KPT ScaleUP zbliża startupy do Przemysłu 4.0

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

KPT ScaleUP zbliża startupy do Przemysłu 4.0

Udostępnij:

Największy polski akcelerator Przemysłu 4.0 znów rekrutuje. Technologiczne startupy z innowacyjną ofertą dla industrialnych branż mogą starać się o sześciomiesięczny program wsparcia KPT ScaleUP. W jego ramach zyskają możliwość m.in. bezpośredniej współpracy nad swoim rozwiązaniem z dużą firmą.

Dodatkowo, KPT ScaleUP oferuje startupom bezzwrotną dotację w wysokości do 200 000 złotych oraz pakiet szkoleń i konsultingu do 50 000 złotych. Uczestnicy akceleracji będą mogli skorzystać również z mentoringu. Doświadczone osobistości ze świata biznesu, finansów oraz marketingu podpowiedzą, jak rozwiązać konkretne wyzwania stojące przed młodymi spółkami. Wszystko to ma sprawić, że po pół roku akceleracji, startupy znacząco zbliżą się do świata Przemysłu 4.0.

– Podstawowym mechanizmem działania KPT ScaleUP jest tworzenie przyjaznej przestrzeni do współpracy między młodymi spółkami technologicznymi a doświadczonymi, renomowanymi firmami reprezentującymi industrialne branże. Dochodzi do spotkania śmiałego, nowatorskiego pomysłu z ekspercką i rynkową wiedzą. W efekcie startupy dowiadują się, jak ulepszyć swój produkt, technologię czy usługę, a duża firma odkrywa, jak można ulepszyć swoje procesy biznesowe czy produkcyjne. Oba zespoły pracują bezpośrednio ze sobą, odbywają szereg merytorycznych spotkań, a startupy mogą testować swoje pomysły bezpośrednio w fabrykach, zakładach czy magazynach udostępnianych im przez przemysłowych partnerów – mówi Angelika Popławska, kierowniczka projektu KPT ScaleUP.

W tym roku akcelerowane startupy będą mogły współpracować z jednym z wybranych odbiorców technologii KPT ScaleUP: PGNiG, Grupa Azoty, Lafarge Polska, Aluprof, Warbud oraz Woodward. Każda z tych firm określiła precyzyjnie swoje wyzwania technologiczne, dostępne na stronie scaleup.kpt.krakow.pl. Startupy starające się o udział w akceleracji, muszą w ramach naboru zgłosić autorskie rozwiązanie, które odpowiada na jedno ze wskazanych wyzwań.

– Możliwość przeprowadzenia pilotażu bezpośrednio w firmie zainteresowanej projektem to bezcenne doświadczenie zarówno dla startupu, jak i dla PGNiG, które stale poszukuje innowacyjnych rozwiązań. Udział w programach akceleracyjnych pozwala nam precyzować nasze oczekiwania wobec poszukiwanych innowacji. Jesteśmy zadowoleni w efektów takiej współpracy. Dzięki takim programom jak KPT ScaleUP jako przedstawiciele przemysłu możemy być bliżej startupów, a startupy zyskują szansę na bliską współpracę z branżowymi ekspertami mogącymi pomóc rozwinąć ich projekt. Korzyści są obustronne – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju

Rekrutacja do KPT ScaleUP potrwa do 3 maja. Wszystkie nadesłane zgłoszenia zostaną starannie przeanalizowane przez zespół akceleratora razem z przemysłowymi partnerami. Startupy, które nadeślą propozycje najlepiej odpowiadające na technologiczne wyzwania, zostaną zaproszone do drugiej tury rekrutacji. Podczas niej wezmą udział w wywiadach pogłębionych z potencjalnymi partnerami, opowiadając szczegółowo o własnych industrialnych innowacjach. Do tej pory akcelerator KPT ScaleUP pomógł w rozwoju 64 polskich startupów. Formularz rekrutacyjny znajduje się tutaj.

– Śledzimy losy spółek, które pomyślnie przeszły przez program akceleracji. Widzimy, że dzięki naszemu wsparciu rzeczywiście zbliżyły się do Przemysłu 4.0: dopracowały i zweryfikowały swoją ofertę, nawiązały relacje biznesowe, i zdobyły komercyjne zlecenia. Część z nich na dobre zadomowiła się w industrialnym świecie, stając się rozpoznawalną, godną polecenia marką – dodaje Angelika Popławska, kierowniczka projektu KPT ScaleUP.

Bieżące informacje o naborze można śledzić na fanpage’u KPT ScaleUP. Tam też publikowane są treści dotyczące akcelerowanych spółek, ich sukcesów oraz postępów w pracach nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla Przemysłu 4.0.

Akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Akcelerator KPT ScaleUP działa w ramach Krakowskiego Parku Technologicznego. Krakowski Park Technologiczny od ponad 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Od 10 lat prowadzi Inkubator Technologiczny przeznaczony dla początkujących firm z branży IT. Wspiera i inspiruje społeczność startupową organizując szereg wydarzeń, które pomagają weryfikować biznesowe pomysły: warsztaty, hackatony i konferencje. Realizuje program akceleracyjny KPT ScaleUP. Firmy mogą liczyć na wsparcie funduszy zalążkowych, zwolnienia podatkowe w ramach programu Polska Strefa Inwestycji i preferencyjne warunki wynajmu powierzchni biurowych. Szczególne miejsce w KPT zajmują Przemysł 4.0 i branża growa. Jest liderem konsorcjum hub4industry, którego celem jest kompleksowe wsparcie firm, chcących wprowadzić rozwiązania Przemysłu 4.0. Organizuje konferencję Digital Dragons – kluczowe wydarzenie dla branży gier w Europie. KPT współpracuje także z międzynarodową EIT Digital, której celem jest napędzanie cyfrowej transformacji w Europie.