Kraków nie odpuszcza walki o miano startupowej stolicy Polski. Do pięciu istniejących już w mieście Inkubatorów AIP dołączył właśnie kolejny – na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Najlepiej opisują go słowa: innowacja i etyka.
Zdjęcie royalty free z Fotolia
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II to uczelnia szczególna, bo kościelna. Jednym z jej statutowych celów jest zresztą zgłębianie wiary. Nie należy jednak wyciągać z tego wniosku, że nowo otwarty Inkubator AIP skoncentruje się wyłącznie (albo przede wszystkim) na projektach związanych z religią. – Jesteśmy otwarci na różne pomysły. Warto pamiętać, że na Uniwersytecie Papieskim studiuje się nie tylko teologię, ale również np. dziennikarstwo czy mediacje rodzinne. Może to zaowocować powstaniem bardzo ciekawych startupów o całkowicie świeckim charakterze – mówi Dawid Kaczmarczyk, dyrektor AIP UPJPII. Zapewnia, że choć uczelnia kościelna może kojarzyć się z tradycją i zachowawczością, inkubator przedsiębiorczości będzie stawiał na innowacje.
Ale miejsce ma jednak znaczenie. Najnowszy Inkubator AIP będzie bowiem zwracał szczególną uwagę na etyczny wymiar biznesu; na to, by w drodze po sukces nie zapomnieć o wartościach. Uniwersytet Papieski znany jest zresztą z promowania takich postaw. Jesienią ubiegłego roku otrzymał nawet tytuł Małopolskiego Lidera Przedsiębiorczości Społecznej.
Zaledwie minutę drogi od budynku, w którym mieści się Inkubator AIP (ul. Franciszkańska 1), znajduje się krakowska kuria metropolitalna ze słynnym papieskim oknem. Nie dziwi więc, że na uroczystości otwarcia pojawił się sam kard. Stanisław Dziwisz.
– Jesteśmy świadkami pięknej inicjatywy, która wyszła od młodzieży, ale będzie służyć całemu społeczeństwu. To wielka promocja Krakowa – podkreślił w swojej przemowie kardynał.
Decyzja o powstaniu Inkubatora AIP na Uniwersytecie Papieskim zapadła we wrześniu ubiegłego roku. Była to odpowiedź na rosnące zainteresowanie prowadzeniem własnej firmy wśród studentów tej uczelni. Adaptację pomieszczeń, które wcześniej służyły jako sale wykładowe, zakończono przed kilkoma tygodniami.
Świeżo otwarty inkubator przedsiębiorczości jest szóstym i zarazem największym ośrodkiem AIP w Krakowie. Zajmuje powierzchnię blisko 160 m2, na co składają się przede wszystkim dwie sale coworkingowe i sala szkoleniowa. Oprócz tego do dyspozycji krakowskich startupowców będzie uczelniane studio nagrań.
– Kraków to jeden z najprężniej rozwijających się ośrodków startupowych. Wynika to wprost z jego specyfiki. Z jednej strony miasto ściąga do siebie wielkie międzynarodowe koncerny, a z drugiej nie zapomina o swojej artystycznej naturze. Jeżeli połączymy to z faktem, że studiuje tu 200 tys. młodych ludzi, otrzymamy idealny klimat do rozwoju kreatywnych firm – ocenia Sebastian Kolisz, partner zarządzający AIP w Krakowie. Stolica Małopolski jest gospodarzem wielu startupowych wydarzeń. Wystarczy wspomnieć chociażby hub:raum, jeden z największych programów akceleracyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Potencjał młodych przedsiębiorców dostrzegło również miasto, czego wynikiem jest współpraca z inicjatywą Kraków Miastem Startupów. Jej założycielem jest Bartłomiej Świstak Piotrowski, który na co dzień prowadzi firmę w AIP. Celem jest stworzenie jak najkorzystniejszych warunków do rozwoju krakowskiej sceny startupowej.
Inkubator AIP na Uniwersytecie Papieskim ma już pierwsze plany. – Chcemy co tydzień organizować spotkania informacyjno-szkoleniowe na takie tematy jak marketing, promocja czy komunikacja – zdradza dyrektor Dawid Kaczmarczyk.
Współpraca środowisk startupowych z Kościołem nie jest niczym nowym. W lutym tego roku papież Franciszek ogłosił powstanie Scholas.Labs, programu akceleracyjnego wspieranego przez takich gigantów jak Microsoft czy Google. Portal EdSurge zajmujący się technologią nazwał go nawet z przymrużeniem oka „najświętszym inkubatorem”.