Dzisiejszy rozwój medycyny napawa nadzieją, że coraz więcej niepełnosprawności będzie mogło być trwale leczonych. Kolejnym przykładem jest operacja, która okazała się być przełomowa w dziedzinie chirurgii refrakcyjnej (od redakcji – dziedzina medycyny związana z okulistyki).
Zabieg został przeprowadzony w Izraelu na 78-letnim mężczyźnie, który był całkowicie niewidomy. Celem było wszczepienie mu syntetycznej rogówki, dzięki której pacjent miał odzyskać wzrok. Operacja odbyła się bez żadnych komplikacji, a efekty były natychmiastowe – okazało się, że mężczyzna zaraz po zdjęciu bandażów był w stanie czytać tekst i rozpoznać znajomych.
Za przełomowym wynalazkiem, jakim jest syntetyczna rogówka, stoi izraelski startup rogówki CorNeat KPro – wynalazcą i współzałożycielem firmy jest dr Gilad Litvin.
„Odsłonięcie pierwszego wszczepionego oka i przebywanie w tym pokoju w tym momencie było surrealistyczne. Po latach ciężkiej pracy widok kolegi z łatwością wszczepiający CorNeat KPro i obserwowanie, jak inny człowiek odzyskuje wzrok, następnego dnia było elektryzujące i poruszające emocjonalnie, w pokoju było dużo łez” – mówi założyciel CorNeat KPro.
Sama operacja odbyła się klinice Rabin Medical Center w Petah Tikva w Izraelu. Za cały zabieg odpowiadała profesor Irit Bahar, kierownik oddziału okulistycznego w Rabin Medical Center.
„Zabieg był prosty, a wynik przerósł wszelkie nasze oczekiwania. Moment, w którym zdjęliśmy bandaże, był emocjonalny i znaczący. Takie chwile są wypełnieniem naszego powołania jako lekarzy. Jesteśmy dumni z bycia w czołówce tego ekscytującego i znaczącego projekt, który niewątpliwie wpłynie na życie milionów” – mówił po operacji profesor Bahar.
T dopiero początek dla rozwoju technologii nowoczesnych soczewek, a mimo to już teraz w samym Izraelu na zabieg zapisanych jest ponad 10 kolejnych pacjentów i kilka osób z reszty świata (Kanada, Francja, USA, Niderlandy).