Sight Diagnostics stworzył urządzenie o nazwie Olo, które służy do badania krwi. Według twórców rozwiązania potrafi ono przeanalizować morfologię w ciągu zaledwie 10 minut, a do badania potrzebne są tylko dwie krople krwi. Olo wykorzystuje AI i technologię uczenia maszynowego do przetwarzania skanów krwi. Najpierw grupuje obrazy krwi na ponad 1000 kolorowych obrazów mikroskopowych o wysokiej rozdzielczości, a następnie uruchamia algorytmy, który identyfikuje i liczy typy komórek.
– Dawniej badania krwi były wykonywane przez ludzi obserwujących krew pod mikroskopem. Tak było przez blisko 200 lat. Około 60 lat temu weszła nowa technologia o nazwie FCM (cytometria przepływowa). Nowa metoda zaczęła być stosowana na dużej objętości krwi z próbek żylnych, dzięki czemu badania można było przeprowadzać automatycznie. My w pewnym sensie wracamy do pierwszego podejścia, jednak ludzkie oko zastąpiliśmy mikroskopem i widzeniem maszynowym – powiedział w rozmowie z serwisem techcrunch.com Dyrektor Generalny i współzałożyciel Sight Diagnostics, Yossi Pollak.
Sight Diagnostics zostało założone w 2011 roku przez Yossiego Pollaka (wcześniej działał w spółce zależnej Intel Mobileye), i Daniela Levnera (byłego naukowca z Harvard’s Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering).
– Wydajność Olo jest porównywalna do analizatorów, które są 50 razy większe i znacznie bardziej skomplikowane w obsłudze. Możliwość korzystania z takiej mocy analitycznej poza centralnym laboratorium, w dowolnym środowisku i wynik w ciągu kilku minut ma ogromne znaczenie dla oddziałów szpitalnych, takich jak kliniki onkologiczne, pogotowia, oddziały noworodków i intensywnej terapii – komentuje na stronie firmy dr Carlo Brugnara – Dyrektor, Hematology Lab, Szpital Dziecięcy w Bostonie.
Urządzenie Olo jest już dostępne w dużej części UE i USA, gdzie firma uzyskała niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa i higieny pracy. Pod koniec 2019 r. Federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) przyznała zgodę, która umożliwia klinikom z certyfikatem CLIA (ale nie dostawcom punktów opieki) wdrożenie Olo.