Jak zminimalizować ślad węglowy w ICT? Wnioski z raportu Ericssona

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Jak zminimalizować ślad węglowy w ICT? Wnioski z raportu Ericssona

Udostępnij:

Pomimo wzrostu ruchu danych, ślad węglowy sektora ICT (technologii informatyczno-komunikacyjnych) utrzymuje się na poziomie 1,4% globalnej emisji. Badania dowiodły, że odnawialna energia elektryczna może zlikwidować 80% śladu węglowego.

Ericsson opublikował raport z badania dotyczącego śladu węglowego branży ICT oraz emisji gazów cieplarnianych związanych z energią i materiałami zużywanymi przez cały cykl życia produktu. Wyniki umieszczono w „Krótkim przewodniku po cyfrowym śladzie węglowym”.

Wpływ technologii ICT na klimat obejmuje trzy poziomy oddziaływania:

  • bezpośrednią emisję dwutlenku węgla związaną z produkcją, wykorzystaniem i utylizacją produktów ICT (np. ślad węglowy),
  • pośrednie pozytywne i negatywne skutki emisji wynikające z używania ICT (np. substytut podróży oraz optymalizacja transportu),
  • wpływ na zachowania i preferencje.

Czym jest ślad węglowy w branży ITC?

Sektor technologii informatyczno-komunikacyjnych jest powszechnie określany jako sektor „ICT”. Ślad węglowy sektora ICT obejmuje sieci mobilne i stacjonarne, centra danych i sieci korporacyjne, telefony, komputery, małe routery, nowe urządzenia Internetu Rzeczy (IoT) i inne.

Koncepcja śladu węglowego wykracza poza samo zużycie energii elektrycznej przez produkty. Obejmuje ona emisję gazów cieplarnianych związaną z energią i materiałami zużywanymi przez cały cykl życia produktu, w tym pozyskiwanie surowców, produkcję i montaż, transport, eksploatację i działania związane z końcem życia wyrobu. W śladzie węglowym nie uwzględniono pośredniego wpływu wykorzystania ICT. Wpływ ten jest często znacznie większy niż sam ślad węglowy.

Szybko zmieniająca się technologia utrudnia oszacowanie emisji dwutlenku węgla.

Prawo Moore’a i zakupy

W roku 1965 powstało prawo Moore’a, które stwierdza, że liczba tranzystorów na mikroczipie powinna się podwajać co dwa lata.

Ta koncepcja powoduje, że ludzie chętnie wymieniają telefony i komputery co 2 lub 3 lata w celu uzyskania szybszych i wydajniejszych urządzeń.

Jednak na przełomie 2012/2013 roku chęć wymiany sprzętu na nowy wśród użytkowników  zwolniła.

Spowolnienie prawa Moore’a nie przekłada się bezpośrednio na gorszą wydajność energetyczną. W przypadku rzeczywistych produktów wydajność energetyczna zależy również od konfiguracji, systemu chłodzenia, algorytmów przetwarzania, konfiguracji systemu i wielu innych czynników.

Jak można zmniejszyć ślad węglowy?

Główne składowe sektora ICT to urządzenia użytkownika, sieci oraz centra danych.

Ślad węglowy sektora ICT obejmuje także emisje usług związanych z ICT, takich jak gry, media społecznościowe i reklama online.

Urządzenia użytkowników (w tym telefony, tablety i komputery) stanowią największą część ogólnego śladu węglowego sektora.

Wiele firm z branży ICT, w celu obniżenia emisji dwutlenku węgla, inwestuje w energię słoneczną i wiatrową. Jeśli przemysł ICT i jego użytkownicy używać będą wyłącznie energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii, to ponad 80% śladu węglowego ICT uda się wyeliminować.

Ślad węglowy ICT obejmuje urządzenia takie jak komputery, telefony i tablety, ale nie obejmuje urządzeń do rozrywki i mediów, takich jak telewizory i konsole do gier.

Sektor ICT może być głównym narzędziem do wdrażania niskoemisyjnych i cyrkulacyjnych rozwiązań we wszystkich sektorach. Ale jeśli będzie niewłaściwie wykorzystywana, może zwiększyć emisję dwutlenku węgla.

Rozwiązania ICT, w tym Internet Rzeczy, uczenie maszynowe i automatyzacja, mają ogromny potencjał do ograniczenia emisji dwutlenku węgla na całym świecie, w wielu sektorach i branżach.

Szacuje się, że istniejące rozwiązania ICT mogą zmniejszyć globalną emisję węgla nawet o 15%. Pod względem globalnej dekarbonizacji stanowi to około je 1/3 z ogólnej ilości potrzebnej do kluczowego zmniejszenia emisji o połowę do roku 2030.

Dzięki nowym technologiom, takim jak 5G, IoT oraz AI, pojawią się dodatkowe możliwości redukcji emisji.

To, czy dobrze je wykorzystamy, będzie miało istotny wpływ na to, czy światu uda się ograniczyć globalne ocieplenie. Technologie ICT mają określony potencjał redukcji emisji dwutlenku węgla w innych sektorach wynoszący nawet 15%.

Jak zminimalizować wpływ działań online?

Na nasz cyfrowy ślad węglowy duży wpływ ma liczba posiadanych urządzeń oraz czas ich używania, a także miejsce zamieszkania i użytkowania.

Emisja dwutlenku węgla wynikająca ze zużycia energii elektrycznej zależą od tego, w jaki sposób kraj wytwarza energię (np. energia wodna, energia jądrowa, energia z paliw kopalnych, elektrowni wiatrowych lub słonecznych).

Jako użytkownik ICT możesz użyć smartfona lub laptopa, by zaoszczędzić czas i pieniądze, np. robiąc zakupy online, pracując z domu lub zastępując podróż służbową wideokonferencją.

Jednak każda ograniczenie emisji dwutlenku węgla może zostać zaprzepaszczone poprzez to, co zdecydujesz się zrobić z zaoszczędzonym czasem lub pieniędzmi oraz tym, jak intensywne są te działania. Mimo że udział ICT w indywidualnym śladzie węglowym jest niewielki, wszyscy możemy przyczynić się do dalszego obniżenia naszej łącznej emisji dwutlenku węgla.

W jaki sposób zmniejszyć cyfrowy ślad węglowy?

Najważniejsze to dbanie o urządzenia tak, aby można było z nich korzystać przez wiele lat. Można także:

  • Upewnić się, że sprzęt ICT poddawany jest recyklingowi lub ponownemu wykorzystaniu,
  •  Korzystać z usług cyfrowych na mniejszych urządzeniach,
  •  Ładować baterie elektrycznością pochodzącą ze źródeł odnawialnych,
  • Unikać kupowania urządzeń ICT, których nie wykorzystasz (przekaż nieużywane urządzenia),
  • Kupować urządzenia i usługi cyfrowe od firm, które posiadają SBT,
  • Korzystać z usług ICT, które pomagają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.