Pierwsze ekologiczne satelity? Japonia ma pomysł, jak nie zaśmiecać kosmosu

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Pierwsze ekologiczne satelity? Japonia ma pomysł, jak nie zaśmiecać kosmosu

Udostępnij:

Kosmiczne śmieci stają się coraz poważniejszym problemem. W końcu pomyślano o tym, żeby tworzyć satelity z surowców odnawialnych.

Mało kto zastanawia się nad tym, ile odpadów krąży codziennie nad naszymi głowami – okazuje się, że są to zatrważające ilości, a kosmicznych śmieci będzie coraz więcej. Według The Union of Concerned Scientists w kosmosie znajduje się aktualnie ok. 2200 satelit, ale wkrótce ta liczba może gwałtowanie wzrosnąć. Wszystko za sprawą gigantów technologicznych, którzy planują umieścić na niskiej orbicie ziemskiej (~550 km) dodatkowe satelity – jednym z nich jest Spacelink (firma Elona Muska).

Pojawia się zatem pytanie, co zrobić, aby zapobiec zaśmieceniu przestrzeni kosmicznej, a jednocześnie móc dalej rozwijać nowe technologie? Okazuje się, że nie jest konieczne rezygnowanie z nowych satelit – wystarczy produkować je z odnawialnego surowca, który będzie bezpieczny dla naszej planety. Na ten pomysł wpadli japońscy inżynierowie, którzy już pracują nad pierwszym prototypem drewnianego satelity. Jak ten materiał ma wytrzymać podróż w kosmos?

Okazuje się, że drewno może być trwałe – naukowcy z Sumitomo Forestry oraz Uniwersytetu w Kioto planują tak przygotowanie drewniane satelity, aby były tak samo odporne jak te wykonane ze stali. Drewniany odpowiednik ma być odporny na temperatury i światło słoneczne, ale jego rozkład nastąpi samoistnie. W jaki sposób? Naukowcy odkryli, że satelita, która zakończy swoją „pracę” w kosmosie, może ulec samozniszczeniu – wystarczy, że nastąpi jego deorbitacja i obiekt całkowicie spłonie w atmosferze. Oczywiście metalowe satelity również przechodzą podobny proces (lot, działanie na orbicie, deorbitacja i zniszczenie podczas powrotu na ziemię), ale pozostawiają one po sobie niespalone włókna aluminium, które pozostają jeszcze w kosmosie na wiele lat, co bezsprzecznie źle oddziałuje na środowisko. Drewniane satelity mają „rozkładać się” w kosmosie w 100%.

Czy ten ambitny plan inżynierów zostanie wcielony w życie, czy pozostanie tylko szaloną koncepcją naukowców? Biorąc pod uwagę, że za projekt odpowiadają specjaliści z Sumitomo Forestry można przypuszczać, że eksperyment zakończy się sukcesem, gdyż firma m duże doświadczenie w pracy nad niestandardowymi produktami z drewna. Pierwszy lot drewnianej satelity jest wstępnie planowany wstępnie w 2023 roku.