– Zdecydowaliśmy się na inwestycję w ICsec ze względu na innowacyjne rozwiązanie i liczne przewagi, takie jak m.in. doświadczony zespół, zweryfikowany przez dotychczasowych inwestorów model biznesowy oraz dynamicznie rozwijający się obszar cyberbezpieczeństwa, w którym działa spółka, a co za tym idzie wysoki potencjał wzrostu. Istotnym czynnikiem była także jasna wizja rozwoju i wyjścia na warunkach satysfakcjonujących dla akcjonariuszy – poinformowała Małgorzata Piasecka, Prezes PGNiG Ventures.
ICsec to system do wykrywania w czasie rzeczywistym zagrożeń cybernetycznych w sieciach automatyki przemysłowej.
– Jestem przekonany, że produkty ICsec zyskają zainteresowanie rynku, jak też przyczynią się do wzrostu cyberbezpieczeństwa w instalacjach przemysłowych PGNiG. Jako Grupa Kapitałowa dysponujemy obiektami infrastruktury strategicznej, które podlegają szczególnej ochronie. System ICsec posiada własny software i hardware w postaci sondy. Jest jedynym tego typu rozwiązaniem przeznaczonym dla naszej branży i jedynym wytwarzanym w Polsce, co stanowi bardzo istotną przewagę nad konkurencją z zagranicy. Niewątpliwym atutem jest także dostępność serwisowej obsługi technicznej na miejscu – mówi Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. rozwoju.
Startup powstał w 2018 roku, brał udział w akceleratorach Krakowskiego Parku Technologicznego i programie mentoringowym Sebastiana Kulczyka Incredibles (m.in razem z HanderekTecnologies i Skriware), zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Business Process na katowickich European Tech and Startup Days. PGNiG Ventures to nie pierwszy inwestor VC startupu: we wrześniu 2020 w ICsec zainwestował Corporate Venture Capital EEC Magenta, w którym udziałowcami są m.in. Tauron i PFR NCBR CVC FIZ.
ICsec to pierwsza inwestycja PGNiG Ventures, funduszu CVC (Corporate Venture Capital). Fundusz na przestrzeni kilku kolejnych lat chce zainwestować 100 milionów złotych w młode spółki. Na pojedynczą spółkę będzie to kwota do 15 mln zł w dwóch rundach finansowania. Przewidywany okres inwestycji to 3-7 lat. PGNiG Ventures poszukuje projektów, które można wykorzystać w branży poszukiwawczo-wydobywczej oraz energetycznej.