Wystarczy jedno selfie, by sprawdzić, czy waga ciała jest prawidłowa. BVI chce walczyć z otyłością

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Wystarczy jedno selfie, by sprawdzić, czy waga ciała jest prawidłowa. BVI chce walczyć z otyłością

Udostępnij:

Ponad 54 mln dorosłych Amerykanów jest nieprawidłowo sklasyfikowana jako otyła. Body Volume Index (BVI) może pomóc przewidzieć ryzyko powstania otyłości bez konieczności inwazyjnych badań lekarskich. Firma współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia.

BVI jest narzędziem wspomagającym odchudzanie. Technologia wykorzystuje uczenie maszynowe, obrazowanie 3D i analizę kształtu ciała w celu odróżnienia masy mięśni od tłuszczu.

Jak działa BVI?

BVI używa sztucznej inteligencji do analizy składu ciała poprzez skanowanie 3D. Odbywa się to za pomocą kamery telefonu komórkowego. Nie ma potrzeby trzymania telefonu przez drugą osobę – skany są wykonywane w stylu „selfie” w zaciszu własnego domu. Aplikacja nie przechowuje zdjęć, więc dane osobowe są zawsze bezpieczne.

Wyniki są naukowo interpretowane w celu dostarczenia ogólnych informacji o zdrowiu  użytkownika. System przesyła je w ciągu zaledwie kilku sekund. BVI może uzupełnić lub zastąpić tradycyjne badania inwazyjne dotyczące zagrożeń dla zdrowia związanych z nadwagą.

Dodatkowo rozwiązanie pozwala na monitorowanie kluczowych wskaźników ryzyka dla zdrowia w celu lepszego zrozumienia składu ciała.

Aplikacja może być używana wszędzie, bez potrzeby korzystania z WIFI.

Body Volume Index chce zastąpić wskaźnik BMI, który został wynaleziony w 1800 r. Obecnie wskaźnik ten używany jest przy diagnozowaniu otyłości, i jak podaje BVI w HealthTech, często klasyfikuje błędnie.

Oviva też walczy z otyłością

Startup Oviva stworzył jakiś czas temu aplikację, która ma także pomóc osobom próbującym zrzucić zbędne kilogramy.

Pacjenci, których celem jest utrata wagi, mogą zamieścić w aplikacji zdjęcia posiłków, aktywności, swoją aktualną wagę oraz objawy chorobowe. Rozwiązanie oferuje także możliwość podłączenia do aplikacji licznika kroków, wagi lub glukometru.

Użytkownik usługi ustala z dietetykiem konkretne zachowania, które chce zmienić w trakcie leczenia. Może to być np. jedzenie większej ilości warzyw i owoców, kontrola porcji, czy monitorowanie poziomu aktywności ruchowej. Dietetyk ma za zadanie także wspierać pacjenta w osiąganiu tych celów.

W trakcie leczenia pacjent może również umówić się na wizytę online z dietetykiem oraz zapoznać się z programem zajęć wideo i innymi treściami wspierającymi obserwację stanu zdrowia.