Współtwórca CD Projekt wyprodukuje aparaturę wspomagającą oddychanie dla chorych na COVID-19

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Współtwórca CD Projekt wyprodukuje aparaturę wspomagającą oddychanie dla chorych na COVID-19

Udostępnij:

Michał Kiciński, współtwórca CD Projektu i gry Wiedźmin, chce aktywnie włączyć się w walkę przeciwko koronawirusowi. Z ramienia swojej drugiej firmy Mudita, szuka partnera do produkcji aparatów wspomagających oddychanie dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Mudita zaprojektowała nieskomplikowany i niedrogi w produkcji wentylator dla pacjentów z COVID-19. Aparatura nazywa się po prostu Breath i nie jest respiratorem. Wentylator ma za zadanie dostarczać tlen do płuc w sytuacjach zagrożenia życia.

W pracach nad Breath biorą udział inżynierzy, programiści, elektronicy i mechanicy, wspomagani przez dr Dominika Drobińskiego, anestezjologa z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz dr hab. med. Michała Wszołę, chirurga i transplantologa. Poza tym przy projekcie pracują inni lekarze i pracownicy medyczni z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki.

Konstrukcja Breath

Urządzenie składa się z tzw. worka AMBU – prostego zestawu do resuscytacji i wentylacji oddechowej. Do worka należy podpiąć źródło tlenu, czyli np. butlę, by pomóc pacjentom w oddychaniu. W tradycyjnej wersji do działania AMBU potrzebna jest siła mięśni.

Natomiast Breath sprawia, że lekarz nie musi wprawiać worka w działanie manualnie. Może ustawić parametry objętości powietrza wtłaczanego do płuc lub częstotliwości uciskania. Czujniki ciśnienia na bieżąco kontrolują mechanizm uciskający worek AMBU.

Partnerzy poszukiwani

Urządzenie jest jeszcze w fazie projektu. Mudita poszukuje partnerów do współpracy, ponieważ nie ma swoich fabryk ani kapitału potrzebnych do produkcji wentylatorów na szerszą skalę. Chętni do pomocy przy projekcie mogą zgłaszać się pod adresem:  [email protected].

Jak czytamy w komunikacie prasowym, w tym momencie firma stara się również o uzyskanie potrzebnych certyfikacji.

Minimalistyczny telefon

A czym firma zajmowała się do tej pory? Produkcją zwykłych telefonów.

Michał Kiciński zaprojektował jakiś czas temu minimalistyczny telefon, który swoimi skromnymi funkcjami przeciwstawia się postępowi technologicznemu. Mudita Pure – bo o nim mowa – obsługuje rozmowy głosowe, można wysłać z niego wiadomości tekstowe. Ma także notatki, kalendarz, budzik, odtwarzacz muzyki, bluetooth i opcję dual SIM.

Czego mu zatem brak? Internetu. Ale tylko tego do surfowania, bo żeby pobrać aktualizacje bezpieczeństwa, telefon korzysta z sieci. Tę sieć można bezprzewodowo podpiąć do laptopa. Wtedy Mudita Pure działa w trybie modemu. Ale za to mamy 14 dni czuwania lub 5 dni normalnego użytkowania. I możemy sobie pokontemplować z dedykowanym minutnikiem do medytacji.

Telefon ma kosztować  369 dolarów, czyli ok. 1500 zł. Mudita Pure zadebiutuje na rynku w tym roku.

 

Fot.mat.pras. Mudita