Aplikacja Medcases na ratunek studentom medycyny

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Aplikacja Medcases na ratunek studentom medycyny

Udostępnij:

W obliczu panującej na całym świecie pandemii wprowadzone zostały restrykcje, w wyniku których zamknięte zostały m.in. placówki edukacyjne, a realizowanie podstaw programowych odbywa się w trybie zdalnym. Sytuacja jest szczególnie trudna dla studentów medycyny, którzy nie mogą uczęszczać na praktyki w ośrodkach zdrowia.

Z pomocą przychodzi aplikacja Medcases, która niczym wirtualny szpital odzwierciedla sytuację na linii pacjent–lekarz. Dzięki niej studenci mogą analizować skomplikowane przypadki chorobowe, stawiać diagnozy, zaproponować leczenie, a nawet dokonać badania osłuchowego wirtualnym stetoskopem.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na niemal wszystkie aspekty życia w Polsce, w tym na funkcjonowanie szpitali i edukację przyszłych lekarzy. Warunki zmusiły uczelnie do odwołania zajęć klinicznych, a większość placówek medycznych zawiesiła możliwość odbywania staży na ich oddziałach. Sytuacja, choć zrozumiała, jest szczególnie ciężka dla studentów medycyny, dla których kontakt z pacjentem i możliwość zdobycia doświadczenia klinicznego jest kluczowy w kompleksowej edukacji oraz rozwoju w wybranym zawodzie. Na ratunek przychodzą rozwiązania informatyczne, w tym polska aplikacja Medcases. Dzięki niej przyszli lekarze mogą przenieść się do wirtualnego szpitala i mieć kontakt z setkami e-pacjentów, w tym tych z objawami infekcji COVID-19.

Medcases to unikatowa platforma e-learningowa skierowana do studentów medycyny i lekarzy, która przy pomocy algorytmów sztucznej inteligencji (AI) pozwala na diagnozowanie i leczenie wirtualnych pacjentów w symulowanym środowisku szpitalnym. Aplikacja odzwierciedla prawdziwą wizytę lekarską, pozwala na autentyczne doświadczenie i wykonanie badania lekarskiego. Prowadzi przyszłego lekarza krok po kroku przez symptomy i objawy ujęte w karcie pacjenta, uczy zadawania pytań celowanych w poprawną diagnozę podczas zbierania wywiadu z pacjentem, a nawet umożliwia dokładną symulację badania fizykalnego, każdego obszaru i narządu w ciele człowieka. Dzięki współpracy z firmą StethoMe możliwe jest przeprowadzenie badania osłuchowego i wychwycenie anomalii w drogach oddechowych. Oprócz możliwości postawienia diagnozy umożliwia zlecanie badań laboratoryjnych, a także prowadzenie dalszego leczenia. W planach jest także wprowadzenie badań RTG.

Platforma powstała w maju 2019 roku, aby pomóc studentom, stażystom i lekarzom w trakcie specjalizacji w rozwijaniu swoich umiejętności diagnostycznych i leczniczych na wirtualnych pacjentach. Kierowana była również do osób spoza medycyny, które zainteresowane są rozwiązywaniem skomplikowanych przypadków medycznych.

– Pracując nad Medcases, nie sądziliśmy wówczas, że nasza platforma stanie się jednym z głównych miejsc, gdzie studenci czerpać będą swoją wiedzę „w praktyce”. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nic nie zastąpi stażu w szpitalu i bezpośredniego kontaktu z prawdziwym pacjentem. Liczymy, że sytuacja szybko wróci do normalności, ale wiemy też, że będzie to raczej „nowa normalność”. W tych trudnych czasach musimy sobie jakoś radzić, a pomóc nam w tym mogą nie tylko filmiki i streamy z sal operacyjnych, ale również rozwiązania informatyczne bazujące na sztucznej inteligencji – mówi inż. lek. Mariusz Kurman, współtwórca Medcases.

Obecnie z aplikacji korzysta prawie 9000 osób, znaleźć w niej można niemal 4000 skomplikowanych przypadków medycznych, tworzonych przez dyplomowanych lekarzy wspieranych przez sztuczną inteligencję. Każdy wirtualny pacjent posiada różne zestawy objawów i wyniki badań (możliwych przy danej jednostce chorobowej), co sprawia, że każdy przypadek jest unikatowy, nawet jeżeli diagnoza jest taka sama. W wyniku ostatnich wydarzeń do platformy dodani zostali „pacjenci” z objawami infekcji COVID-19, a także innych infekcji obejmujących drogi oddechowe – zapalenia płuc, grypy czy zapalenia krtani. Zaimportowane zostały algorytmy umożliwiające naukę prowadzenia diagnostyki tych przypadków.

– Niektórzy studenci staną się pełnoprawnymi lekarzami najprawdopodobniej w trakcie trwania epidemii. Wierzymy, że, stawiając czoła wirtualnym pacjentom z infekcją COVID-19, będą lepiej przygotowani do tego, co czeka ich w prawdziwym szpitalu – mówi lek. Przemysław Klimas, współtwórca Medcases.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej Medcases mocno zyskała na popularności i stała się nieocenionym narzędziem nie tylko dla studentów kierunków medycznych, ale również uczelni, które muszą realizować podstawę programową online. Umożliwia kształcenie studentów zarówno polsko-, jak i angielskojęzycznych.

– Dostajemy coraz więcej zapytań od uczelni medycznych, które są zainteresowane korzystaniem z naszej aplikacji – dodaje lek. Przemysław Klimas.

Badania przeprowadzone wśród użytkowników Medcases pokazują, że już po miesiącu korzystania z aplikacji wzrasta liczba poprawnych diagnoz (o 8,9%), zleconych badań diagnostycznych (o 12,8%) oraz dokładność przeprowadzonego badania fizykalnego (o 15,3%). Poprawia się również dokładność zebranego wywiadu z pacjentem (o 5,8%).