Jak traktować wegan w miejscu pracy? Krótki przewodnik

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Jak traktować wegan w miejscu pracy? Krótki przewodnik

Udostępnij:

Organizacja The Vegan Society opublikowała przewodnik dla pracodawców zatytułowany „Wspieranie weganizmu w miejscu pracy”. Broszura zawiera sposoby na wspieranie wegan tak, by czuli się dobrze przygotowując lub spożywając posiłki w miejscu pracy.

Publikacja dotyczy prawa w Wielkiej Brytanii, jednak wiele z pomysłów, jak traktować osoby o odmiennych zwyczajach żywieniowych może przydać się także w naszym kraju.

Brytyjska Ustawa o równości z 2010 r. zakazuje dyskryminacji z kilku powodów. Zgodnie z przepisami ustawy, bezprawna jest dyskryminacja kogoś ze względu na wiek, niepełnosprawność, płeć, zmianę płci, małżeństwo lub związek partnerski, ciążę lub macierzyństwo, rasę, płeć i orientację seksualną oraz, co ważne, religię lub przekonania.

Wszystkie te aspekty muszą być uwzględnione jeśli chodzi o traktowanie każdego z pracowników. Co za tym idzie, przekonania wegan spełniają również kryteria prawne. Dlatego pracodawcy muszą podejmować działania zapobiegające dyskryminacji osób na diecie roślinnej.

Co może dla wegan zrobić pracodawca?

Oto lista, czynności, które mogą zastosować pracodawcy, by weganie w ich firmie nie czuli się pominięci:

  • Przygotowanie ankiety z „Wymaganiami dietetycznymi” na imprezy, co zapewni weganom możliwość poproszenia o dostarczenie im odpowiedniej żywności;
  • Zapewnienie, że zaplecze kuchenne jest dla nich akceptowalne, np. poprzez utrzymywanie w czystości przyborów kuchennych i żywności, zapewnienie sprzętu oznaczonego właściwymi kolorami i oddzielenie obszarów przygotowywania żywności;
  • Wyznaczenie specjalnych obszarów do przechowywania żywności dla wegan, takich jak półka w lodówce nad żywnością niewegańską;
  • Umożliwienie weganom dostępu do odzieży przyjaznej weganom lub innych przedmiotów, takich jak syntetyczne buty ochronne;
  • Zwolnienie wegan z obowiązku uczestniczenia w imprezach firmowych, takich jak wyścigi konne i imprezy integracyjne, które koncentrują się na produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak grillowanie mięsa;
  • Stworzenie pozytywnej atmosfery.

Przykre komentarze – jak się zachować?

Popieranie ogólnej postawy szacunku dla pracowników wegańskich jest kluczowe. Jeśli żarty na temat weganizmu pracownika stają się uciążliwe, należy podjąć kroki w celu poprawy tego stanu rzeczy.

Jednym ze sposobów oceny, czy współpracownik posunął się za daleko ze swoimi uszczypliwymi komentarzami w kierunku wegan, jest rozważenie, jaki rodzaj zachowania podczas rozmowy zostałby uznany za obraźliwy. Zgodnie z ustawą o równości z 2010 r. wszelkie przejawy mobbingu są zakazane, także jeśli chodzi o ubliżanie osobom o odmiennych przekonaniach.

Ustawa określa, że bezprawne nękanie może obejmować groźby, wypowiedzi ustne lub pisemne, obraźliwe treści w wiadomościach e-mail, komentarze w mediach społecznościowych, gesty fizyczne, mimikę twarzy czy kpiny i żarty.

Pracodawca ma obowiązek dopilnować, aby wszyscy pracownicy zachowywali się wobec siebie z szacunkiem i uprzejmością, a weganie również powinni korzystać z tego obowiązku.