Interaktywny przystanek wskaże Ci drogę

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Zdarte rozkłady autobusów i zagubienie w nowym mieście już wkrótce odejdą w niepamięć. Wszystko za sprawą interaktywnych przystanków od spółki GLIP, które niebawem pojawią się w Poznaniu. Mają ułatwić komunikację zbiorowymi środkami transportu oraz uczynić oczekiwanie przyjemniejszym.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Nowe oblicze przystanków miejskich zostanie zaprezentowane na targach GMINA 2014. To czy multimedialne rozwiązanie spotka się z pozytywnym przyjęciem okaże się w dniach 13-14 października. Co zainteresowanym chce pokazać poznańska spółka? Jakie możliwości niesie ze sobą przystanek naszpikowany elektroniką? 

Informacje w czasie bieżącym 

Remonty, korki i zamknięte ulice od dawna są zmorą podróżujących komunikacją miejską i nie tylko. Dlatego przydatna wydaje się funkcja bieżących komunikatów, które mają być wyświetlane na tablicy interaktywnego przystanku. Informacje będą aktualizowane zgodnie z bieżącymi zdarzeniami na drodze. Dzięki temu informowanie oczekujących o opóźnionych przejazdach autobusów będzie łatwiejsze.

Dla podróżnych z innego miasta użyteczne okażą się mapy topograficzne miasta oraz wskazówki dotyczące komunikacji miejskiej oraz punktów przesiadek do innych środków transportu. Ułatwi to dojazd do centrum oraz na lotniska i dworce. Oprogramowanie przystanku umożliwi także korzystanie z niego kilku osobom jednocześnie, co skróci czas oczekiwania na dostęp do poszukiwanych informacji. 

Ułatwienia dla podróżujących

Informacje o komunikacji to nie wszystko, co będzie można przeczytać na interaktywnym przystanku, który do końca października ma pojawić się w Poznaniu. Wyświetlane informacje będzie można rozszerzać o kolejne serwisy informacyjne. Podczas czekania na autobus, czy tramwaj, będziemy mogli sprawdzić prognozę pogody oraz informacje o wydarzeniach kulturalnych, m.in. repertuar kin i teatrów.

Twórcy przystanku pomyśleli również o osobach z niepełnosprawnością. Specjalnie dla nich wprowadzono kilka udogodnień. Wyświetlane informacje będzie można powiększyć, aby stały się bardziej czytelne. Z myślą o osobach głuchoniemych w urządzeniu zainstalowano tłumacz języka migowego Migam.pl. Do usprawnień dołączy nawigacja głosowa, która będzie wsparciem dla osób niedowidzących. Kto jeszcze skorzysta z możliwości interaktywnego przystanku?

Nowe możliwości dla reklamodawców

Zewnętrzne interaktywne ekrany od firmy GLIP, będą również służyć do celów komercyjnych. Dzięki temu, wiata będzie “zarabiać na siebie”, a przestrzeń zostanie zagospodarowana przez reklamodawców. Nowością będzie możliwość dostosowania przekazu na ekranach do godziny oraz do interakcji ludzi czekających na przystanku. Umożliwi to zainstalowana kamera, która będzie rejestrować reakcje podróżujących.

Przystanek interaktywny powstał dzięki współpracy Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości, spółki GLIP i producenta wiat – firmy A2HM. Twórcy deklarują, że przez zastosowanie matrycy LED urządzenie jest energooszczędne, a zaproponowane zabezpieczenia uchronią nowe przystanki przed dewastacją. Elektroniczne tablice wyeliminują możliwość zerwania rozkładów jazdy, a umieszczona na wiacie kamera zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa.

Multimedia w mieście

Rozwiązania multimedialne, ułatwiające życie mieszkańców są już dostępne w urzędach, instytucjach i centrach handlowych. Umieszczane w nich mapy i informatory upraszczają przemieszczanie się w obrębie budynków. Przyszła kolej na technologie usprawniające komunikację miejską. W tym celu powstał interaktywny przystanek. Jak technologie, które wykorzystuje sprawdzą się w przestrzeni miejskiej?

– Aktualizacja 20.10.2014 –

Interaktywny przystanek został zaprezentowany na targach GMINA 2014.

Fot. facebook.com/glipmultitouch