Firma Steadiwear stworzyła rękawicę dla osób cierpiących na Parkinsona

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Firma Steadiwear stworzyła rękawicę dla osób cierpiących na Parkinsona

Udostępnij:

Drżenie rąk to jeden z objawów choroby Parkinsona. Osoby dotknięte tym problemem maja problem z wykonywaniem podstawowych czynności. Firma Steadiwear znalazła rozwiązanie tego problemu. Stworzyła specjalną rękawicę, która stabilizuje dłonie.

Jak informuje serwis healthtechinsider.com na pomysł urządzenia wpadł Mark Elias po tym, jak zaobserwował, że jego babcia rozlewała na siebie kawę z powodu niekontrolowanych drżeń rąk. Pierwsze prace nad swoim produktem Elias wraz ze swoim zespołem rozpoczął na Uniwersytecie w Toronto Impact Centre.

Na blogu firmy Steadiwear czytamy, że choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną charakteryzującą się występowaniem objawów motorycznych, które mają negatywny wpływ na jakość życia pacjentów. Drgawki, sztywna mimika twarzy i trudności poznawcze są jednymi z częstych objawów, których doświadczają pacjenci. Zjawiska te wpływają na życie codzienne chorych oraz subiektywne postrzeganie pacjenta, co może prowadzić do frustracji, izolacji społecznej, a w konsekwencji do negatywnych skutków zdrowotnych.

Jak to działa?

Urządzenie ma za zadanie ograniczenie skutków drżenia rąk i przedramion. W rękawicach Steadi-One zastosowano te same rozwiązania do tłumienia masy, które zostały opracowane w celu ochrony budynków podczas trzęsień ziemi. Rękawice posiadają przegub kulowy otoczony cieczą przypominającą zawiesinę, w której lepkość jest określana przez przyłożoną siłę, a nie przez temperaturę czy ciśnienie.

Rękawica nie opiera się dobrowolnym ruchom, które mają stosunkowo niską częstotliwość: mniej niż 2 Hz. Materiał krzepnie w obecności ruchów drżenia o wyższej częstotliwości niż 2 Hz. Dodatkowo, tłumik masy w rękawicy jest przeciwwagą, która porusza się w przeciwnym kierunku wykrytych wstrząsów. Ani przegub kulowy, ani dostrojony tłumik masy nie wymaga zasilania elektrycznego, więc nie ma baterii ani potrzeby ich ładowania.

Co ciekawe rękawice można prać w pralce. Poza tym dla bezpieczeństwa stabilizator masy został wyposażony w magnes, który może wykluczyć używanie przez osoby z rozrusznikami serca lub innymi wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi. Koszt rękawicy to niecałe 2 tys. dolarów.

Startupy w walce z Parkinsonem

Choroba Parkinsona po raz pierwszy została opisana przez angielskiego lekarza w 1817 roku. Według jego definicji jest to samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego. Szacuje się, ze tylko w Polsce cierpi na nią od 85 do 100 tys. osób. To duży problem, a zarazem wyzwanie, które podejmują różne startupy z branży medtech.

Przykładowo pod koniec 2018 roku startrup 23andMe, który zajmuje się genetyką, podpisał czteroletnią umowę z koncernem farmaceutycznym  GSK. W ramach umowy ma zostać opracowany eksperymentalny lek na Parkinsona. Koncern na ten cel przeznaczył 300 milionów dolarów.

Miejmy nadzieję, że takich projektów będzie powstawać więcej, bo choroba Parkinsona dotyka bardzo wielu osób. Projekty takie jak Steadiwear, mimo że nie rozwiązują problemu, bo nie leczą choroby, to jednak poprawiają jakośc życia osób cierpiących na nią.