W programie akceleracji, który trwać będzie od października do grudnia, weźmie udział 10 startupów. Prace nad rozwojem innowacji prowadzone będą w sprintach. Oprócz grantu na rozwój projektu, startupy mogą liczyć na wsparcie branżowych mentorów i udział w szkoleniach.
– „Nie mamy czasu do stracenia”. Wokół tego stwierdzenia zbudowaliśmy cały program, Stąd też i praca ze startupami w formule sprintów. Chcemy, aby startupy sprawnie poruszały się po pętli uczenia się, aby szybko wzmocniły model biznesowy i błyskawicznie udoskonaliły MVP oraz hackowały ścieżki wzrostu. Właśnie po to, już na starcie, każdy startup dostanie 15 000 euro. Chcemy aby founderzy wykorzystali te pieniądze na budowę skalowanych rozwiązań, przynoszących ulgę klimatowi. Wierzymy, że pod okiem zaangażowanych coachów, doświadczonych mentorów, mądrych trenerów to się uda – opowiada Marcin Szymański, który w zespole Climate Accelerator odpowiada za merytoryczną stronę programu.
Nasza przyszłość to nie tylko zaawansowane technologie, ale również innowacje społeczne
Program akceleracji zaprojektowano tak, aby odnalazły się w nim projekty na wczesnym etapie rozwoju, ale przewidziano również ścieżkę dla zaawansowanych startupów. Spotkania z mentorami i szkolenia w związku z obecną sytuacją epidemiczną odbywać się będą zdalnie. Akceleracja zakończy się w grudniu podczas Demo Day. Uczestnicy będą mieli wówczas okazję zaprezentować efekty swojej pracy.
– Chcemy, aby coachowie i mentorzy na bazie swojej wiedzy, doświadczenia i networku wspierali startupy w skutecznym rozwoju akcelerowanego projektu i budowie mądrych relacji ze środowiskiem. Wierzymy w model otwartych innowacji, dlatego przestrzeń współpracy zbudowaliśmy tak, aby wszystkie osoby zaangażowane w realizację programu od pierwszego dnia projektowały z myślą o ścieżce post-akceleracji i realnej współpracy startupów oraz dojrzałych miast-odbiorców i firm-odbiorców – wyjaśnia Łukasz Cieśla, który w Climate Accelerator zarządza współpracą mentorów, coachów i startupów.
Wśród napływających zgłoszeń jest wiele projektów z branży zielonej mobilności, odnawialnych źródeł energii, rozwiązań wpływających na jakość życia w miastach i regionach. – Cieszy nas także, że startupy, które aplikują do programu, zgłaszają też inicjatywy z pogranicza nowych technologii i kwestii społecznych, takich jak choćby ekonomia współdzielenia. Widzimy, że to dla nich ważnych aspekt, a dla nas wszystkich przypomnienie, że innowacje przyszłości to nie tylko zaawansowane rozwiązania – mówi Agnieszka Stefaniak-Zubko, specjalistka do spraw komunikacji w Climate Accelerator.
Akceleracja i co dalej?
Zespół akceleratora chce kontynuować współpracę z wybranymi startupami również po oficjalnym zakończeniu programu. – Możliwości dalszego rozwoju jest dużo. Spółka SPIN-US, która realizuje program Climate Accelerator, jako spółka celowa Uniwersytetu Śląskiego specjalizuje się w transferze wiedzy i technologii. Jesteśmy częścią ekosystemu, który tworzą zarówno uczelnie, ośrodki badawcze, jak i fundusze inwestycyjne i partnerzy instytucjonalni. Z przyjemnością włączymy w niego także obiecujące startupy, otwierając przed nimi kolejne możliwości rozwoju – zapewnia Przemysław Ziemski, broker technologii w spółce SPIN-US.
Climate Accelerator to część globalnej sieci akceleratorów skupionych na rozwoju proklimatycznych innowacji, realizowanych ze środków Climate-KIC – jednej z największych europejskich organizacji, które identyfikują i stymulują zmiany na rzecz neutralności klimatycznej. Podobne programy realizowane są obecnie m.in. w Dani i we Włoszech.