Czy display jest dobra formą promocji dla startupów? Jak przygotować skuteczną kampanię? O reklamie display’owej rozmawiamy z Iloną Stachowicz, Agency Sales Manager, ARBOnetwork.
CPC, CPM czy Flat Fee? Który model rozliczeniowy może się najlepiej sprawdzić w promocji startupu?
Model rozliczeniowy kampanii powinien być dobrany do celu kampanii. W kampaniach wizerunkowych najczęściej wybierane jest rozliczenie Flat Fee (czyli płatność za czas emisji) lub CPM (czyli płatność za liczbę odsłon). Jest to zrozumiałe, ponieważ te dwa modele emisji dają największą kontrolę nad wyborem serwisów i treści, w obecności których zostanie wyświetlona reklama. W tego typu kampaniach ważna jest atrakcyjność samej formy reklamowej, jej wielkość i zawartość.
Model CPC stosowany jest w kampaniach, których celem jest krótkofalowy cel sprzedażowy, nie ma natomiast znaczenia wartość wizerunkowa kampanii.
W jaki sposób dobrać najodpowiedniejszą formę reklamową?
Im ciekawsza forma tym większą ma zapamiętywalność. O tradycyjnym billboardzie o wymiarach 750×100 pikseli radziłabym zapomnieć. Standardową formą od kilku lat jest już dwa razy większy double billboard 750×200. Przy czym rzadkością nie są formy o wymiarach dochodzących do 970×300 pixeli czy nawet większe.
To jeśli chodzi o wymiary. Ważna jest też zawartość samej kreacji. Zapamiętywalność kampanii zwiększą na przykład wszelkie materiały multimedialne zawarte w kreacji – klipy video, gry, itd.
Czyli możemy powiedzieć, że im większa forma tym lepiej?
Nie do końca. Zwykły billboard jest słabo widoczny wśród obecnie stosowanych, dużych form reklamowych. Nie oznacza to jednak, że im większa forma tym lepiej. Najważniejsze jest trafne stargetowanie kampanii, czyli dotarcie do odpowiednich użytkowników oraz dobry pomysł na samą formę reklamową – żeby przykuwała uwagę, była ciekawa dla użytkowników.
Czy warto zaoszczędzić i przygotować reklamę statyczną zamiast reklamy flashowej?
Reklamy flashowe oczywiście bardziej zwracają na siebie uwagę i stanowią obecnie zdecydowaną większość kreacji display’owych. Natomiast nie oznacza to, że nie da się przygotować ciekawej i skutecznej reklamy statycznej. Wszystko zależy od pomysłu.
Moglibyśmy poznać przykład jakiejś ciekawej kreacji, która zanotowała bardzo dobre statystyki?
Nie mogę podawać statystyk konkretnych kampanii. Bardzo dobre wyniki osiągają formy rich mediowe. Można to zaobserwować porównując uśrednione wskaźniki po kampanii dla poszczególnych form. Obecnie CTR (klikalność) to, w zależności od formy, wartości rzędu 0,2 – 0,5 %.
W kreacjach rich mediowych mierzymy Dwell Rate (współczynnik interakcji), który dochodzi nawet do 6-8%. Czyli zainteresowanie formami zawierającymi treści multimedialne jest dużo większe niż „tradycyjnymi” kreacjami.
Nie oznacza to oczywiście, że rich media są idealnym rozwiązaniem w każdej kampanii. Jest to jeden z wielu sposobów zainteresowania użytkowników reklamowanym produktem.
Jakim budżetem trzeba dysponować, żeby w ogóle móc myśleć o reklamie display’owej?
Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Kampanię display’ową można przygotować już za kilka tysięcy złotych netto, ale czy będzie spełniała założenia i cele reklamodawcy? Trzeba przeanalizować kilka wskaźników, żeby to stwierdzić.
Czy pojawiły się w ostatnim czasie jakieś ciekawe nowości, jeśli chodzi o reklamę display’ową?
Nowe formy reklamowe w Polsce pojawiają się bardzo często. Polska branża reklamy w internecie lubi na przykład duże formy reklamowe dlatego pojawia się ich coraz więcej. Coraz więcej jest też kreacji rich mediowych.
Ciekawymi i stosunkowo świeżymi formami są na przykład FloorAd i FlyFooter. Są to formy pojawiające się nad treścią strony, na dole ekranu. Mogą one zawierać wideo.
Często słyszy się opinie, że reklama display’owa jest droga i nieskuteczna, zwłaszcza dla mniejszych marek z mniejszymi budżetami, i że istnieje dla nich wiele lepszych form promocji, np. social media, PR, WoMM…
Nie twierdzę, że display jest absolutnie w każdej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Każdy kanał dotarcia do internautów ma swoje wady i zalety, każdego też można używać na różne sposoby.
Oczywiście reklama na stronie głównej jednego z głównych portali w Polsce to bardzo wysoki koszt. Natomiast mniejszy reklamodawca może wybrać na przykład jedną, niewielką, niszową stronę internetową mówiącą stricte o tematyce związanej z jego działalnością. Cena obecności na takiej witrynie zwykle nie będzie wysoka, a dotrzemy do bardzo ściśle określonych użytkowników o konkretnych zainteresowaniach.
Można też wykupić kampanię odsłonową w pakiecie stron internetowych związanych z daną tematyką (np. zdrowie, sport, itd.). Cena za tysiąc odsłon w takim pakiecie nie jest wysoka, a reklamodawca może kupić dowolną ilość odsłon – w zależności od tego, do ilu użytkowników chce dotrzeć i jakim budżetem dysponuje.
Nie chcę rozpisywać na temat wad i zalet każdego z wymienionych kanałów, bo można napisać na ten temat nie jedną książkę. Powiem tylko, że wydatki na display w 2010 roku (wg. IAB AdEx 2010) stanowiły około 45% wszystkich wydatków na reklamę online w Polsce 😉
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska