Finansowana przez Billa Gatesa szczepionka przeciw koronawirusowi jest już w fazie testów

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

ile zarabia Bill Gates

Udostępnij:

Potencjalna szczepionka przeciwko koronawirusowi jest już w fazie testów. Pierwsi ochotnicy otrzymają środek w tym tygodniu. Prace nad szczepionką INO-4800 są finansowane przez Fundację Billa i Melindy Gates.

Naukowcy z Inovio opracowali szczepionkę INO-4800 DNA. Po uzyskaniu obiecujących wyników badań przedklinicznych przeprowadzonych na zwierzętach, które wykazały zwiększoną odpowiedź immunologiczną.

Inovio wyprodukowało tysiące dawek INO-4800 w ciągu zaledwie kilku tygodni. Firma dokonała tego częściowo dzięki wsparciu ze strony Fundacji Billa i Melindy Gatesów, a także dzięki finansowaniu przez inne organizacje non-profit.

Szczepienie polega na wstrzyknięciu pacjentowi specjalnie zaprojektowanego plazmidu (małej struktury genetycznej), tak aby jego komórki mogły wytworzyć odpowiednie przeciwciało do walki z konkretnym zakażeniem. Szczepionki DNA, mimo że są dostępne i zatwierdzone do stosowania u różnych zakażeń zwierzęcych w medycynie weterynaryjnej, nie zostały jeszcze zatwierdzone do stosowania u ludzi.

Kiedy można spodziewać się szczepionki?

Testom podda się 40 ochotników, wyłonionych w czasie badań przesiewowych przeprowadzonych w Filadelfijskiej Perelman School of Medicine na Uniwersytecie w Pensylwanii i w Centrum Badań Farmaceutycznych w Kansas City. Badania potrwają przez kilka następnych tygodni. Jeśli badania kliniczne zakończą się sukcesem, Inovio będzie do końca roku w stanie przygotować do miliona dawek szczepionki.

Inovio oczekuje, że odpowiedź na pytanie, czy szczepionka jest skuteczna i bezpieczna dla ludzi, okaże się późnym latem tego roku. W razie potwierdzonej skuteczności zgoda na stosowanie INO-4800 będzie wydana za co najmniej rok do 18 miesięcy.

Szczepionki na inne choroby

W ostatnich latach w przypadku niektórych chorób wirusowych szczepionki i leki pozwoliły zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. W ten sposób udało się niemal całkowicie zwalczyć ospę. Pomimo tego do zwycięstwa w walce z wirusami jeszcze daleka droga. W ubiegłych dekadach kilka wirusów pochodzących od zwierząt doprowadziło do wybuchu różnych epidemii, m.in. wirus Ebola, SARS czy MERS. Tylko w przypadku Dengi udało się opracować szczepionkę (pod koniec 2019 roku), lecz można ją stosować tylko u osób, które chorobę już przeszły.