O co w tym chodzi?
Jak tłumaczy jeden z inicjatorów akcji #MaskaDlaMedyka – Piotr Skrzypczyk – Całotwarzowa maska do snorklingu EasyBreath firmy Decathlon w prosty sposób może być przerobiona na wysoce skuteczną maskę ochronną dla personelu medycznego, a także na wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów (CPAP).
Choć urządzenie CPAP nie zastąpi respiratora, to może pełnić rolę wspomagającą we wczesnej fazie niewydolności oddechowej. Jego funkcja sprowadza się tu głównie do rozszerzenia światła dróg oddechowych, co poprawia efektywność oddychania pacjenta.
Wspomniane rozwiązania zostały już z powodzeniem wdrożone we Włoszech (CPAP) i Czechach (maska ochronna).
Jak można się jednak domyślić, „przerobienie” sklepowej maski nie polega na chałupniczym wykonaniu pasujących do niej elementów. Potrzebny jest specjalny adapter. I właśnie takie adaptery wytwarzane są za pomocą technologii druku 3D. Do inicjatywy włączył się Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, uruchamiając w swojej pracowni produkcję potrzebnych elementów.
Dlaczego to dobry pomysł?
Druk 3D jest szybki i relatywnie tani, w porównaniu z nakładem pracy wymaganej do wytwarzania metodami konwencjonalnymi. Dzięki darmowym projektom udostępnionym przez społeczność druku 3D wytworzenie potrzebnej części na nieprzemysłowym sprzęcie zajmuje zaledwie kilka godzin. Co więcej, maski Easybreath są dostępne w licznym nakładzie. Jak informują inicjatorzy akcji: firma Decathlon przekazała już bezpłatnie 1300 masek na potrzeby pierwszej partii, dostępne zasoby to ok. 300.000, a znajdująca się w Polsce fabryka może produkować kolejne.
Maski pozwalają na łatwą dezynfekcję powierzchniową, co daje możliwość wielorazowego użycia masek. Co więcej, maski są pełnotwarzowe i szczelne. Przy zastosowaniu filtrów ogranicza to ekspozycję na wirusa skuteczniej niż maseczki chirurgiczne czy przyłbice. Zapewniają przy tym nieporównywalnie większą wygodę korzystania – co jest szczególnie ważne dla przeciążonego personelu medycznego.
W rezultacie współpracy PPNT Gdynia z organizatorami akcji #MaskaDlaMedyka, którzy koordynują procesy projektowe oraz dystrybucję masek na terenie Polski, pierwsza partia powstałych w Gdyni zestawów trafiła do Zespołu Ratownictwa Medycznego w Gdyni.