Badania nad siecią 6G trwają. Co wiemy o technologii przyszłości?

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Badania nad siecią 6G trwają. Co wiemy o technologii przyszłości?

Udostępnij:

Operatorzy i producenci elektroniki zaczynają dopiero promować usługi i urządzenia obsługujące sieć 5G, a tymczasem inżynierowie pracują już nad kolejną technologią. Co o niej na razie wiemy i kiedy możemy się spodziewać debiutu 6G?

Dużo się mówi o tym, że technologia 5G jest przyszłością i że dotknie niemalże każdej dziedziny naszego życia. Zważywszy na to, że dużą część naszego życia i naszej pracy przenieśliśmy do internetu, nie mamy wątpliwości, że szybka i płynna sieć jest nam niezbędna, aby dalej rozwijać innowacje technologiczne.

W perspektywie lat 5G będzie coraz popularniejsze, co też potwierdzają pojawiające się na rynku kolejne urządzenia, które obsługują nową sieć. Jednak, co będzie dalej, kiedy i ta technologia może okazać się niewystarczająca, aby zaspokoić nasze potrzeby związane z dostępnością internetu? Inżynierowie i naukowcy na szczęście wybiegają swoimi planami w przyszłość i już opracowują kolejną technologię – 6G.

Jakie korzyści da nam sieć 6G? Przede wszystkim zapewni jeszcze większą szybkość przesyłania danych i jeszcze większą przepustowość. Według raportu przygotowanego przez Counterpoint prędkość oferowana przez sieć 6G wynosi terabity na sekundę. To umożliwi nam przesyłanie nawet hologramów oraz filmów o rozdzielczości 16K z niedostrzegalnymi, mikrosekundowymi opóźnieniami. Z tą technologią całkowicie zmieni się doświadczenie związane z konferencjami – według badaczy dzięki technologii 6G będziemy mogli wysyłać swoje holograficzne sylwetki na spotkanie, które odbywa się na drugim końcu świata (tzw. HoloPortacja).

Kiedy możemy się spodziewać wdrożenia w życie sieci 6G? Na razie jest to raczej nadal futurystyczna wizja, a badania nad nową technologią są jeszcze w powijakach. Według Counterpoint najwcześniej pojawi się w naszym życiu w 2028 roku.