Jak tłumaczy w rozmowie z MamStartup Janusz Konik, Prezes Zarządu Savangard Whizzapi to gotowy agregator API, który pozwala na szybką integrację ze wszystkimi API bankowymi w Polsce przy użyciu jednego interfejsu. Umożliwia wejście w świat otwartej bankowości bez konieczności uwzględniania różnic implementacyjnych pomiędzy bankami.
Whizzapi dla biznesu
Zgodnie z dyrektywą PSD2 w ramach usług oferowanych jako licencjonowana strona trzecia, Whizzapi umożliwia ich dwa typy: AIS (Account Information Service), czyli dostęp do rachunku, oraz PIS (Payment Initiation Service), która umożliwia inicjowanie płatności. Na ten moment rozwiązanie dedykowane jest klientom biznesowym.
– Obecnie kierujemy się do biznesu, tak aby przedsiębiorcy mogli skorzystać z zalet, jakie daje otwarta bankowość i dzięki temu oferować nowe usługi swoim klientom. Firmy, które zdecydują się na Whizzapi nie muszą występować o specjalną licencję do organów nadzoru finansowego – Savangard dzięki posiadaniu licencji oferuje bowiem gotową usługę. To znacznie ułatwienie dla przedsiębiorców, z którymi współpracujemy, w tym np. leasingodawców, pożyczkodawców, firm ubezpieczeniowych. Whizzapi jest dostępne dla małych, jak i dużych firm – może być zaimplementowane lokalnie lub w chmurze. Być może w przyszłości rozważymy stworzenie rozwiązania także dla klientów końcowych, na razie będą oni mogli być beneficjentami Whizzapi poprzez firmy, z których usług korzystają, np. opłacając rachunki w ich aplikacji – tłumaczy Janusz Konik.
Możliwość płatności w bankach
Wprowadzenie otwartej bankowości spowodowało ogromny rozwój branży fintech, który dodatkowo przyspieszyła pandemia koronawirusa. W efekcie na rynku pojawia się wiele nowych rozwiązań w branży finansowej. Choć podobne rozwiązania do Whizzapi istnieją już na rynku, jednak prezes Savangard przekonuje, że rozwiązanie jego spółki wyróżnia się na tle innym możliwością dokonywania płatności w bankach.
– Whizzapi różni się od innych, podobnych rozwiązań rynkowych tym, że oferuje nie tylko usługę AIS, czyli dostęp do rachunku, ale także PIS, czyli dysponuje otwartym interfejsem, który umożliwia inicjowanie płatności w bankach. Rozwiązanie umożliwia sprawną integrację, a także optymalizację kosztów wdrożenia i utrzymania. Zapewnia również pełną zgodność z wymogami dyrektywy PSD2 i RODO – dodaje Janusz Konik.