Etap wczesnego finansowania bywa bardzo trudny. Niewielu inwestorów jest zainteresowanych wspieraniem projektów w takiej fazie. Budowanie własnej firmy wymaga jednak nakładów finansowych. Jak sobie z tym poradzić? Poprosić o pomoc znajomych i rodzinę.
Zdjęcie royalty free z Fotolia
Autorka wpisu na Inc.com, Jody Porowski, mówi, że kiedy opowiada o tym, jak pozyskała pierwszą rundę finansowania swojego projektu od rodziny i znajomych, słuchacze uznają, że jest szczęściarą albo szaleńcem. Kobieta dodaje, że jej przyjaciele nie są milionerami, a ona sama stara się oddzielać swoje życie prywatne od zawodowego. Mimo tego, podjęła się zbiórki pieniędzy od bliskich. Jak udało się jej zrealizować cel i sfinansować projekt dzięki rodzinie i znajomym?
Po pierwsze: dobrze oceń kogo i jak zapytać
Jody Porowski na przykładzie własnego doświadczenia proponuje cztery sposoby na zapytanie bliskich osób o wsparcie projektu. Na początek podpowiada wysłanie maili, w których wyjaśnia się pomysł, wizję i opisuje dotychczasowe osiągnięcia. Korzystając z tego, że określenie “rodzina i znajomi” jest bardzo szerokie, kobieta podpowiada dołączenie prośby o dalsze przekazywanie wiadomości oraz informację zwrotną.
Jako kolejny krok Porowski podpowiada korespondencję indywidualną z osobami, które mogą być zainteresowane inwestowaniem w projekty o takiej tematyce. W tej formie poleca dokładniejsze przedstawienie pomysłu. Poza wiadomościami kobieta proponuje grupowe spotkanie, na które warto zaprosić potencjalnych inwestorów i przedstawicieli mediów, aby porozmawiać z nimi o wizji projektu. To także dobra okazja do wzmiance o zbiórce pieniędzy.
Czwartą opcją zaproponowaną przez autorkę jest bezpośredni kontakt. Wskazuje ją jako najlepszą, jeśli rozmówca dokonał już innych inwestycji. Takiej osobie warto opowiedzieć o projekcie i możliwościach inwestycyjnych. Podczas rozmowy nie zapomnijmy wspomnieć o ryzyku. Należy pamiętać też o tym, że przez dokonanie inwestycji przez rodzinę lub znajomych łączy się życie zawodowe z osobistym.
Traktuj sprawę poważnie
Jak zapewnić stabilność przy takim połączeniu? Zatrudnienie prawnika jest dobrym sposobem na chronienie relacji z inwestorami i swojego biznesu. Znajomość z partnerami nie stanowi wystarczającej ochrony przed ryzykiem. Warto od samego początku dbać o porządek w kwestiach prawnych. Błędy mogą spowodować problemy podczas kolejnych rund finansowania. Żaden z profesjonalnych inwestorów nie będzie zainteresowany wsparciem firmy z kłopotami prawnymi.
Posiadanie klarownie opisanych spraw i stabilnej sytuacji prawnej pomaga w zachowaniu porządku podczas dalszego rozwijania firmy. Poprawnie spisana umowa powinna istnieć niezależnie od dobrych relacji przyjacielskich czy rodzinnych. Jest to wskazane nawet jeśli w ramach zaufania partner nie wymaga podpisywania dokumentów – przyjaciele i rodzina obdarzają zaufaniem przez wzgląd na wieloletnią relację, nie możliwości biznesowe.
Dobre relacje i bliska znajomość nie znaczą, że strony znają swoje możliwości zawodowe. Należy ich o tym upewnić podczas procesu pozyskiwania funduszy. Kiedy bliscy zainwestują swoje środki w projekt, warto potwierdzać swoje kompetencje. Istotną kwestią jest również informowanie ich na bieżąco o sytuacji w firmie. Każdemu inwestorowi należy systematycznie przesyłać raporty oraz notki o planowanych zmianach.
Bądź gotów na poświęcenia
Poza pozyskiwaniem pieniędzy od rodziny warto przygotować się na konieczność inwestowania własnych środków. Czasem wiąże się to z wyrzeczeniami. Jody Porowski, aby sfinansować swój startup sprzedała dom oraz pracowała na dwa etaty. Kobieta mając świadomość, że nie zawsze istnieje możliwość zainwestowania własnych środków uważa, że dobrymi inwestycjami są również czas, pasja i energia.