Crowdangels.pl oferuje swoje udziały na własnej platformie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

W życiu portali zajmujących się crowdfundingiem a w szczególności tych, których główną domeną jest crowdfunding udziałowy nadchodzi taki moment, że trzeba zastanowić się czy to już nie pora i nie czas na wystawienie własnej oferty na swojej platformie  i zaoferowanie inwestorom udziałów w sobie. W crowdangels.pl ten etap mają już za sobą i decyzja zapadła – cześć udziałów w spółce crowdfunding sp. z o. o. – operatora crowdangels.pl będzie wystawione na sprzedaż i dostępne będzie…. właśnie na crowdangels.pl

Spółka ogłosiła, że oferta publiczna nabycia udziałów w tym serwisie rusza piątego stycznia. Zarząd poinformował nas, że zaoferowane będzie od 2,5 do 5% udziałów, przy czym już w momencie pozyskania inwestorów, którzy wykupią 2,5% udziałów spółki kampania crowdfundingową będzie uznana za sukces. Inwestorzy jednak będą mogli wykupywać udziały aż do osiągniecia poziomu 5%

Kapitał zakładowy spółki to 8163 udziały o wartości nominalnej 50 złotych każdy. Wynika z tego, że do nabycia będzie od 205 do 410 udziałów. Zarząd nie zdradził jeszcze ceny po jakiej udziały będą sprzedawane i tego prawdopodobnie dowiemy się w dniu otwarcia oferty.

Czym jest crowdfunding udziałowy?

Fenomen udziałowego finansowania społecznościowego rozpoczął się w Wielkiej Brytanii przed czterema laty. Od tamtej pory na świecie powstało kilkadziesiąt rozpoznawalnych serwisów oferujących tą metodę pozyskiwania kapitału dla spółek i projektów biznesowych poszukujących kapitału na start oraz inwestycji w innowacyjne spółki we wczesnej fazie wzrostu. 

Czym właściwie jest udziałowe finansowane społecznościowe? To innowacyjna metoda oraz narzędzie do pozyskiwania kapitału, skierowana głównie do spółek oraz projektodawców pomysłów biznesowych we wczesnej fazie wzrostu. Otóż przedsiębiorcy, przez wyspecjalizowane serwisy, mogą zwrócić się do społeczności internautów z ofertą zainwestowania w ich startup i nabycia w nim udziałów. W czasach gdy o finansowanie działalności biznesowej jest niezwykle trudno i jest ono kosztowne jest to niezwykle pomocne narzędzie, dzięki któremu wiele spółek w fazie startup może zdobyć upragniony kapitał, pójść krok dalej i zdobyć nowe rynki.

W modelu crowdfundingu udziałowego każdy może nabyć udziały w innowacyjnej spółce w fazie zalążkowej. To co dotychczas było zarezerwowane dla funduszy kapitałowych czy aniołów biznesu stało się możliwe dla każdego z nas. Dzięki takim serwisom jak crowdangels.pl przedsiębiorcy mogą pozyskać kapitał a inwestorzy mają okazję ulokować wolne środki w innowacyjnych spółkach i oczekiwać wysokich zwrotów z inwestycji. Nie ma z reguły ograniczeń ilościowych. Można już nabyć nawet jeden udział inwestując niewielką kwotę.

Za granicą crowdfunding udziałowy to już nie trend, to fakt

Tylko w USA w pierwszym roku działalności serwisów zajmujących się tą odmianą crowdfundingu sfinansowane zostały przez mikro aniołów biznesu aż 534 spółki spośród 3361 aplikujących o finansowanie crowd-inwestorów, na kwotę 217,7 miliona dolarów. Daje to średnio niebagatelną kwotę 407685 USD pozyskanego kapitału na startup.

W Europie dane finansowe dotyczące tej formy pozyskiwania kapitału na start jak i inwestycji są równie optymistyczne. Prym w EU wiedzie Wielka Brytania, gdzie operuje prawie 40 serwisów stawiających na equity crowdfunding. Wartość crowdfundingu udziałowego w Wielkiej Brytanii w roku 2011 wyniosła 1,7 mln GBP, w roku 2012 było to już 3,9 mln GBP (wzrost o ponad 114%) a w roku wartość rynku wzrosła aż do 28 mln GBP co daje niebagatelny wzrost, bo aż 717% rok do roku.

Aktywa spółek zajmujących się udziałowym finansowaniem społecznościowym to nie lada gratka dla inwestorów. W Finlandii, lider tamtejszego rynku niedawno przeprowadził emisję swoich udziałów na własnej platformie Invesdor.com pozyskując 290000 Euro za 8% udziałów. W Wielkiej Brytanii jedna z wiodących na tamtejszym rynku spółka (seedrs.com) dedykowana dla crowdfundingu udziałowego pozyskała ponad 2,5 miliona funtów brytyjskich za 33,33%. Hitem była sprzedaż udziałów we wiodącym tam serwisie ECF (equity crowdfunding) – spółka pozyskała od inwestorów 1,2 miliona GBP w tylko 16 min. Prowadząc sprzedaż przez własną platformę.

Crowdangels.pl i warunki w Polsce

W Polsce ten trend jest dopiero odkrywany. Polscy inwestorzy dopiero poznają możliwości jakie daje crowdfunding udziałowy. Rynek udziałowego finansowania społecznościowego dopiero się tworzy i to przy ogromnym udziale i wsparciu serwisu crowdangels.pl, który powstał w 2013 roku z inicjatywy Przemysława Rózieckiego, pomysłodawcy serwisu oraz przy wsparciu Funduszu Venture Capital InnoFund, który zainwestował w serwis umożliwiając jego start.

Mimo, że ta metoda inwestycji oraz pozyskiwania kapitału nie jest jeszcze mocno rozpowszechniona i nie zakorzeniła się w świadomości Polaków to stworzyły się już dla crowdfundingu udziałowego dwa modele: finansowanie spółek akcyjnych oraz inwestycje w spółki z o. o. O ile pozyskiwanie kapitału przez publiczną sprzedaż akcji spółek akcyjnych jest dosyć kontrowersyjne i budzi wątpliwości natury prawnej to finansowanie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jest w pełni legalne choć trudne organizacyjnie.

Crowdangels.pl zajmuje się crowdfundingiem udziałowym dla sp. z o. o. i ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy. Przez serwis kapitału poszukiwali projektodawcy innowacyjnego projektu – internetowego rynku alkoholi regionalnych allcool.pl – i cel przy wsparciu serwisu udało im się osiągnąć. Młodzi biznesmeni pozyskali prawie 80 tysięcy złotych za 30% udziałów w docelowej spółce. Tym samym crowdangels.pl pozyskało proof of concept swojego modelu. Udowodnili, że są inwestorzy chętni lokować kapitał w dobrze rokujących projektach biznesowych.