Ekologiczna firma poza tym, że działa w zgodzie z poszanowaniem środowiska, tak jak każda inna musi zapewniać również zyski. Badanie przeprowadzone przez firmę Nielsen wykazało, że 66% konsumentów na świecie jest skłonnych zapłacić więcej za produkty eko.
Inne badanie wykazuje, że 72% respondentów w wieku od 15 do 20 lat zadeklarowało, że zapłaci więcej za produkty i usługi pochodzące od firm, które pozytywnie wpływają na społeczeństwo i środowisko.
Wobec tego, czy nie warto pomyśleć o zrównoważonej firmie?
1. Aranżacje ogrodów i wnętrz / zielona architektura
Przyjazne dla środowiska, zrównoważone ogrody dla rodzin i firm stają się coraz bardziej popularne. Każdy, kto lubi pracować w ogrodzie, może zostać specjalistą w tym zakresie.
Poza chęciami przyda się zmysł artystyczny oraz wiedza branżowa. Podczas szkoleń projektantów ogrodu kursanci poznają gatunki i rodzaje roślin. Dowiadują się, w jaki sposób zagospodarować teren, jak zaprojektować ogród, zrealizować projekt i potem utrzymać porządek na działce. Najpierw koncepcja ogrodu powstaje na ekranie komputera, a potem realizuje się ją w terenie.
Jeśli wolisz pracować wewnątrz pomieszczeń, możesz zająć się home stagingiem, używając do aranżacji wnętrz ekologicznych materiałów. Architekci, aby się wyróżnić, mogą projektować domy przy użyciu zrównoważonych metod.
2. Ekologiczne środki czystości
Kosmetyki i środki czystości, takie jak mydła, to tylko niektóre z produktów gospodarstwa domowego, które można wytwarzać przy użyciu naturalnych składników. Łatwo znaleźć w internecie przepis na peeling cukrowy lub środek czyszczący na bazie octu i zrobić go samemu. Ale jeśli zaczniesz sprzedawać swój asortyment w zestawach, twoi klienci będą mogli kupić całkowicie naturalne produkty w jednym miejscu, bez szukania i kompletowania. Lokalne targi i jarmarki są dobrym miejscem do sprzedaży. Możesz również założyć sklep internetowy.
W składzie naturalnych środków czystości znajdują się takie składniki jak kwas cytrynowy, naturalne alkohole (na bazie roślin) i ocet – znane, sprawdzone i bezpieczne środki czyszczące, które efektywnie usuwają osady z mydła i kamień. Organiczne preparaty nie zawierają konserwantów, drażniących perfum czy składników petrochemicznych.
Używanie naturalnych kosmetyków i środków czystości wiąże się z troską o przyszłość naszej planety. Ale nie tylko. Wiele osób cierpi z powodu alergii i różnych dolegliwości zdrowotnych, dlatego zmuszeni są stosować niekonwencjonalne kosmetyki i produkty.
3. Ekologiczne usługi porządkowe
Poza ekologicznymi środkami czystości możesz zaoferować usługi porządkowe – od odkurzania po sprzątanie kuchni i łazienki, używając wyłącznie zatwierdzonych, całkowicie naturalnych i przyjaznych dla środowiska środków czyszczących. Naliczaj stawkę godzinową lub utwórz własne pakiety usług za stałą opłatą.
4. Czyszczenie wentylacji i klimatyzacji
Kurz i brud mogą łatwo gromadzić się w kanałach wentylacyjnych, uniemożliwiając prawidłową pracę układu klimatyzacji, a tym samym zwiększając zużycie energii. Poza tym, zanieczyszczenia w tego typu instalacjach, powodują nawiewanie do pomieszczeń złej jakości powietrza. To z kolei, może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia, bólów głowy, senności, a nawet kataru.
Przyjazna dla środowiska mała firma, która regularnie czyści kanały wentylacyjne może okazać się dobrym pomysłem na biznes. Oczyszczanie wentylacji, która nie jest zatłuszczona, odbywa się w sposób całkowicie ekologiczny, na sucho – metodą szczotkowania (mechanicznie), sprężonym powietrzem lub ręcznym odkurzaniem.
5. Ekologiczny dostawca żywności
Dostarczanie żywności od lokalnych przedsiębiorców zyskało na popularności szczególnie podczas pandemii. Produkty niemodyfikowane genetycznie i wolne od pestycydów, sprzedawane na lokalnych targowiskach i internetowych bazarach, cieszą się teraz sporym zainteresowaniem. Sprzedaż naturalnie uprawianych owoców i warzyw daje wyraźną przewagę nad hodowcami, którzy stosują tradycyjne metody uprawy, w tym pestycydy. Obecnie na czasie zaczynają być mikroliście uprawiane na farmach wertykalnych.
Jeśli jednak sam chcesz zostać ekologicznym rolnikiem, będziesz musiał spełnić wiele wymogów odnośnie upraw i certyfikacji.
6. Restauracja / catering ekologiczny
Otwórz restaurację lub catering ekologiczny, który używa wyłącznie lokalnej żywności i opiera się na zrównoważonych procesach. To świetny sposób dla ekologicznych smakoszy na podzielenie się pasją do jedzenia. Lokalne imprezy i lunche biznesowe z potrawami zawierającymi organiczne i miejscowe składniki, czy wegańskie, bezglutenowe posiłki, spodobają się zarówno miłośnikom przyrody, jak i entuzjastom dbania o dobre samopoczucie.
Pamiętaj jednak o kompostowaniu odpadów spożywczych, unikaniu plastiku i oszczędzaniu papieru.
7. Produkowanie (i instalacja) paneli słonecznych
Produkuj energooszczędne panele dla domów i firm. Możesz zająć się także instalacją paneli słonecznych, aby uzyskać zrównoważoną energię w domach lub firmach. Obecnie energia słoneczna jest bardzo opłacalna nawet bez dofinansowań. Firmy produkujące panele mogą liczyć na ulgi termomodernizacyjne (odliczenie od PIT), czy niższy VAT. W obliczu zapowiadanego wzrostu ceny energii instalacja paneli będzie się zwracać coraz szybciej.
8. Usługa dostawy roślin
Wolisz bardziej proste pomysły na ekologiczny biznes? Załóż przyjazną dla środowiska małą firmę, która pozyskuje i dostarcza rośliny do domów lub firm. Zielone rośliny pomagają oczyścić powietrze, a ich kolor wpływa pozytywnie nie tylko na samopoczucie, ale również na koncentrację.
9. Wypożyczalnia / serwis / sklep z rowerami, elektrycznymi hulajnogami i skuterami / wycieczki rowerowe
Smog i natłok aut na ulicach dużych miast jest ogromnym problemem obecnych czasów.
Wszyscy wiemy, że jazda na rowerze, elektrycznym skuterze czy hulajnodze na krótkich dystansach, zamiast jazdy samochodem, jest korzystniejsza dla środowiska i zdrowia. Podobnie jak większość środków transportu, te jednoślady również wymagają od czasu do czasu przeglądu i konserwacji. Dlatego, dodatkowo możesz świadczyć usługi serwisowe.
Poza tym, jeśli masz więcej miejsca, kup niedrogie, starsze rowery, napraw je i sprzedaj z zyskiem.
Dodatkowo, aby połączyć przyjemne z pożytecznym, zaoferuj swoim klientom zorganizowane wycieczki rowerowe w twoim mieście lub jego okolicach. Jeśli lubisz i umiesz opowiadać, możesz wcielić się w ten sposób w przewodnika-amatora.
Powyższe pomysły na ekologiczny biznes związany z jednośladami, możesz łączyć lub wybrać jeden. Wszystko zależy od tego, jakimi środkami, zasobem ludzkim i umiejętnościami dysponujesz.
10. Second hand
Ilu ubrań pozbywasz się każdego roku? Recykling starych ubrań to świetny sposób na dbanie o środowisko i własną kieszeń. Oprócz tego możesz przerabiać starą odzież na nową i ją sprzedawać. Nawet duże marki sieciowe interesują się używanymi ubraniami. W zeszłym roku H&M zainwestował 4,6 mln euro w szwedzki startup Sellpy, który umożliwia odsprzedaż używanych ubrań.
11. Produkcja i sprzedaż ekologicznych ubrań
Jeśli nie second hand, to może produkcja i sprzedaż ubrań z naturalnych materiałów?
Potrzebny ci będzie talent do szycia, możesz wtedy tworzyć własnoręcznie robioną odzież. Kiedy prace manualne nie są twoją mocną stroną, zawsze możesz sprzedawać ubrania eko innych producentów. Świetnie, jeśli materiały będą pochodzić z recyklingu. Być może zdecydujesz się na bardziej odważne surowce jak słoma lub skóra z roślin, np. kaktusa, jabłka, czy ananasa.
12. Blog ekologiczny
Dobrze piszesz? Rozpocznij tworzenie bloga ekologicznego i połącz go z Instagramem. Twoje działania mogą mieć duży wpływ na świat. Obalając popularne mity i dzieląc się prawdą o świecie, w którym żyjemy, możesz pomóc konsumentom przemyśleć, jak ich działania wpływają na planetę. Publikuj informacje i wiadomości o zmianach klimatycznych i tematach dotyczących środowiska. Czerp korzyści z reklam i współprac.
13. Agencja reklamowa specjalizująca się w zielonym biznesie
Powstaje teraz wiele zielonych firmy i inicjatyw, które będą potrzebować kogoś, kto będzie wiedział, jak zaoferować ich produkty i usługi szerszej publiczności. Jeśli interesujesz się tematami dotyczącymi ochrony naszej planety i masz doświadczenie w reklamie i marketingu, możesz założyć agencję reklamową dla ekologicznego biznesu.
14. Planista eko podróży / eko biuro turystyczne
Turystyka zrównoważona ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu podróży na środowisko naturalne i kulturę lokalną. Jednocześnie pomaga tworzyć miejsca pracy dla lokalnych mieszkańców. Celem turystyki zrównoważonej jest to, aby generować pozytywne doświadczenie dla społeczności lokalnych, firm turystycznych oraz dla samych turystów.
Jeśli jesteś obieżyświatem, możesz zostać planistą eko podróży, które skrojone są pod indywidualne potrzeby. Holenderski startup Better Places oferuje podróżowanie na całym świecie z lokalnymi mieszkańcami. Poza tym jest orędownikiem zrównoważonej turystyki.
Jeśli jesteś zainteresowany innymi pomysłami z zakresu ekologicznych podróży, przeczytaj nasz artykuł na ten temat.
15. Planowanie zrównoważonych wydarzeń
Eventy kojarzą ci się z toną plastikowych śmieci i niezdrowym jedzeniem? Oferuj usługi planowania wydarzeń, które przyczynią się do zmniejszenia śladu węglowego. Ekologiczni organizatorzy wydarzeń wykorzystują swoją wiedzę i umiejętności, aby znaleźć przyjazne dla środowiska miejsca, materiały i zakwaterowanie.
Zrównoważone zarządzanie wydarzeniami przynosi korzyści nie tylko naszej planecie. Organizowanie eko eventów wpływa na pozytywny wizerunek firmy, jednocześnie podnosząc świadomość i inspirując zmiany w społeczności.
16. Organiczne spa / salon kosmetyczny
Ostre chemikalia są szkodliwe dla skóry, podobnie jak dla środowiska. Jeśli kosmetologia jest twoją pasją, rozpocznij biznes kosmetyczny zatwierdzony przez Matkę Naturę. Może to być spa, salon fryzjerski lub kosmetyczny. Organiczne i wegańskie kosmetyki pojawiają się wszędzie, skorzystaj z nich, a na pewno docenią to klienci – miłośnicy ekologii. Całkowicie naturalne szampony i odżywki, przyjazne dla środowiska, wegańskie lakiery i zabiegi spa – pomysłów jest cała masa.
17. Meble z recyklingu
Używaj materiałów pochodzących z recyklingu do konstrukcji mebli, lub otwórz sklep z antykami, który odnawia starsze meble, a potem odsprzedaje. Nie wyrzucaj starych, zepsutych mebli. Czasem przyda im się lekkie odświeżenie, pomalowanie i wymiana tapicerki, aby przywrócić ich dawny blask. Z takiej oferty skorzystają na pewno miłośnicy stylu vintage i pasjonaci skarbów odnajdywanych na strychach i piwnicach.
18. Ekologiczne zabawki dla dzieci
Tradycyjne zabawki dla dzieci zawierają dużo plastiku, który zalega na wysypiskach i jest jednym z problemów, z którym boryka się Ziemia. Ekologiczna zabawki często staje się przedmiotem zabaw całej rodziny. Drewniane klocki, gałęzie, szyszki, ścinki kory, patyki, papier – to tylko nieliczne materiały, z których powstają produkty umilające czas najmłodszym. Jeśli chcesz zobaczyć, co powstaje z naturalnych komponentów, zobacz nasz artykuł o projektach edukacyjnych, w którym dwa polskie startupy opowiadają, jak tworzą „leśne zabawki”.
19. Aplikacje tworzone w trosce o środowisko
Pomysły na ekologiczny biznes to także najnowsza technika. Twórz aplikacje mobilne zaprojektowane, aby np. pomóc ludziom znajdywać centra recyklingu, poznawać praktyki środowiskowe różnych marek, lub wspierać środowisko poprzez społeczność gamingową.
20. Zrównoważone materiały budowlane
Możesz nie myśleć o budownictwie jako zrównoważonym, ale niektóre firmy zapewniają materiały z recyklingu do wykorzystania w projektach, takich jak np. naprawa infrastruktury. W niektórych krajach, w kolejnictwie pewne elementy wykonuje się z plastiku pochodzącego z recyklingu, a nie z materiałów niezgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju (stal i beton).
21. Doradztwo ekologiczne / Lekcje dotyczące ochrony środowiska
Niezależnie od tego, czy chodzi o obniżenie kosztów energii, czy zmniejszenie śladu węglowego, presja na firmy, aby przyjęły zielone praktyki, jest duża i będzie wciąż rosła.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile emisji dwutlenku węgla wytwarzają ich codzienne czynności i jaki wpływ mają one na środowisko.
Zaoferuj płatne szkolenia i doradztwo, aby uświadomić ludziom, jak jazda samochodem, korzystanie z klimatyzacji latem, niepotrzebne włączanie świateł i inne aktywności przyczyniają się do emisji CO2. Możesz również uczyć pracowników i uczniów w szkołach, jak zmniejszyć wpływ tych działań na środowisko.
22. Butelki wielokrotnego użytku
Sztuczne akcesoria jednorazowego użytku są jednym z powodów do niepokoju we współczesnym świecie. Zaoferuj ludziom możliwość picia wody bez przyczyniania się do zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi, uruchamiając firmę, która projektuje, produkuje i sprzedaje butelki wielokrotnego użytku. Możesz wykorzystać alternatywne materiały, takie jak metal, szkło, plastik pochodzący z recyklingu lub odnawialne tworzywa sztuczne, pochodzące np. ze skrobi kukurydzianej lub trocin.
Nie tylko wodę można nalewać do wielorazowych butelek. Niektóre sklepy oferują sprzedaż produktów do higieny w takich pojemnikach. Istnieją także firmy, które produkują kubki wielokrotnego użytku do picia kawy.
23. Audyty energetyczne
Procedura audytu energetycznego ma na celu uzyskanie wiedzy o całkowitym zużyciu energii przez dany budynek lub ich kompleks, instalację przemysłową, lub handlową. Określa również, w jaki sposób i w jakiej ilości można uzyskać oszczędność energii.
Każdy budynek (wybudowany lub modernizowany po 2009 r.) musi posiadać certyfikat energetyczny, w innym przypadku nie może zostać zamieszkany. Taki dokument wystawia audytor energetyczny. Aby zostać audytorem energetycznym, należy ukończyć studia wyższe zakończone uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera lub magistra inżyniera w jednym z obszarów: architektura, architektura krajobrazu, pożarnictwo.
Drugą możliwością jest ukończenie studiów wyższych innych niż powyższe oraz studia podyplomowe, których program uwzględnia zagadnienia związane z charakterystyką energetyczną budynków, wykonywaniem audytów energetycznych budynków, budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami energii.
Potem czeka cię jeszcze egzamin na uprawnienia energetyczne.
Mamy nadzieję, że pomysły na ekologiczny biznes wzbudziły zainteresowanie nie tylko możliwością zysku, ale także samą przyjemnością prowadzenia biznesu, który pomaga ludziom żyć bardziej zdrowo. Poza tym firma, która ma szczytny cel i wartości jest atrakcyjna dla konsumentów. Warto o tym pamiętać podczas inicjowania nowego przedsięwzięcia.