Taki CEO straszny, jak go malują

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Yishan Wong, były dyrektor generalny Reddita uważa, że odpowiedzialność związana z byciem prezesem firmy jest przytłaczająca. Czy w małym startupie, czy w potężnej firmie objęcie tego stanowiska wymaga dyscypliny, odwagi i ciężkiej pracy. Niewiele osób jest w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem. Dlaczego? 

fot. Ryan McGuire

Praca CEO jest stresująca – stwierdza Yishan Wong, po dwóch i pół roku od zajęcia fotela dyrektora. Były szef spółki wcześniej nie pracował na podobnym stanowisku, może dlatego nie miał świadomości występujących niekorzystnych warunków. Co konkretnie przyczyniło się do jego ustąpienia ze stanowiska? Przede wszystkim zbyt duże wymagania stawiane przed nim. Zapytany na Quorze o odejście z firmy wspomina, że skutki pełnionej funkcji miały niekorzystny wpływ na jego życie osobiste.

Dyrektor czy wielofunkcyjny pracownik?

Wong tłumaczy jednak, że funkcja CEO różni się w zależności od firmy. Dyrektorzy mają zestaw podobnych obowiązków, ale każde przedsiębiorstwo ma inną kulturę, wizję i zespół, co nadaje im indywidualny charakter. Te czynniki wpływają na sposób postrzegania stanowiska prezesa. Wbrew pozorom, szefowanie spółce, to nie tylko podejmowanie decyzji i radość z kolejnych sukcesów. Praca na tym stanowisku wiąże się z ciężarem ponoszenia porażek i zajmowaniem się wieloma aspektami prowadzonej działalności.

CEO wykonuje jednocześnie zadania znane z innych stanowisk. Od księgowego, finansisty, sprzedawcy, marketingowca, po osobę odpowiedzialną za obsługę klienta i zasoby ludzkie. Osoba ta nie powinna również zapomnieć o zainteresowaniu się wzrostem gospodarczym, czy pozyskiwaniem pieniędzy na rozwój firmy. Wysoki szczebel nie zwalnia go też z dbania o klientów oraz prezentowaną ofertę. To właśnie on powinien znać działanie przedsięwzięcia od podszewki i czuwać nad jej rozwojem. Obowiązki szefa mogą przytłaczać.

Fot. unsplash.com/Titi_Wanderer

Balansowanie na granicy

W swojej wypowiedzi były dyrektor Reddita wspomina, że praca ta wymaga ogromnego osobistego poświęcenia. Każdy, kto mówi że nie, kłamie. Bycie CEO staje się elementem tożsamości. Wspomniane przez Wonga obowiązki i wymagania stawiane przed dyrektorem generalnym sprawiają, że sprawy zawodowe często przenosi na życie prywatne, a stąd niedaleko do wypalenia zawodowego. Optymalnym rozwiązaniem jest znalezienie równowagi, co udaje się tylko nielicznym. „Bycie CEO” nadal uznawane jest za najbardziej samotną pracę.

Nadgodziny spowodowane licznymi obowiązkami i konieczność uszanowania różnicy w strefie czasowej klienta nie pomagają w utrzymaniu balansu między życiem zawodowym i osobistym. Z jednej strony możliwość kształtowania firmy i doświadczania jej sukcesów sprawiają, że wydaje się to najbardziej satysfakcjonujące zajęcie. Z drugiej, pojawia się widmo porażki, udzielania kredytu zaufania i ponoszenia odpowiedzialności za decyzje całego zespołu. To połączenie sprawia, że stanowisko dyrektora generalnego nie jest dla każdego.

Wymagania: mocny charakter

Funkcja CEO wymaga od kandydata silnego charakteru. Wiara, odwaga i wytrzymałość, to cechy, bez których nie obejdzie się żaden dyrektor, którego zadaniem będzie planowanie kolejnych działań, popychanie firmy do przodu i jednoczesne pilnowanie kamieni milowych oraz monitorowanie bieżących osiągnięć. CEO to także osoba, która powinna mieć dobry kontakt z współpracownikami i umieć pociągnąć ich za sobą. Aby osiągnąć sukces jako dyrektor, nie wolno określać tej pracy wymiarem etatu.