Jak czytamy na stronie projektu do 2040 roku na świecie zanotuje się 27,5 mln nowych przypadków raka piersi. Takie dane podaje WHO. Co 7,5 minuty w Unii Europejskiej na raka piersi umiera kobieta. Natomiast w Azji ponad połowa przypadków nowotworu piersi wykrywana jest w fazie dającej kobietom tylko 30 proc. szans na przeżycie.
Rozwiązanie tworzone przez polskich naukowców może znacząco obniżyć te szokujące dane. Technologia opracowywana przez AILIS pozwoli na wykrycie anomalii w tkankach piersi na bardzo wczesnym etapie. A jak wiadomo w przypadku raka piersi szybka diagnostyka jest kluczowa.
Projekt tworzony jest już od kilku lat. Za rozwiązaniem stoją onkolodzy, inżynierowie biomedycyny, profesorowie sztucznej inteligencji, naukowcy CERN. Na poczatku finansowanie pochodziło z prywatnych kieszenii założycieli oraz aniołów biznesu. Teraz AILIS otrzymało wsparcie od NCBR w wysokości 5 mln złotych. Zespół informuje też na swojej stronie, że jest na etapie poszukiwania inwestorów do dalszego rozwoju projektu.
Jak to działa?
Badanie i oczekiwanie na wynik za pomocą technologii AILIS trwa niecałe 15 minut (samo badanie 4 minuty). W ciągu 10 minut obraz badania zostaje przeanalizowany przez algorytmy sztucznej inteligencji. Pacjentka dodatkowo otrzymuje dostęp do panelu telemedycyny. Za pośrednictwem aplikacji może umówić się na wizytę, dostanie przypomnienie o dacie badania, a już 48 po nim będzie mogła skonsultować się z lekarzem specjalistą online.
– Wyniki badania analizowane są w czasie rzeczywistym. Wszystko dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji. Wykorzystanie sztucznej inteligencji minimalizuje prawdopodobieństwo pojawienia się błędnej diagnozy (wyników fałszywie dodatnich). Dzieje się tak dzięki ograniczeniu wpływu czynników ludzkich – mówi, cytowany przez serwis firma.rp.pl, dr inż. Mateusz Moderhak, Machine Learning Engineer w AILIS.
Zespół AILIS jest na etapie starania się o niezbędne certyfikacje, które pozwolą wprowadzić rozwiązanie na rynek. Jednocześnie zespół poszukuje inwestora, z którym będzie mógł jeszcze szybciej rozwijać swoje rozwiązanie, które ma szansę zrewolucjonizować rynek badań pod kątem raka piersi.