Brytyjczyk w 28 dni przyjmie osobowość innego człowieka

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Czy z pomocą wirtualnej rzeczywistości można przyjąć czyjąś osobowość? Chce sprawdzić to Brytyjczyk, Mark Farid. Zamierza dowiedzieć się, czy w ciągu dwudziestu ośmiu dni, korzystając z googli VR i wczuwając się w rolę innej osoby, uda mu się przyswoić jej cechy i przyzwyczajenia.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Możliwości wirtualnej rzeczywistości są bardzo szerokie. Mark Farid postanowił wykorzystać je do eksperymentu. Jego celem jest sprawdzenie, czy nowe technologie są w stanie umożliwić przejęcie osobowości innej osoby. Jak zamierza tego dokonać?

Niecodzienny eksperyment 

Brytyjczyk postanowił spędzić dwadzieścia osiem dni w pomieszczeniu wyposażonym w łóżko, prysznic i toaletę. Jego podstawowym wyposażeniem będą gogle VR, które umożliwią oglądanie życia oczami drugiej osoby, przebywającej w podobnym pomieszczeniu. Nieodłącznym akcesorium przekazującym obraz będzie kamera.

Obaj uczestnicy będą nie tylko przebywać w podobnych pomieszczeniach, ale także wykonywać te same czynności w podobnym czasie oraz spożywać te same posiłki. Zadba o to grupa pomocników, która wcześniej przygotuje dania. Takie wyposażenie oraz obsługa umożliwią dokładne odwzorowanie zachowań osoby biorącej udział w eksperymencie.

Dwadzieścia osiem dni samotności

Aby przedsięwzięcie się powiodło, uczestnicy projektu nie będą mieć kontaktu z innymi osobami. Przekazujący obraz będzie funkcjonował w swoim pomieszczeniu, a Mark będzie jedynie odbiorcą obrazu. Nikt nie będzie z nim się kontaktował przez większość dnia, za wyjątkiem medyków, którzy w razie zagrożenia udzielą mu pomocy. 

Z obawy o kondycję psychiczną Marka Farida w projekt zostanie zaangażowany również psycholog. Każdego dnia, przez godzinę będzie on rozmawiał z uczestnikiem eksperymentu. Będzie się to odbywać w chwili, kiedy druga osoba (przekazująca obraz) zaśnie. Udział takiej osoby i systematyczne sprawdzanie stanu Farida będą służyć zachowaniu bezpieczeństwa.

Po drugiej stronie gogli 

Farid przyjmuje zgłoszenia osób, które chcą wziąć udział w eksperymencie. Zainteresowani muszą jednak spełniać określone warunki. Zgłoszenia są przyjmowane tylko od heteroseksualnych mężczyzn będących w związku. Kolejnym warunkiem jest wyrażenie zgody na rejestrowanie każdego aspektu swojego życia przez dwadzieścia osiem dni.

Ci, którzy nie spełniają warunków lub nie mają odwagi, aby wziąć udział w eksperymencie, będą mogli obserwować wydarzenia. W projekt zostanie zaangażowana ekipa filmowa, która zarejestruje przebieg wydarzeń oraz przygotuje dokument dotyczący eksperymentu zawierający wypowiedzi lekarzy oraz ekspertów.

Potrzebne sto pięćdziesiąt tysięcy funtów

Aby zrealizować swój pomysł Brytyjczyk uruchomił kampanię na Kickstarterze. Koszt przedsięwzięcia oszacował na sto pięćdziesiąc tysięcy funtów. Wysokość kwoty jest uzasadniona wydatkami, jakie zostaną poniesione na przeprowadzenie eksperymentu, przygotowanie filmu oraz rozwijanie zastosowanych technologii.

Czy mężczyźnie uda się uzyskać pełne finansowanie oraz przeprowadzić eksperyment, a tym samym przejąć osobowość innego człowieka?