Porsche otwiera w Lipsku największy w Europie park szybkiego ładowania samochodów elektrycznych

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Porsche otwiera w Lipsku największy w Europie park szybkiego ładowania samochodów elektrycznych

Udostępnij:

Porsche rozbudowuje infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych w środkowych Niemczech o nowy park ładowania o nazwie Porsche Turbo Charging. Będzie to największy tego typu obiekt w całej Europie.

Jak czytamy na stronie Porsche, w parku dostępnych jest dwanaście punktów szybkiego ładowania o mocy 350 kW (prąd stały) i cztery punkty ładowania o mocy 22 kW (prąd zmienny). Ładowarki są obecnie eksploatowane w centrum obsługi klienta, przez siedem dni w tygodniu, przez całą dobę. Usługa jest dostepna dla klientów wszystkich marek pojazdów.

Całkowita pojemność nowego obiektu, który obejmuje sześć wewnętrznych punktów szybkiego ładowania, wynosi siedem megawatów. Oznacza to, że Porsche Leipzig posiada obecnie najpotężniejszy w Europie park szybkiego ładowania, który w całości zasilany jest energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii.

– Nowy park ładowania pomiędzy autostradami nr 9, 14 i 38 znacząco wzbogaci infrastrukturę ładowania w środkowych Niemczech. Pojazdy elektryczne i hybrydowe wszystkich marek są mile widziane. Cieszymy się, że dzięki nowemu parkowi ładowania możemy zaoferować atrakcyjną opcję ładowania dla właścicieli pojazdów elektrycznych w Lipsku i okolicach oraz pasażerów tranzytowych – powiedział Gerd Rupp, prezes zarządu Porsche Leipzig GmbH.

Szybki punkt ładowania Porsche Turbo Charger został opracowany przez Porsche Engineering i wyznacza nowe standardy w zakresie czasu ładowania: w zależności od modelu pojazdu, w ciągu zaledwie pięciu minut można naładować baterię tak, by dała zasięg do 100 kilometrów. Wszystkie pojazdy z tzw. połączeniem Combined Charging System (CCS2) mogą korzystać z funkcji szybkiego ładowania.

Elektromobilność w Polsce

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na polskich drogach. Tylko do końca października 2019 roku nad Wisłą zarejestrowano 7,9 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym (około 60 proc. w pełni elektryczne, 40 proc. hybrydy). Zielona rewolucja w motoryzacji trwa. Jednocześnie potrzeba rozbudowy infrastruktury pod nowe pojazdy, dlatego informacja o nowym obiekcie szybkiego ładowania od Porsche jest taka ważna.

Bez obaw w naszym kraju również dbamy o to, by użytkownicy elektryków mieli gdzie doładować swoje pojazdy. Kilka dni temu informowaliśmy, że Volkswagen Group Polska oraz PGE Nowa Energia zawarli umowę, zgodnie z którą budują nowe ogólnodostępne stacje ładowania. W ciągu najbliższych dwóch lat przy salonach sprzedaży samochodów marek należących do Volkswagen Group Polska ma powstać 300 takich punktów.

Brak odpowiedniej infrastruktury dla samochodów elektrycznych to jeden z największych problemów zarzucanych branży elektromobilności. Jednak trzeba przyznać, że z każdym rokiem takich miejsc przybywa. Natomiast dzisiejsza informacja świadczy o tym, że duże koncerny samochodowe zdają sobie sprawę z tego problemu i nie zamierzają biernie się mu przyglądać.