Jedną z najbardziej docenianych przez użytkowników cech aplikacji Uber są płatności bezgotówkowe. Firma od samego początku postawiła na łatwość w użytkowaniu i przejrzystość płatności. Pasażerowie nie tylko z góry znają kwotę, którą będą musieli zapłacić za przejazd, lecz także po każdym kursie otrzymują rachunek w formie elektronicznej, na podany wcześniej adres email, a wchodząc na swoje konto w aplikacji mogą pobrać fakturę z każdego kursu. Rozwiązanie e-fiskalizacyjne wpisuje się więc w podejście firmy stawiające w centrum użytkownika, jego wygodę i bezpieczeństwo, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej przejrzystości podatkowej wszystkich transakcji dokonywanych na platformie.
Do stworzenia odpowiedniego rozwiązania Uber wybrał zaufanego partnera, firmę Elzab, która wprowadzała w polskie realia kasy fiskalne i może poszczycić się ogromnym doświadczeniem w tej dziedzinie. W pracach nad kształtem kasy wirtualnej dedykowanej dla branży transportowej, Uber i Elzab konsultują rozwiązanie ściśle z Ministerstwem Finansów oraz Głównym Urzędem Miar, który certyfikuje rozwiązania.
– Projekt kasy wirtualnej dla przewoźników, nad którym współpracowaliśmy przez ostatnie miesiące z firmą Uber to bez wątpienia innowacyjne rozwiązanie nie tylko w skali kraju, ale także na tle innych państw w Europie. Ponieważ na rozwiązanie e-fiskalizacyjne czeka cała branża przewozowa, zdawaliśmy sobie sprawę, jak ważne jest, by było ono nie tylko niezawodne, bezpieczne i dostosowane do potrzeb przedsiębiorców, ale przede wszystkim, spełniało wymogi określone w Ustawie oraz tym samym przyczyniało się do zabezpieczenia interesu skarbu państwa – mówi Jan Siwy, Dyrektor Działu Badawczo Rozwojowego, Elzab S.A.
Uber jako pierwsza na rynku platforma do zamawiania przejazdów rozpoczęła proces testów prototypowego rozwiązania kasy wirtualnej z przedsiębiorcami. Pierwsze urządzenia służące testom trafiły już do wybranych partnerów. W fazie pilotażowej, kursy wykonane przez przewoźników z wykorzystaniem aplikacji Uber zostaną przekazane do prototypowej kasy wirtualnej, co umożliwi partnerom automatyczne wystawienie testowego paragonu w postaci elektronicznej, który zostanie dostarczony m.in. do testowego systemu Ministerstwa Finansów. Etap pilotażowy e-fiskalizacji ma zagwarantować jej sprawne i skuteczne wdrożenie w fazie docelowej, kiedy to prototypowe rozwiązanie zostanie dostosowane do pełni wymogów wynikających z certyfikacji kasy wirtualnej. Uber i Elzab spodziewają się certyfikacji w najbliższych tygodniach.
– Wraz z uruchomieniem programu pilotażowego, jesteśmy bliżej zapewnienia trwałego i certyfikowanego rozwiązania e-fiskalizacyjnego. Dzięki udanej współpracy z firmą Elzab, jesteśmy już bardzo blisko naszego celu, a testy w rzeczywistych warunkach pomogą nam wykluczyć ewentualne problemy. Zdajemy sobie sprawę, że e-fiskalizacja rynku przewozów to proces i tak jak cała branża będziemy wspierać partnerów, by przeszli go możliwie najsprawniej – mówi Michał Konowrocki, Dyrektor Zarządzający Uber Polska Sp z o.o.
Pilotażowe rozwiązanie Uber Poland i Elzab jest zwieńczeniem wielu miesięcy pracy nad dostosowaniem do nowych wymogów wynikających z nowelizacji ustawy. Jednym z nich, niezbędnym, by legalnie świadczyć usługi, było realizowanie pośrednictwa w przewozie osób przez polską spółkę, z czego wynikają konsekwencje podatkowo-prawne dla pośredników. O podjętych w tym celu działaniach firma informowała jeszcze we wrześniu tego roku. W ramach konsekwencji prawno-podatkowych platformy takie jak Uber są zobowiązane do odprowadzania podatku VAT i CIT od usług pośrednictwa realizowanych w Polsce, rozumianych w sposób kompleksowy – zarówno jako przekazywanie zleceń kierowcom jak i udostępnianie im w tym celu aplikacji.