w nich zupełnie niewidoczna dla ludzkiego oka.