Wdrożyliśmy nasze rozwiązanie w PKN Orlen i pozyskaliśmy finansowanie. Podsumowanie roku BZB UAS

Dodane:

Kacper Budnik Kacper Budnik

Wdrożyliśmy nasze rozwiązanie w PKN Orlen i pozyskaliśmy finansowanie. Podsumowanie roku BZB UAS

Udostępnij:

Z naszego rozwiązania zaczął korzystać PKN Orlen i doszliśmy do porozumienia z funduszem inwestycyjnym ERC (powered by PGE ventures), z którym podpisaliśmy umowę o wsparcie naszego projektu. BZB UAS podsumowuje rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne, podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Ambitne plany na 2020 rok

Zaczynając od faktu, że z końcem roku 2019 otrzymaliśmy dofinansowanie Go to Brand (PARP), mieliśmy w planach ekspansję na rynki zagraniczne w tym wystawy podczas największych targów dronowych na świecie. Jako zarząd spółki podjęliśmy decyzję, że nie będziemy realizowali tego grantu i patrząc na to z perspektywy czasu, była to rewelacyjna decyzja.

Celem na początku roku 2020 było również pozytywne wdrożenie w ramach akceleracji space3ac dla naszego partnera PKN Orlen oraz pozyskanie finansowania na działania badawczo rozwojowe dotyczące systemu ekoSKY wraz z naszym autorskim programem do automatycznej klasyfikacji drzew.

BZB UAS a COVID-19

Jak COVID-19 zmienił naszą działalność? Bardzo! Można powiedzieć, że przeorganizowaliśmy całkowicie strukturę naszej spółki.

Zaczynając od samego początku. W marcu jeszcze przed oficjalnym lockdownem dostaliśmy informację, że budynek w którym mamy biuro przejmuje wojewoda oraz wojsko – budynek stał się miejscem dla osób odbywających kwarantannę. Tak więc w bardzo krótkim czasie (2 dni) musieliśmy wyprowadzić się z naszego biura, część wyposażenia przenieśliśmy do magazynów organizowanych w ekspresowym tempie, część do naszych domów, mieszkań. Postanowiłem przenieść cały serwer oraz komputery obliczeniowe do mojego domu rodzinnego, aby każdy mógł pracować zdalnie – wyobraźcie sobie minę moich rodziców jak stanąłem w progu z kilkoma komputerami. Mój wspólnik – Jan – w tym czasie do swojego domu rodzinnego przewoził samoloty bezzałogowe i niezbędne narzędzia serwisowe.

Mówiliśmy sobie, że to chwilowe, a pracować jakoś trzeba. Tym bardziej, że mieliśmy napięty grafik!

Niestety nie było to chwilowe… cała gospodarka została wstrzymana. Napływały tylko maile z informacjami, że wdrożenie/zlecenie zostaje przełożone na bliżej nieznany termin lub co gorsze anulowane. W marcu odnotowaliśmy stratę w wysokości 97% w porównaniu do poprzedniego roku… Wdrożenie, które realizowaliśmy w PKN Orlen zostało wstrzymane, rozmowy z funduszem inwestycyjnym również. Był to ogromny kryzys! Wszyscy oczekiwaliśmy, co się wydarzy.

Wtedy pojawiły się tarcze – korzystaliśmy z każdego możliwego rodzaju pomocy. Nasi pracownicy otrzymali świadczenia postojowe, nasza firma mikropożyczkę oraz tarczę z PFR – muszę przyznać, że było to bardzo pomocne.

PKN Orlen i fundusz ERC

W efekcie z sukcesem zakończyliśmy wdrożenie dla naszego partnera, a co najważniejsze jest on z niego zadowolony. Doszliśmy do porozumienia z funduszem inwestycyjnym ERC (powered by PGE ventures) i podpisaliśmy umowę o wsparcie naszego projektu. Dzięki czemu obecnie realizujemy również działania badawczo rozwojowe i udoskonalamy nasz produkt aby spełniał oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Część klientów (w tym tych dużych jak Lasy Państwowe) wróciła do nas w okresie letnim co sprawiło, że mieliśmy znacznie więcej pracy niż możliwości przerobowych ale daliśmy radę! W trzecim kwartale zmieniliśmy siedzibę spółki – poprzednie pomieszczenia nie zostały oddane do użytku dlatego postanowiliśmy się przenieść w inne miejsce.

Plany na 2021 rok

W 2021 przede wszystkim chcemy utrzymać stałe relacje biznesowe z naszymi stałymi klientami i pozyskać nowych. Mamy również nadzieję, że zrealizujemy plan z ekspansją na rynki zagraniczne. Planujemy również opublikować nowy produkt webowy służący do klasyfikowania drzew na podstawie danych fotogrametrycznych. Także nowy rok zapowiada się bardzo pracowicie.

Autor: Kacper Budnik, współzałożyciel BZB UAS