Statuetki Małopolskiego Drzewa Inwestycji i Innowacji z rąk Jarosława Gowina, wicepremiera, Jadwigi Emilewicz, ministra rozwoju oraz Wojciecha Przybylskiego, prezesa zarządu KPT otrzymały firmy ECUmaster, Orlen Południe i MarDruk oraz Gmina Babice.
– To okazja, żeby docenić, że jesteście Państwo z nami i właśnie Małopolskę wybraliście jako miejsce swoich inwestycji i rozwoju biznesu. – powiedział prowadzący spotkanie Łukasz Słoniowski, wiceprezes KPT.
W kategorii „Pionier w gminie” statuetkę otrzymała firma ECUmaster, która zajmuje się projektowaniem i sprzedażą elektronicznych urządzeń sterujących. „Największa inwestycja” to firma Orlen Południe, która dzięki nowej inwestycji stanie się drugim w Europie i pierwszym w Polsce producentem „zielonego” glikolu propylenowego.
Jako „Odważny mikro przedsiębiorca” nagrodzony została firma MarDruk, która jako jedyne przedsiębiorstwo otrzymało aż dwie decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w roku 2019.
W kategorii „Najlepiej przygotowane tereny inwestycyjne” statuetkę Krakowskiego Parku Technologicznego otrzymała gmina Babice, którą odebrał wójt gminy Radosław Warzecha.
Śniadanie biznesowe otworzyli wiceprezesi zarządu KPT, Anna Kornecka i Łukasz Słoniowski, zapraszając uczestników na dwa panele z udziałem gości honorowych: Jadwigi Emilewicz, minister rozwoju oraz Jarosława Gowina, wicepremiera. Jarosław Gowin w rozmowie z Krystyną Sadowską, dyrektor działu obsługi inwestora poruszył kwestie związane z reformą szkolnictwa i jej znaczeniem dla biznesu.
– Jesteśmy bardzo dumni, że polscy przedsiębiorcy uznali ustawy o innowacyjności za najbardziej proprzedsiębiorcze i najbardziej przyjazne pod względem podatkowym. Wprowadziliśmy w ministerstwie nową ścieżkę kariery akademickiej, czyli tak zwane doktoraty wdrożeniowe. Polega to na tym, że doktorant jest zatrudniony w firmie, a jego praca ma polegać na przygotowaniu konkretnego wdrożenia. Prawo własności pozostaje przy przedsiębiorcy – mówił Jarosław Gowin.
Na pytanie, Krystyny Sadowskiej, czy w dobie przemian należy inwestować bardziej w naukę, czy biznes Jarosław Gowin odpowiedział: – Na dłuższą metę musimy inwestować w obie sfery. Trzeba dążyć do tego, żeby w Polsce nowoczesne technologie były tworzone, a nie tylko implementowane. Z Jadwigą Emilewicz, minister rozwoju, rozmawiał prezes Krakowskiego Parku Technologicznego Wojciech Przybylski.
– Naszym obowiązkiem jest rewitalizacja terenów inwestycyjnych Nowej Huty, na których się znajdujemy. To będzie kolejny silnik rozwoju dla Krakowa i regionu, dlatego dziękuję Krakowskiemu Parkowi Technologicznemu za całe przedsięwzięcie. Paradoksalnie, to, z czym się mierzymy to próba odpowiedzi na to, czy polska jest małą, średnią, czy dużą gospodarką, bo na to pytanie jeszcze sobie nie odpowiedzieliśmy. Polscy przedsiębiorcy oprócz tego, że dobrze czują się na rynku europejskim, zaczynają szukać nowych rynków i to wcale nie jest tendencja tych największych podmiotów gospodarczych – mówiła Jadwiga Emilewicz.
Istotną częścią rozmowy była kwestia cyfryzacji:
– Niespełna 30% przedsiębiorców korzysta z dobrodziejstw cyfrowych. Mamy w tym obszarze niezwykły potencjał rozwoju. Huby innowacyjności cyfrowej potrzebne są do tego, by uczyć i pokazywać językiem korzyści co może dać taka zmiana. Największym naszym beneficjentem są ciągle małe i średnie przedsiębiorstwa i przekonujemy Komisję Europejską, że mali i średni są ważni, ale jeśli chcemy, żeby mali stawali się średnimi, musimy dawać też odpowiednią przestrzeń do inwestowania tym większym. Jestem najbardziej dumna z tego, że udało nam się przeprowadzić wszystkie założone przez nas projekty. Największą nagrodą jest wysoka ocena, jaką uzyskaliśmy od przedsiębiorców. – podsumowała Jadwiga Emilewicz.
Wydarzenie zainaugurowało cykl spotkań z małopolskimi przedsiębiorcami i rozmowy o przyszłości polskiej gospodarki.