Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne, podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.
MVP i finansowanie
W 2019 r. projekt realizowany przez Evispine dotyczący regulowanych implantów kregosłupowych przeszedł pomyślnie fazę inkubacji w platformie startowej Unicorn Hub. Była to przepustka, by starać się o finansowanie dalszych prac w ramach poddziałania 1.1.2 PARP “Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”.
Były pewne niejasności dotyczące poddziałania 1.1.2 w związku z naszym projektem, ale po kontakcie z PARP wątpliwości te zostały rozwiane i będziemy mogli starać się o finansowanie z odpowiednim wsparciem w przygotowaniu wniosku. Bardzo dobrą dla nas wiadomością było zniesienie przez PARP okresu ważności rekomendacji wydanych przez Platformy Startowe.
Tak więc w 2020 rok wchodziliśmy z opracowanym biznes planem, MVP i planem na poszukiwanie źródeł finansowania oraz dalszych prac B+R.
Evispine a COVID-19
Zasadniczo pandemia nie wpłynęła na nasze prace konstruktorskie, ale w dużym stopniu ograniczyła nasz udział w imprezach startupowych oraz biznesowych. Tak więc kontakty z potencjalnymi inwestorami, ciekawymi ludźmi z biznesu, ze świata startupów praktycznie zanikły.
Doskonalenie projektu
W 2020 r. cały czas doskonaliliśmy nasz projekt, pracując nad konkretnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i funkcjonalnymi. Staraliśmy się także pozyskać finansowanie w ramach niektórych funduszy Bridge Alfa, VC. Niestety znalezienie potencjalnego inwestora w projekty dotyczące wyrobów medycznych w klasie III wymagających certyfikowania jest w Polsce bardzo trudne.
Dziwi mnie to, gdyż sądziłem, że ambitne i bardzo innowacyjne technologie, w tym przypadku, w branży medycznej, których w Polsce nie jest aż tak dużo powinny być wspierane. Jednak jak się cały czas przekonuję, większość źródeł finansowania jest nastawiona na „szybsze” projekty.
Plany na 2021 rok
W dalszym ciągu będziemy we własnym zakresie prowadzić prace B+R i tworzyć bardziej doskonałe prototypy. Oczywiście nie poprzestaniemy w szukaniu inwestora. Jednak dochodzę też do wniosku, że powinienem uruchomić co najmniej 1 „szybki” projekt dotyczący biosensorów i/lub AI, gdyż takie projekty mają większą szansę na finansowanie.
–
Autor: Piotr Szydlik, założyciel i prezes Evispine