Kurs STM32 dla Początkujących
Skąd czerpać wiedzę o tym jak korzystać z mikrokontrolerów STM32, oraz dedykowanych dla nich narzędzi? Dobrym wyborem będzie dedykowany kurs online – na przykład cieszący się ogromną popularnością Kurs STM32 dla Początkujących.
Znajduje się w nim wiedza nie tylko o tym jak programować same mikrokontrolery z wykorzystaniem narzędzi od ST Microelectronics. Autor przekazuje w nim wskazówki, jak pisać kod tak, aby urządzenie działało poprawnie według naszych założeń.
W kursie poruszane są takie zagadnienia, jak:
- eliminowanie blokowania się kodu przy funkcjach opóźniających;
- praca z dokumentacją i zewnętrznymi układami, które wykorzystujemy w projektach;
- pisanie własnych bibliotek lub znalezienie i dopasowanie gotowych z Internetu;
- codzienność programisty mikrokontrolerów.
Poza tym dedykowany moduł o FreeRTOS uczy jak pisać aplikacje z wykorzystaniem systemu czasu rzeczywistego. Jako przewagę nad innymi kursami można wymienić to, że projekt budowany z użyciem FreeRTOS jest prawdziwym, działającym projektem. Niestety często spotyka się poradniki operujące jedynie na wysyłaniu znaków na konsolę szeregową. Tutaj jest inaczej.
Wybór odpowiedniej platformy sprzętowej
Wraz z pojawieniem się platform crowdfundingowych proces projektowania i wydawania urządzeń znacząco się zmienił. Jednym z pierwszych wyborów, jaki musi podjąć startup chcący stworzyć urządzenie elektroniczne, jest wybór platformy sprzętowej. Taką propozycję ma firma ST Microelectronics, oferująca szeroką gamę mikrokontrolerów STM32.
Firma ST Microelectronics jest największym producentem układów scalonych w Europie. Wśród jej portfolio znajduje się ogromna liczba różnych układów.
Najpopularniejsze mikrokontrolery na świecie
Do najpopularniejszych mikrokontrolerów na świecie zaliczają się układy z rdzeniem Cortex-M firmy ARM. Niewątpliwie STM32 są także jednymi z nich. Swoją popularność STM32 zawdzięczają między innymi temu, że znajdują różne zastosowania – od 8-pinowych maluchów do ogromnych, dwurdzeniowych układów.
Nie tylko wielkość jest tutaj cechą rozróżniającą. W ofercie STM32 znajdziemy układy ukierunkowane na wysoką wydajność, a także na minimalizację zużywanej energii.
W ostatnim czasie firma ST Microelectronics wypuszcza układy SoC integrujące mikrokontroler z układami radiowymi jak np. LoRa czy Bluetooth Low Energy.
Wszystkie mikrokontrolery łączy to, że ich używanie jest ujednolicone. Znając jeden układ, bez problemu można przejść na inny.
Gotowe zestawy ewaluacyjne
Najbardziej znane układy można znaleźć w gotowych zestawach ewaluacyjnych. Są dostępne na przykład proste płytki Nucleo, gdzie dostępne są wszystkie piny mikrokontrolera.
W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na płytki serii Discovery. Na nich znajdują się komponenty pomagające rozwijać prototypową aplikację. Są to takie elementy jak:
- wyświetlacze TFT,
- czujniki MEMS,
- złącza kart pamięci,
- Ethernet, itd.
Taki zestaw pozwala wyeliminować konieczność projektowania hardware dla wczesnego prototypu.
Dzięki swojej elastyczności i mnogości płytek ewaluacyjnych oferta ST Microelectronics stanowi lepszą alternatywę dla popularnego Arduino, nawet dla wczesnych prototypów.
Szybkie wdrożenie
Przy nowoczesnym podejściu do tworzenia urządzeń elektronicznych liczy się szybkość wdrożenia. Do fazy Proof of Concept wystarczy wziąć jedną z gotowych płytek Nucleo lub Discovery i sprawdzić swoje założenia.
Eliminacja projektowania hardware dla prototypu pozwoli skupić się na właściwej aplikacji i błyskawicznym przetestowaniu prototypu. Na ostateczne dopracowanie hardware’u jeszcze przyjdzie czas.
Narzędzia wspomagające i przyśpieszające tworzenie
Do szybkiej pracy przydają się odpowiednie narzędzia. Firma ST Microelectronics stworzyła całą rodzinę narzędzi, która zdecydowanie skraca czas potrzebny na wykonanie prototypu.
Ekosystem STM32Cube składa się między innymi z generatora konfiguracji początkowej projektu mikrokontrolerowego – STM32CubeMX. Otrzymujemy z niego pełny projekt, który możemy rozwijać i dodawać już konkretne funkcje realizujące nasze urządzenie.
Pakiet STM32CubeMX korzysta z bibliotek STM32 HAL. Są to biblioteki realizujące sprzętową warstwę abstrakcji mikrokontrolera.
Wstępna konfiguracja każdego z interfejsów mikrokontrolera zajmuje kilka chwil w porównaniu do klasycznej metody pisania.
Poznawanie mikrokontrolerów STM32
Dzięki narzędziom z serii STM32Cube poznawanie i korzystanie z mikrokontrolerów STM32 jest dużo szybsze w porównaniu do klasycznych metod programowania. Programista nie jest zmuszony do dogłębnego poznawania układu wraz z tysiącami stron dokumentacji.
Narzędzia przygotowane przez firmę ST Microelectronics bazują na ibliotekach STM32 HAL, które tworzą ujednolicone API dla wszystkich mikrokontrolerów z rodziny STM32.
Przejście z jednego układu STM32 na drugi – na przykład podczas rozrastającego się projektu – jest o wiele prostsze. Wymieniamy w naszej aplikacji warstwę HAL, która teraz korzysta z innego mikrokontrolera i… gotowe.
Jak przystąpić do kursu?
W dwóch edycjach kursu wzięło już ponad 300 osób. Najbliższa edycja zaplanowana jest na maj 2021.
Oferta jest również kierowana do startupów i firm. Zwiększanie kompetencji zespołu programistów jest bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju firmy.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną kursu, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat zawartości Kursu STM32 dla Początkujących: https://kursstm32.pl
Firmy chcące skorzystać z oferty kursu dla swojego zespołu programistycznego proszone są o kontakt mailowy: [email protected]
Oferowane są specjalne oferty dla większej ilości dostępów.