– RSQ Holographic to kamień milowy w medycynie. Jest to system, który umożliwia zupełnie nowy sposób wchodzenia w interakcję z danymi w sali operacyjnej: poprzez gesty dłoni wykonywane w powietrzu zamiast dotykania klawiatury i myszy wyjaśnia – Bartłomiej Lubiatowski, Prezes RSQ Technologies.
Dane medyczne są przedstawiane w postaci hologramów. Chirurdzy podczas przeprowadzania operacji mogą przeglądać wszystkie dane medyczne pacjenta, a przede wszystkim widzieć trójwymiarowe obrazy jego anatomii utworzone na podstawie tomografii komputerowej. Mogą je przesuwać, powiększać, pomniejszać, mocować w ciele pacjenta i oglądać pod różnymi kątami za pomocą ruchów palców. Hologramy umożliwiają również lekarzom obejrzenie ukrytych części ciała pacjenta.
Głównym programistą systemu RSQ Holographic jest Kamil Roszak, Unity Developer, który wyjaśnia jego działanie:
– RSQ Holographic korzysta z okularów rzeczywistości rozszerzonej. Gogle mapują przestrzeń wokółużytkownika i na tej podstawie określają jego pozycje w przestrzeni, oraz pozycje i ułożenie jego dłoni. Dzięki tym informacjom urządzenie może wyświetlić użytkownikowi trójwymiarowe hologramy oraz zapewnić obsługę interakcji z nimi, na przykład poprzez gesty. Funkcjonalność ta jest wykorzystywana w aplikacji RSQ Holographic, gdzie w połączeniu z danymi medycznymi i dostępem do reszty systemów RSQ, chirurg ma dostęp do wszystkiego, co potrzebuje w pełni sterylnej przestrzeni.
https://www.youtube.com/watch?v=MCHitd9sqCI
Poszerzenie pola operacyjnego o rzeczywistość wirtualną pomaga chirurgom działać szybciej i wydajniej. A także jeszcze bardziej sterylnie hologramy to strumienie fotonów, a te są absolutnie sterylne, co jest ogromnym postępem względem np. tradycyjnych monitorów.
– W trakcie zabiegu miałem niesamowitą możliwość oglądania trójwymiarowego hologramu stawu i złamania kości bez odwracania głowy od pola operacyjnego. Mogłem sam obracać obraz z każde j strony. Już po kilku minutach zapomniałem, że mam na głowie gogle. I co bardzo ważne, nie potrzebowałem żadnego szkolenia, aby swobodnie korzystać z systemu podczas samej operacji. Wszystko było naprawdę proste i intuicyjne. Przy drugim zabiegu artroskop ii łokcia miałem odczucie dużo większej precyzyjności w usuwaniu zmian zwyrodnieniowych, ponieważ trójwymiarowy obraz był tuż obok obrazu z artroskopii. Zakładamy jednak, że to dopiero początek nowych możliwości, takich jak nawigacja, zdalne wsparcie chirurgów czy edukacja – relacjonuje swoje pierwsze doświadczenia z RSQ Holographic ortopeda z Rehasport Clinic, prof. Przemysław Lubiatowski.
Plany RSQ na przyszłość obejmują zbieranie danych z operacji i wykorzystanie ich do opracowania algorytmów, które mogłyby usprawnić procedury chirurgiczne, a nawet zidentyfikować na podstawie ruchów oczu, kiedy chirurg napotyka trudności.
–Będziemy wykorzystywać wszelkie nowe możliwości urządzeń do rozszerzonej rzeczywistości i równolegle poszerzać możliwości RSQ Holographic oraz całego ekosystemu danych medycznych RSQ Health zapowiada Bartłomiej Lubiatowski. Tworzymy system, który jest również przydatny do planowania operacji, modelowania planów operacyjnych, nawigowania podczas zabiegu i treningu chirurgów. W celach szkoleniowych możemy generować trójwymiarowe, interaktywne modele dowolnego zabiegu chirurgicznego, a nawet symulować komplikacje na hologramie. Zależy nam na kompletnym zintegrowaniu danych podczas całego procesu leczenia.
W dziedzinie szkolenia ortopedów z technik operacyjnych RSQ Technologies ma już swój pierwszy duży sukces. Wytworzony przez spółkę film „Arthroscopic Treatment of Degenerative Elbow” zrealizowany wspólnie z Rehasport Clinic został uznany przez European Society for Surgery of the Shoulder and the ElbowSECEC/ESSSE za najlepszy film edukacyjny w 2020 roku. Dodatkowo niebawem światło dzienne ujrzy projekt szkolenia operatorów „Wirtualna rzeczywistość w nauczaniu technik artroskopowych” realizowany przez RSQ Technologies w partnerstwie z liderem rynku medycznego, firmą Smith+Nephew.
–Naszą misją jest ułatwianie pracy medykom. Realizujemy ją poprzez tworzenie nowoczesnych technologii dla opieki medycznej. Zaprojektowaliśmy od podstaw i wdrażamy krok po kroku ekosystem technologiczny, który zrewolucjonizuje medycynę podsumowuje Bartłomiej Lubiatowski, który medycynę ma „we krwi” Miałem być trzecim pokoleniem lekarzy, ale zostałem informatykiem. Szybko zobaczyłem, że jest dużo do zrobienia w temacie wprowadzania nowoczesnych technologii do opieki medycznej, wyjaśnia 29-letni wizjoner.
RSQ Technologies jest stosunkowo młodą firmą. Powstała 4 lata temu, ale już zdążyła zrealizować cenione w środowisku lekarskim projekty i nawiązać kooperacje z liderami branży. Firma rośnie organicznie i aktualnie tworzy ją już ponad 70 osób. Zespół poszerzany jest równolegle z wprowadzaniem na rynek kolejnych produktów.
Flagowym projektem RSQ Technologies obecnym na rynku jest RSQ Physio nowoczesna platforma do prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej docierająca do kilku tysięcy fizjoterapeutów w Polsce i rozpoczynająca pilotaże w Stanach Zjednoczonych oraz Indiach.
Już w pod koniec marca premierę będzie mieć RSQ Doctor – platforma służąca do prowadzenia dokumentacji medycznej w gabinetach specjalistycznych, a w maju 2021 – kolejne innowacyjne rozwiązanie stworzone przez RSQ Technologies: RSQ Motion, czyli system służący do bezprzewodowej, hiperprecyzyjnej i opartej o uczenie maszynowe analizy ruchu dla opieki medycznej oraz sportu. RSQ Motion będzie w pełni zintegrowany z RSQ Physio, RSQ Doctor oraz z przyszłymi produktami wykorzystującymi badania wzorców ruchu.