Turbinę AirEnergy 3D od Omni3D możesz ustawić na balkonie, dachu albo wziąć ze sobą na camping. Z wiatru potrafi wygenerować nawet 300 watów energii. Jak mówią autorzy projektu jest małym, trwałym i prostym w konfiguracji urządzeniem, które zmieścimy w plecaku. To czy powstanie zależy od nas.
Poznańska manufaktura Omni3D chce na Kickstarterze zebrać 19 tysięcy funtów na stworzenie turbiny wiatrowej AirEnergy 3D, która potrafi wygenerować 300 watów energii. Chce, aby każdy z nas mógł korzystać z odnawialnych źródeł energii. W dodatku, w ramach promocji kampanii firma ogłosiła, że za każde dwa tysiące funtów, które internauci przekażą na realizacje projektu, wyśle jedną turbinę do Afryki.
6 miliardów dolarów
Barack Obama, Prezydent Stanów Zjednoczonych, planuje wydać sześć miliardów dolarów na dostarczenie elektryczności w regionie Sahary. Jej problemem jest to, że kolektory i baterie słoneczne nie spełniają swojej funkcji. To nie jedyne miejsce, w którym nie ma dostępu do elektryczności przez techniczne problemy. Rozwiązaniem ma być polska turbina wiatrowa AirEnergy 3D od poznańskiej manufaktury Omni3D.
Autorzy kampanii w filmie promocyjnym wspominają o dzisiejszych możliwościach wykorzystania druku 3D. Za jego pomocą możemy wydrukować kości (tak jak w przypadku dzioba pingwina), części do samochodu, czy designerskie buty. Drukarka może posłużyć jednak do wyższych celów, a na pewno jednym z nich jest przydomowa turbina wiatrowa, która potrafi zebrać tyle energii, że naładujemy nią swój telefon komórkowy, laptopa czy zasilić telewizor.
Zmienić świat
Urządzenie przetwarzające energię odnawialną będzie open-sourcową platformą, z której będzie mógł korzystać każdy zainteresowany. Znaczy to tyle, że twórcy pozwolą na stworzenie na jej podstawie swojej wersji turbiny. Marzeniem zespołu tworzącego AirEnergy 3D jest to, aby każdy mógł posiadać takie urządzenie u siebie w domu (raczej poza nim). Pozwoli ono zaoszczędzić pieniądze i zadba o nasze środowisko.
Cel kampanii (19 tysięcy funtów) niebawem zostanie osiągnięty. Po zebraniu odpowiedniej kwoty, zespół powróci do prac nad prototypem, na co chce poświęcić trzy miesiące, a dokładnie 105 dni. Po jego utworzeniu ma ruszyć masowa produkcja urządzenia. Pierwsze egzemplarze trafią jednych to tych, którzy wspomogli kampanię na Kickstarterze i wpłacili co najmniej 299 funtów. Do tego grona możesz dołączyć i Ty.
– Aktualizacja 13.10.2014 (12:05) –
Kampania „AirEnergy 3D – A 3D printed, opensource, mobile wind turbine” by Omni3D zakończyła się sukcesem. Szesnastego września przyjmowanie zrzutek zostało zakończone. Projekt zebrał 24,108 funtów, czyli 128 158.13 złotych. Kampanię crowdfundingową polskiego projektu wsparło 205 internautów.
– Aktualizacja 20.03.2016 (13:17) –
Twórcy kampanii postanowili zrezygnować z produkcji turbiny AirEnergy3D. Koszty jej produkcji przerosły oczekiwania, dlatego zespół postanowił przerwać pracę i zwrócić koszty wszystkim wspierającym. Więcej o całym zdarzeniu przeczytasz w tym artykule.