Estimote Stickers – tak nazywa się nowy produkt krakowskiego startupu, który rok temu był na ustach wszystkich zainteresowanych branżą Internet of Things. Drobne beaconsy mają ułatwić życie każdego z nas. Poinformują kiedy podlać kwiaty, czy nasz napój jest odpowiednio schłodzony i obudzą w odpowiednim czasie. Możliwości wykorzystania produktu jest znacznie więcej.
Po roku od publikacji pierwszego produktu Estimote, Inc., przyszedł czas na nowe dzieło zespołu. Poprzednie, Estimote Beacons, było skierowane przede wszystkim do właścicieli sklepów, galerii handlowych czy muzeów. Małe urządzenie, które mogliśmy przylepić np. do półki sklepowej informowało, jak długo klienci przebywają w danym miejscu i jakimi produktami się interesują. Te dane pozwalały określić, która część lokalu jest najwygodniejsza dla klientów i skupić na niej większą uwagę przy rozkładaniu towaru.
Pies Oskar
Estimote Stickers, nowy produkt firmy, możemy przyczepić do obroży psa, któremu wyznaczyliśmy trasę jaką powinien codziennie przebyć. Urządzenie zmierzy ją i poda na naszym smartfonie, wraz z historią poprzednich podróży. Możliwości wykorzystania Estimote Stickers jest tyle, ile deweloperzy będą w stanie zaprogramować. A to za sprawą SDK, które firma udostępnia w ramach kupna pakietu dziesięciu stickersów. Koszt zestawu wynosi 99 dolarów, zostaną do odbiorców wysłane pod koniec października.
Nowe beaconsy zawierają akcelerometr, potrafią mierzyć temperaturę otoczenia, jak danej rzeczy i, tak jak w poprzednim produkcie firmy, komunikują się ze smartfonem za pomocą najnowszej wersji bluetootha. Jak zapowiadają twórcy, baterie ES wytrzymają rok użytkowania. Nad rozwojem i przystosowaniem do swoich celów poprzedniego produktu firmy pracowało 25 tysięcy deweloperów. To świadczy tylko o tym, jak bardzo zainteresował świat. Miejmy nadzieję, że i z nowym produktem będzie podobnie.
Trzech wspaniałych
Przy okazji premiery Estimote Stickers warto wspomnieć o tym, że w na rynku beaconsów i podobnych urządzeń dzieje się coraz więcej. Wkład w jego rozwój mają też co najmniej trzy polskie firmy. Wśród nich znajdziemy bohatera artykułu (Estimote, Inc.), ale też opisywaną wcześniej warszawską spółkę Ifinity, która opracowała m.in. aplikację dla niepełnosprawnych Virtualna Warszawa oraz Kontakt.io. Ta ostatnia przygotowała beacons, który ma wbudowany nadajniki Wi-Fi.